reklama

Trump vs. Evropa v Davosu

Konfrontací mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a evropskými lídry se může stát letošní Světové ekonomické fórum v Davosu. Míří na něj i český premiér Andrej Babiš.

Co je to Davos?

Každoroční ekonomická a politická konference ve švýcarském středisku, kde se od roku 1971 schází globální smetánka. Letos se koná od 23. do 26. ledna. Účast je považována za prestižní, i když je pečlivě odlišeno a hlídáno, kdo se může jakých akcí v rámci konference účastnit.

Kdo letošní konferenci zahájí?

Prvním top spíkrem bude v úterý indický premiér Narendra Modi.

Na koho se čeká nejvíc?

Asi nejsledovanějším hostem letošní konference bude americký prezident Donald Trump, který před svým nástupem do úřadu nikdy v Davosu nebyl. Organizátoři ale vůči Trumpovi nejsou vlídní: jeho projev má být až v pátek ve dvě hodiny odpoledne, kdy se už tradičně účastníci přesouvají spíše na okolní sjezdovky, na něž dostávají od organizátorů volné skipasy a lyžařské vybavení. Naposledy byl v Davosu úřadující americký prezident v roce 2000, kdy přijel Bill Clinton. S Trumpem přijedou i jeho ministři financí, zahraničí a obchodu a jeho zeť a poradce v jednom Jared Kushner.

Jede tam i premiér Babiš?

Ano. Pro něj nebo například pro nového polského premiéra Mateusze Morawieckého to bude příležitost k nahlédnutí do nejvyšších pater světové politiky a byznysu.

Kdo tam bude dál?

Trumpovou protihráčkou bude nejspíš pravidelná účastnice konference, německá kancléřka Angela Merkelová, která se ale v posledních dvou letech do Švýcarska nevypravila. V pomyslném souboji s Trumpem ji přijede podpořit nový francouzský prezident Emmanuel Macron. Dále dorazí například britská premiérka Theresa Mayová, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nebo kanadský premiér Justin Trudeau. Celkem má přijet z celého světa zhruba 70 hlav států a vlád.

3000 účastníků

bude mít celé letošní Světové ekonomické fórum v Davosu. Nejvíc, 993 jich bude ze západní Evropy. Ze střední Evropy přijede 150 lidí.

21 %

účastníků jsou ženy.

340

vrcholných politiků dorazí letos do Davosu.

33

zástupců mezinárodních organizací jako je OSN či Světová banka.

1900

zástupců soukromé sféry včetně šéfů mnoha největších firem.

900

reprezentantů nevládních organizací se účastní Světového ekonomického fóra.

400 panelů a diskusí

tvoří program Světového ekonomického fóra.

54 let

je průměrný věk mužského účastníka.

50 let

je průměrný věk účastnic.

4550 lahví vína

vypili loni účastníci výročního zasedání Světového ekonomického fóra. K tomu je třeba připočíst 1042 lahví šampanského a 8100 lahví džusu.

Zdroj: Swisscongress.ch, World Economic Forum | Fotografie: Reuters, Shutterstock

reklama