reklama

Od nástupu Trumpa do úřadu začala růst americká ekonomika výrazně rychleji

Tempo růstu americké ekonomiky se po Trumpově nástupu v lednu 2017 výrazně zrychlilo. Nejenom díky daňové reformě, platné od letošního ledna, ale také díky zvyšujícím se spotřebitelským výdajům, jimž přeje lepší nabídka pracovních míst. Příznivě se dosud vyvíjela také poptávka na zahraničních trzích.

Meziroční tempo růstu HDP


2,25%

Klíčová sazba americké centrální banky, kterou Fed od Trumpova nástupu zvedl šestkrát, z toho letos třikrát. Naposledy se tak stalo koncem září k velké nelibosti prezidenta. Ten v jednom ze svých tweetů dokonce označil měnovou politiku Fedu za „největší riziko pro americké hospodářství“.

21%

Federální sazba, kterou se od letošního prvního ledna zdaňuje firemní zisk ve srovnání s předchozími 35 procenty. Zákon o daňové reformě znamená největší zásah do daňové soustavy od roku 1986. Přitom zisky, které americké korporace převedou z offshorů domů, se zdaňují nejvýš 10 procenty.

Na trhu práce Bílý dům boduje


Za dlouhodobě nezaměstnaného se v USA považuje člověk, který nemá práci déle než 27 týdnů. Situace na trhu práce se začala zlepšovat už za prezidenta Baracka Obamy. V posledním roce jeho vlády (2016) klesl počet nezaměstnaných o 1,1 milionu.

Průměrná míra nezaměstnanosti Podíl dlouhodobě nezaměstnaných
Leden 2016
4,9 %
26,9 %
Červen 2016
4,9 %
25,8 %
Prosinec 2016
4,7 %
24,2 %
Červen 2017
4,4 %
24,3 %
Prosinec 2017
4,1 %
22,9 %
Červen 2018
4 %
23 %
září 2018
3,7 %
23 %

Výdaje na obranu a rozpočtový schodek


Kritici z řad Demokratické strany, ale i někteří republikáni Trumpovi vytýkají, že jeho politika vede k dalšímu zadlužování státu. Jeho dluh odpovídá 103 procentům HDP a za dva tři roky to bude 108 procent.

Jde o fiskální období vždy do 30. září daného roku.

Trumpova obchodní „válka“


Leden 2018

Uvalena cla na dovoz solárních panelů (převážně čínských) a praček (hlavně z J. Koreje).

Březen

Uvaleno pětadvacetiprocentní clo na dovoz oceli a desetiprocentní na dovoz hliníku. Opatření zavedené 23. března se netýkalo několika zemí, např. Kanady, Mexika a Evropské unie. Ty dostaly výjimku platnou do 1. června 2018.

Duben

Čína přijímá odvetná cla na dovoz vybraného amerického zboží, včetně agrárních produktů. Trump poté stupňuje tlak na Peking, zavádí další cla. Peking odpovídá, že si nenechá nic líbit a podle toho také jedná.

Červen

Přestala platit výjimka na dovoz oceli z Kanady, Mexika a Evropské unie. Uvedené země uvalují cla na dovoz vybraného amerického zboží (EU 22. 6.). Trump hrozí, že zavede až dvacetiprocentní clo na dovoz evropských, ale i japonských nebo jihokorejských aut.

Září

USA se po složitém jednání s Kanadou a Mexikem dohodly, že původní Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) starou 24 let nahradí The United States–Mexico–Canada Agreement (USMCA). Trump dohodu NAFTA označoval za „pohromu pro americké hospodářství“.

Zdroje: Bureau of Economic Analysis (BEA), Fed, archiv HN

reklama