reklama

Víceúčelové vrtulníky mají posílit výzbroj armády. Doplní užívané stroje ruské výroby

úvodní obrázek

Když navštívil český premiér Andrej Babiš Bílý dům, zajímal se americký prezident Donald Trump mimo jiné o český tendr na dvanáct víceúčelových vrtulníků. Ty chce ministerstvo obrany po letech odkladů ještě letos vybrat a podepsat s jejich výrobcem smlouvu.

12,5 miliardy korun

Tolik by měl stát nákup 12 víceúčelových vrtulníků pro českou armádu. Součástí zakázky má být i výstroj vrtulníků, munice a servis.

K čemu mají nové vrtulníky sloužit

Víceúčelové vrtulníky by měly sloužit k palebné podpoře pozemních sil, zásobování či přepravě raněných. Součástí jejich výzbroje by měl být kanon, palubní kulomet i řízené a neřízené rakety. Nové stroje měly doplnit vrtulníky ruské výroby, které nyní česká armáda má. V plánu je se postupně zbavit závislosti na dodávkách náhradních dílů z Ruska, které není členem NATO.

5 typů vrtulníků ve hře

Tendr na 12 vrtulníků nechce ministerstvo obrany příliš komentovat, v souvislosti se zakázkou bylo v minulosti zmiňováno pět možných strojů. Po návštěvě Babiše v USA se objevily informace, že Česko bude přednostně vyjednávat s USA.

UH-1Y Venom

výrobce: Bell Helicopter (Spojené státy americké)

Stroji se přezdívá Yankee, podle posledního písmene v části jeho názvu. Využívá jej americká námořní pěchota, která si objednala celkem 160 těchto vrtulníků a počítá s tím, že je bude využívat následujících asi 40 let. Yankee už byl také v akci, armáda jej využila při operacích v Afghánistánu či v Iráku. UH-1Y Venom navazuje na typ vrtulníků, který americká armáda nasadila při válce ve Vietnamu. Vrtulník společnosti Bell patřil už dříve mezi favority v tendru ministerstva obrany. Americký Kongres schválil v roce 2017 prodej tuctu strojů Česku, ale bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) loni tendr zastavila.


UH-60M Black Hawk

výrobce: Sikorsky-Lockheed Helicopters (Spojené státy americké)

Zda mají Češi zájem o vrtulníky Black Hawk, se přímo zajímal americký prezident Donald Trump při březnovém setkání s českým premiérem Andrejem Babišem. Trump v té souvislosti připomněl, že tyto vrtulníky má Slovensko, Maďarsko. Ve své armádě je má i Švédsko. První prototyp „černého jestřába“ vzlétl už v roce 1974, od té doby jsou vrtulníky v různých modifikacích nasazovány americkou armádou prakticky ve všech jejích operacích.


AgustaWestland AW139M

výrobce: Leonardo (Itálie)

Italské vrtulníky byly v minulosti společně s těmi od firmy Bell považovány za hlavní favority tendru. Oproti Američanům totiž Italové nabízeli své vrtulníky za nižší cenu. Vedle Itálie používá stroje s označením AW139M také irská a egyptská armáda.


H145M

výrobce: Airbus Helicopters (Francie, Německo)

Na militarizovanou verzi civilního vrtulníku lze narazit u německé armády, kde tyto stroje využívají speciální vojenské síly, či u srbské armády. Společnost Airbus Helicopters také vedle typu H145M nabízela i lehčí vrtulníky Eurocopter AS565 Panther. Ty využívá francouzská armáda v rámci svého námořnictva, které je používalo při protipirátských akcích.


KUH-1 Surion

výrobce: KAI (Jižní Korea)

O víceúčelových vrtulnících od jihokorejského výrobce mluvil už v roce 2015 tehdejší náměstek ministra obrany Tomáš Kucha. Podle informací HN v současnosti resort obrany nepočítá s tím, že by si pořídil jihokorejské stroje. Není to totiž vrtulník vyráběný ve státech NATO a nevztahuje se na něj evropské obchodní právo.

Jaké další vrtulníky má česká armáda

reklama