reklama

Oslabení lidovci a socialisté budou odkázáni na spolupráci s liberály a zelenými

úvodní obrázek

Ve volbách do Evropského parlamentu jasně zvítězily strany, které Evropskou unii podporují. Jenže na rozdíl od minulosti bude k vytvoření většiny potřeba víc. Lidovci a socialisté ztratili převahu, výrazně posílili liberálové a zelení.

Vítězové v zemích EU podle příslušnosti k frakcím v EPevropští lidovci (EPP)
socialisté (S&D)
liberálové (ALDE)
konzervativci (ECR)
nacionalisté (ENF)
euroskeptici (EFD)Zisk hlasů 2019 v %


Zisk mandátů v porovnání s rokem 2014

Jak dopadly volby v Česku

Celkový zisk hlasů 2019 v %


Zisk mandátů v porovnání s rokem 2014

Vítězové:

Pedro Sánchez

Španělsko

Premiér a jeho socialisté jasně zvítězili. Přestože socialistická frakce v europarlamentu ztrácí, zůstává stále druhou největší, Sánchez a jeho lidé se tak budou bezprostředně podílet na rozhodování.

Jaroslaw Kaczyński

Polsko

Šéf strany Právo a spravedlnost odrazil opozici, která se proti němu spojila. Poláky přesvědčil, že i když je k unii kritický, odejít z ní nechce. Strana ovládne konzervativní frakci ECR, k níž patří i česká ODS.

Emmanuel Macron

Francie

Prezident sice doma těsně prohrál s Marine Le Penovou, v europarlamentu bude však jeho hnutí nejsilnější složkou liberální frakce. Nejspíš tak bude mít zásadní vliv na chod celého parlamentu.

Alexandr Vondra

Česko

Bývalý disident, diplomat a ministr se z 15. místa na kandidátce ODS vyskočil díky kroužkování na druhou pozici. Dostal více než 29 tisíc preferenčních hlasů. Před lety se přitom stáhl z politiky kvůli skandálu s předraženými službami pro evropské předsednictví.

Poražení:

Manfred Weber

Německo

Kandidát evropských lidovců (EPP) na šéfa Evropské komise. Lidovci zůstali v europarlamentu nejsilnější frakcí, ztratili ale několik desítek mandátů. Weberův nárok na post předsedy komise to velmi oslabuje.

Alexis Tsipras

Řecko

Premiér z radikálně levicové strany Syriza jasně prohrál s pravicovou opozicí. Reagoval vyhlášením předčasných voleb ve své zemi.

Luigi Di Maio

Itálie

Protestní Hnutí pěti hvězd, které vede, prohrálo s krajně pravicovou Ligou i s umírněnou Demokratickou stranou. Ztratilo postavení nejsilnější strany v Itálii. Je možné, že padne vláda, kterou s Ligou tvoří.

Jan Hamáček

Česko

Pro jeho ČSSD, ještě nedávno nejsilnější českou stranu hlasovala necelá čtyři procenta voličů, strana tak vypadla z europarlamentu. Předseda se však zatím nechce kvůli špatným výsledkům rozloučit s vládními posty. Strana se teď podle něj má soustředit na krajské volby.

Zdroj: Evropský parlament/vysledky-voleb.eu

reklama