reklama

Turecký průšvih jménem Adularya

Ostravská firma Vítkovice Power Engineering (VPE) ze skupiny Vítkovice miliardáře Jana Světlíka chtěla v Turecku postavit velkou tepelnou elektrárnu. Namísto dobré reference ale přišel pravý opak. Zdroj, který měl už tři roky vyrábět elektřinu, stále stojí. VPE spolu s dodavatelem kotlů, rakouskou firmou Andritz, tvrdí, že chyba nenastala na jejich straně. Kotle podle nich nefungují kvůli špatnému uhlí, jež pochází z nedalekého lomu. Podle studie, kterou pro Českou exportní banku a pojišťovnu EGAP zpracovala firma Škoda Praha ze Skupiny ČEZ, je na vině špatně navržený a vyrobený fluidní kotel a neodborné zapojení technologicky složitého zařízení. Ostravskou firmu nepovedená zakázka položila a Česko, které na elektrárnu půjčilo, může ještě přijít o miliardy korun

PROBLÉMOVÝ PROJEKT ELEKTRÁRNY ADULARYA

Suma, kterou zatím Česká exportní banka půjčila na projekt Adularya.

Zatím nejvyšší indikativní nabídka na stále nefungující elektrárnu.

Až takové výše mohou dosáhnout nutné úpravy na elektrárně. Záleží na tom, zda budoucí majitel bude chtít, aby jely oba bloky naplno.

Je výkon každého ze dvou bloků elektrárny. Varianty úprav počítají ale i s tím, že by mohly "jet" jen na výkon 115 MW. Jednalo by se o levnější řešení.

VÝVOJ PŘÍPADU

   
2010

Podepsáno memorandum o spolupráci, samotnou výstavbu ale zahajují Vítkovice až v únoru 2012. Adularya měla být hotová za dva roky.

 
  2014

Vítkovice se s Naksan Holdingem přou o proplacení víceprací za stamiliony. Na jaře ČEB na pár měsíců přerušuje financování projektu.

2015

Vítkovice stále odkládají spuštění projektu, ten se potýká s technickými problémy.

 
  Jaro 2016

Ukazuje se, že kotel elektrárny není schopný spalovat uhlí z blízkého lomu.

Červenec 2016

Neúspěšný pokus o převrat v Turecku. Prezident Erdogan označil majitele Naksanu za podporovatele opozice a holding včetně elektrárny znárodnil.

 
  Jaro 2017

Do řešení situace se ostře vkládá tehdejší ministr financí Andrej Babiš. České vládě trvalo tři měsíce, než byla schopna se dohodnout na tom, jak problém řešit.

Červenec 2017

Turecká strana souhlasí s prodejem elektrárny nebo jejím převzetím českou státní firmou Transgas.

 
  Listopad 2017

Po půl roce je hotová studie, která má říci proč elektrárna nefunguje. Ze zprávy vyplývá, že projekt si vyžádá další investice.

JAK HOSPODAŘIL EGAP

Projekt Adularya přinesl státní exportní pojišťovně EGAP problémy.

Hodnoty v miliardách korun

* -3,1 miliardy korun tvoří rezervy za elektrárnu Adularya.
Do výsledku 2016 se promítly problémy s neúspěšným projektem elektrárny Adularya v Turecku. Pokud by si EGAP nemusel vytvořit rezervy na krytí ztráty, skončil by už v roce 2016 v kladných číslech.

Loni vymohl EGAP z nesplácených úvěrů. Jedná se o prozatímní rekord. Ten by ale mohl být překonaný již letos – za první čtyři měsíce vymohla pojišťovna 550 milionů.

Je výše pojištěných úvěrů EGAP ke konci letošního dubna. Za celý loňský rok to přitom bylo „jen“ 32 miliard.

Je nově oznámený případ společnosti Unistav na výstavbu chemičky, který EGAP pojistí v Rusku.

EGAP letos oslaví čtvrtstoletí od svého vzniku. Za tu dobu pojistil vývoz do 117 zemí za více než 800 miliard korun.

reklama