reklama

Evropa spoléhá na větrnou energii. V Severním moři vzniká obří projekt Hornsea One

úvodní obrázek

Větrné elektrárny už v Evropě vyrábějí zhruba sedminu veškeré elektřiny. Asociace WindEurope nevylučuje, že letos se stanou největším zdrojem místo elektráren spalujících plyn.

Výroba elektřiny z větru v EU

mld. kilowatthodin, rok 2018

Význam větrné energetiky v Evropě

Dánsko je na evropské špičce v podílu větrníků na výrobě elektřiny. Minimálně se elektřina pomocí větru vyrábí ve Švýcarsku, Slovinsku a na Slovensku – ve statistikách WindEurope je uvedena nula.

Podíl větrníků na výrobě elektřiny

průměr za rok 2018 v procentech, údaje jsou zaokrouhleny

Obří projekt na moři

Hornsea One, 174 turbín s celkovým výkonem 1200 megawattů v Severním moři zhruba 120 kilometrů od Yorkshirského pobřeží v Británii, staví dánská společnost Ørsted. Park o ploše 407 km² bude asi pětkrát větší než sousední město Hull a současně největší na světě. Větrníky se tyčí do výšky 65 metrů, ale Dánové hodlají v Severním moři v budoucnu postavit i kolosy dokonce o něco vyšší než londýnský mrakodrap Shard, s 310 metry nejvyšší budova v Evropské unii.

Země s největšími mořskými parky

podíl (v %) z výkonu EU

Téměř veškerá kapacita (97 procent koncem roku 2018) mořských větrníků je soustředěna v pěti zemích. Skoro 13 tisíc MW se postavilo v Severním moři.

11 700 MW

Celkový výkon větrníků, jež byly loni postaveny v Evropě. Skoro dvě třetiny nového instalovaného výkonu připadají na čtyři země – Německo (29 procent), Británii (16), Francii (13) a Švédsko (6).

Instalovaný výkon větrníků v Evropě

tisíc megawattů

Nejvíce větrníků na moři postavila dánská společnost Ørsted s šestnáctiprocentním podílem na jejich instalovaném výkonu. Následují německý E.ON (8 procent) a švédský Vattenfall (sedm procent).

Instalovaný výkon větrníků

vybrané evropské země koncem roku 2018, megawattů

Historie větrníků

První větrné turbíny začaly vyrábět elektřinu před více než 120 lety, a to v období 1887–1888 v Británii a USA. Avšak využívat efektivně energii větru umožnily až turbíny s horizontální osou vyvinuté a postavené v roce 1891 v Dánsku. První větrník tam měřil 22,8 metru.Zdroj: WindEurope (Wind energy in Europe, 2018)

reklama