reklama

Babišův tým nastupuje

Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje vládu Andreje Babiše. Krátce poté začne první zasedání kabinetu. Kdo je členem nového Babišova týmu?

Noví členové vlády

Andrej Babiš (ANO)

Předseda vlády

Spěchám celý život, tak jsem přemýšlel, že bychom požádali o důvěru ještě před Vánoci, ale pak jsem si to rozmyslel. Nebudeme lidi otravovat před Vánoci nějakým dohadováním.

Cesta do křesla premiéra se otevřela Andreji Babišovi (63), jednomu z nejbohatších podnikatelů v zemi a bývalému ministru financí, po vyhraných říjnových volbách do sněmovny.

Dan Ťok

Ministr dopravy

Priority jsou především dokončit často napadaný tendr na nový mýtný systém a najít také mezi všemi politickými stranami dohodu nad změnami zákonů, které by urychlily výstavbu silnic a dálnic.

Dan Ťok (58), dlouholetý šéf stavební společnosti Skanska dál povede resort dopravy.

Alena Schillerová

Ministryně financí

Pro mě je absolutní priorita on-line finanční úřad. Chci do dvou let vybudovat možnost připojení on-line, vyplňování daňových přiznání v klidu doma v obýváku.

Bývalá Babišova náměstkyně na ministerstvu financí Alena Schillerová (53) se dosud specializovala na daňovou problematiku. Nahradí Ivana Pilného, který už ve volbách nekandidoval a o post znovu nestál.

Ilja Šmíd

Ministr kultury

Nebudu jen advokátem živého umění, muzikantů nebo divadelníků, ale jde mi o to, aby ministerstvo kultury zahrnovalo absolutně všechny součásti kulturního dědictví i kultury, která teď vzniká v ČR.

Muzikolog, dirigent a spoluzakladatel Pražské komorní filharmonie Ilja Šmíd (65), jeden z nestranických odborníků, má vést ministerstvo kultury.

Karla Šlechtová

Ministryně obrany

Jsem připravena být na ministerstvu partnerem armády a zajistit potřebný servis při očekávaném navýšení počtu vojáků i rozpočtu.

Bývalá ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (40) nahradí v nové vládě svého stranického kolegu Martina Stropnického. Oblíbenkyně prezidenta Miloše Zemana usedne na post ministryně obrany.

Jaroslava Němcová (ANO)

Ministryně práce a sociálních věcí

Prvním předpokladem pro zavedení důchodové reformy bude oddělení prostředků na důchodovém účtu od státního rozpočtu.

Manažerka a ekonomka Jaroslava Němcová (46) kývla na nabídku stát se ministryní práce a sociálních věcí. Stejnou oblast měla po posledních krajských volbách na starosti jako radní Středočeského kraje.

Klára Dostálová

Ministryně pro místní rozvoj

Evropské dotace budou i díky brexitu vysychat. Je potřeba skutečně připravit strategii pro investování v ČR i bez evropských zdrojů.

Další náměstkyně, která povýšila do čela ministerstva. Klára Dostálová (46) nahradí Karlu Šlechtovou na pozici ministerstva pro místní rozvoj.

Tomáš Hüner

Ministr průmyslu a obchodu

Cenou mobilních dat se budeme zabývat. Určitě nebudeme lidem doporučovat, aby používali mobilní polské operátory, kteří jsou levnější.

Nový ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (58) dosud pracoval jako manažer Siemensu. V minulosti vedl divizi ČEZ v Bulharsku a na ministerstvu působil jako náměstek.

Robert Pelikán (ANO)

Ministr spravedlnosti

V příštím volebním období bych rád pokračoval například v oblasti pomoci lidem v dluhové pasti, stejně tak budu znovu prosazovat nový zákon o znalcích. Čeká nás také hodně práce na novém civilním řádu soudním a trestním řádu.

Původní profesí odborník na civilní a obchodní právo je dalším ministrem, který po volbách zůstane v čele svého ministerstva. V minulém období Robert Pelikán (38) tvrdě vystupoval proti vydání svého stranického šéfa trestnímu stíhání.

Robert Plaga (ANO)

Ministr školství

Jsem zastáncem, aby víc pravomocí měli ředitelé škol, kteří jsou v dennodenním styku s těmi konkrétními učiteli. Nemyslím, že by měla být nějaká komise na úrovni státu, která by rozhodovala, který učitel má být v kterém stupni.

Dosavadní politický náměstek na ministerstvu školství, později zde vedl sekci vysokého školství, vědy a výzkumu. Ode dneška je Robert Plaga (39) ministrem školství.

Lubomír Metnar

Ministr vnitra

Česká republika je hodnocena jako šestá nejbezpečnější země na světě. Zasadím se o to, aby to tak zůstalo nebo aby se to zlepšilo. To je moje priorita.

Vyšetřovatel, který dostal před soud pachatele žhářského útoku ve Vítkově. V minulosti Lubomír Metnar (50) pracoval na ministerstvu vnitra jako náměstek, nyní se postaví do jeho čela.

Martin Stropnický (ANO)

Ministr zahraničí

V minulých letech jako by u vlád akcent na lidská práva slábl. A já si myslím, že země naší velikosti a historie je téměř předurčena k tomu, aby tuto agendu měla jako jednu z výrazných priorit.

Martin Stropnický (60), herec, bývalý šéf Divadla na Vinohradech, velvyslanec v Portugalsku, Itálii a Vatikánu se z ministerstva obrany, které vedl v bývalé vládě, přesune do Černínského paláce jako šéf ministerstva zahraničních věcí.

Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví

Není to ministerstvo lékařů, ale zdravotnictví. Zkrátka si nemyslím, že být lékařem je nezbytnou podmínkou pro to, aby člověk mohl dělat ministra zdravotnictví.

Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (31) pracuje od roku 2013 pro Andreje Babiše, nejprve jako firemní právník vydavatelství Mafra, poté jako tajemník na ministerstvu financí.

Jiří Milek

Ministr zemědělství

Zelená nafta, nedanění dotací, úlevy na sociálním a zdravotním pojištění, budeme hledat všechny možné cesty, jak pomoci zemědělcům, aby se jim vedlo lépe.

Babišův „konkurent“ ze zemědělského byznysu, předseda a spoluvlastník zemědělského koncernu Úsovsko. Jiří Milek (54) působí také v předsednictvu Agrární komory. Povede ministerstvo zemědělství.

Richard Brabec (ANO)

Ministr životního prostředí

Voda je věcí veřejného zájmu, po vzoru Izraele potřebujeme, aby kvůli ní dokonce vznikl nový regulační úřad.

Místopředseda hnutí ANO Richard Brabec (51) je jedním ze tří ministrů, kteří svůj resort povedou další čtyři roky. Jeden z nejbližších spolupracovníků Andreje Babiše zůstane v čele ministerstva životního prostředí.

<>
reklama