reklama

Česko se dostalo mezi spamové velmoci. Nevyžádaná pošta tvoří 85 procent e-mailů

úvodní obrázek

Nevyžádaných e-mailů neboli spamů lidem dojdou desítky miliard denně. Mezi 10 největších spamových velmocí se v únoru mimořádně dostalo i Česko.

Spam a Vikingové od Monty Pythonů

Termín označuje nevyžádané reklamní zprávy typicky zasílané e-mailem. Řada spamů se jen za reklamu vydává a obsahuje viry nebo se z lidí snaží podvodně vylákat jejich osobní a platební údaje.

Spam ze skeče do Monty Python

Původně je spam (spiced ham – kořeněná šunka) název americké značky lančmítu. V dnešním významu se spam používá v narážce na skeč britské komediální skupiny Monty Python. V jejich scénce z restaurace obsahují všechny položky z menu lančmít spam. Spory zákazníků s číšnicí o objednávky přerušuje skupina Vikingů zpívajících „Spam, spam, spam“.

85 procent

e-mailů činí spamy.

87 spamů denně

v průměru přijde každému uživateli internetu na světě.

Česko a spamy

Společnost Cisco, která spamy průběžně analyzuje, dokáže jejich geografický původ odhalit asi jen u čtvrtiny nevyžádaných e-mailů. Česko se v žebříčku počtu spamů obvykle umisťuje až ve čtvrté či páté desítce, v únoru letošního roku bylo ovšem osmé. „Vyšší počet spamů za únor může být spojen s tím, že takové nevyžádané množství e-mailů českým internetem v tu dobu jen prošlo. Vznikly ale nejspíš jinde, typicky v Číně,“ míní expert na kybernetickou bezpečnost Aleš Špidla. Velká část webů, které jsou registrované v Česku a z kterých podle společnosti Cisco pochází nejvíce místních spamů, je psána v angličtině a jejich původ a zaměření jsou nejasné. Může se tak jednat o práci hackerů.

Spamy podle země původu

únor 2019, v bilionech

pořadístátpočet spamů za měsíc
1.Čína8,1
2.USA6,5
3.Brazílie5,1
4.Rusko3,2
5.Vietnam2,0
6.Indie1,6
7.Francie1,6
8.Česko1,3
9.Německo1,3
10.Nizozemsko1,3

Vývoj počtu spamů

denní průměr, v mld.

Známé spamy z Česka

Nahráli jsme vás při sledování porna

Letos v dubnu se mezi Čechy šířila série spamů, v kterých neznámí pisatelé uváděli, že adresáty přes webkameru natočili během sledování porna. Hrozili, že záběry zveřejní, pokud jim adresát nezaplatí v bitcoinech částku zhruba ve výši 13 500 korun. Takové záběry ovšem vyděrači k dispozici neměli.

Rekordní pokuta

V květnu roku 2017 uvalil Úřad pro ochranu osobních údajů rekordní pokutu ve výši 4,25 milionu korun na firmu Eurydikapol. Ta lidem zasílala spamy, i když ji úřad opakovaně vyzýval, aby s tím přestala. Podle českého zákona i unijního nařízení GDPR nesmí podniky zasílat nevyžádané reklamy, pokud k tomu lidé sami nedají souhlas.

iPhony za korunu

Spamy se šíří také formou SMS. Série podvodných textových zpráv loni v květnu adresátům hlásila, že mohou z e-shopů Alza či Euronics získat mobil iPhone X za pouhou korunu. Žádný z těchto obchodů ale nabídku nerozesílal. Šlo o akci podvodníků, kteří lidem mobily neposlali, snažili se z nich ale vymámit jejich karetní údaje.

Zdroje: Cisco Talos Intelligence, ÚOOÚ

reklama