reklama

Unikátní závod Winter Survival testuje fyzickou i psychickou zdatnost vojáků

Vojáci se opět účastní drsného klání

Šest desítek vojáků z Česka i zahraničí se tento týden účastní v Hrubém Jeseníku tradičního nejtěžšího armádního klání s názvem Winter Survival.

Vojáci se při soutěži na lyžích a s kompletní výbavou přesouvají podle mapy a buzoly po hřebenech Hrubého Jeseníku, zdolávají skalní stěny, říční rokle a lanové mosty, zachraňují raněné, střílejí na terč, utíkají ze zajetí, vyhledávají nástražné výbušné systémy. K tomu na ně pořadatelé chystají různé záludnosti, jako například simulace toho, že jeden člen týmu je slepý, druhý hluchý a třetí němý.

Obtížností a tím, že je závod určený primárně armádním složkám, činí z Winter Survivalu unikátní závod, který ve světě nemá obdoby.zobrazit více

Závod, označovaný za vytrvalostní víceboj na motivy činnosti vojenské hlídky v neznámém zimním terénu, se letos koná po čtyřiadvacáté. Soutěží v něm tříčlenné či čtyřčlenné týmy, na které čekají náročné disciplíny, které otestují fyzickou i psychickou zdatnost a výdrž, stejně jako zručnost, kreativitu a schopnost přežít v zimních horských podmínkách.

Závodů se pravidelně účastní Belgičané, Němci, Poláci, Rakušané a Slováci. Letos těchto pět zahraničních týmů doplní družstvo z Ukrajiny, českých týmů se na start postavilo čtrnáct. Z toho vůbec poprvé dva policejní - z elitních zásahovek Jihomoravského a Moravskoslezského kraje. “Závod představuje vyvrcholení výcviku a ověření kvalit špičkových vojáků, kteří pak přenášejí své zkušenosti zpět k jednotkám,” rozšiřuje kontext a smysl závodu Pavel Pazdera, tiskový mluvčí Winter Survival.

Disciplíny v závodě se rok od roku mění. V posledních letech přibyly například nové úkoly s tematikou přežití, záchrana a pomoc v lavině, záchrana parašutisty zachyceného na vysokém stromě, střelecký souboj nebo první pomoc vojákům těžce zraněným při výbuchu granátu v horské chatě.

Přísná pravidla závodu vedou k časté diskvalifikaci týmů například za neopodstatněné použití telefonu, překročení časového limitu nebo přijmutí cizí pomoci. Některé týmy také závod vzdávají ze zdravotních důvodů, například omrzlin.

Kdy soutěž probíhá:

28. ledna až 2. února 2018

Kde se soutěž koná:

Hrubý Jeseník

Velikost týmů:

tři až čtyři členové

Kolik týmů se účastní:

Čtrnáct českých (dvanáct vojenských, dva policejní) a šest zahraničních týmů

Celková trasa:

80-100 kilometrů (podle toho, jak moc budou bloudit) na lyžích a s veškerým vybavením na zádech.

Zahraniční účast:

Belgie, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Ukrajina

Výbava:

Každý závodník musí mít skialpinistické lyže, přilbu a sněžnice, horolezeckou výbavu (úvazek, karabiny, slaňovací prostředky, přilbu), prostředky a stravu pro nouzové přežití (beze stanu) a přespání v přírodě, buzolu a čelovku. Použití GPS je zakázané.

První etapa
(pondělí až středa)
zobrazit více

Třídenní etapa je složená ze tří přesunů volným terénem podle mapy a buzoly v celkové délce kolem 90 kilometrů s plněním survivalových disciplín.

 • sjezd volným a upraveným terénem
 • běh na sněžnicích
 • střelba z krátkých a dlouhých zbraní
 • základní dovednosti v přežití
 • vojenské lezení a překonávání překážek
 • orientace s buzolou a mapou
 • první pomoc
 • hod granátem na dálku a cíl
 • Druhá etapa
  (čtvrtek)
  zobrazit více

  Obsahuje sjezd, hod gumovým granátem na dálku a cíl a orientační běh.

 • paralelní sjezd
 • hod gumovým granátem na dálku a cíl
 • orientační běh
 • Historie

  Ročník 2018 je už čtyřiadvacátý. Původně se s podobnými závody začínalo v 70. letech, po listopadu 1989 a v souvislosti s rozvojem moderních survivalů se zrodila myšlenka na vojenský Winter Survival. První se v Jeseníkách konal v roce 1995.

  S postupem času se do programu závodu dostávaly složitější disciplíny, od čtvrtého ročníku měla soutěž mezinárodní účast, v minulosti se účastnili i Američané či Norové. Čtvrtým ročníkem naopak skončila účast civilních družstev.

  reklama