reklama

Konflikt Ukrajiny a Ruska se z Donbasu a Krymu rozšířil na moře

úvodní obrázek

Po Donbasu a Krymu se konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou přenesl na moře. Incident v Kerčském průlivu přichází v citlivé době, Ukrajina si připomíná páté výročí Majdanu a vyhlíží důležité volby.

Oblasti konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou

Donbas

Válka v oblasti Donbas na východní Ukrajině začala několik týdnů po obsazení Krymu v dubnu 2014. Kvůli konfliktu opustilo své domy a byty 1,5 milionu lidí, deset tisíc lidí zemřelo.

Krym

Rusko anektovalo poloostrov Krym v únoru a březnu 2014. Od té doby z oblasti postupně uprchlo přes 100 tisíc lidí. Rusko zde od té doby navýšilo počty vojenských jednotek i výzbroj. Letos v květnu byl otevřen Kerčský most, který spojil Krym s ruskou pevninou.

Kerčský průliv

25. listopadu ruští vojáci zadrželi tři ukrajinské lodě u Kerčského průlivu, který spojuje Černé moře s Azovským mořem.

Kerčský most

Most otevřený 16. května 2018 je důležitým krokem k upevnění ruské pozice na Krymu. Stavba přezdívaná "Putinův" most umožní přímé spojení s pevninou, které doposud zajišťovaly jen trajekty nebo letadla.
délka: 19 km
šířka průjezdu pro lodě: 185 m

Srovnání armád Ruska a Ukrajiny

Zdroj: SIPRI, Globalfirepower.com

Ukrajina pět let po Majdanu

V příštích dnech uplyne pět let od protestů na náměstí Majdan v Kyjevě, které vypukly poté, co prezident Janukovyč odmítl podepsat vyjednanou Asociační dohodu s EU. Demonstrace, které pokračovaly i v prvních měsících roku 2014, vedly k pádu vlády a předčasným volbám.

Politika

Ukrajinu čeká politicky bouřlivý rok 2019. Uskuteční se prezidentské volby (v březnu) i parlamentní volby. Podle zářijového průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu má největší šanci na zvolení Julija Tymošenková (19,3 %) a současný prezident Petro Porošenko (11,9 %).

1300 soch Lenina

Ukrajinský parlament schválil zákon o dekomunizaci a zákazu komunistických symbolů. Z celé země zmizelo přes 1300 soch Lenina. Na území separatistů a na Krymu zůstaly.

Ekonomika

Ukrajina snižuje provázanost s ruskou ekonomikou. V roce 2013 připadalo na Rusko 34 % celkové obchodní výměny Ukrajiny. Loni to bylo 7 %. Země je také méně závislá na dodávkách plynu z Ruska, plyn dnes nakupuje i prostřednictvím zpětného toku z Evropy. Loni začala platit Asociační dohoda s Evropskou unií, od 11. června loňského roku mohou Ukrajinci cestovat do zemí schengenského prostoru bez víz. Na práci však nadále potřebují povolení.

Ekonomický růst

Výše veřejného dluhu vůči HDP v roce 2017: 103,8 % . V roce 2014 to bylo 70,2 %.

reklama