reklama

Satoranský dobývá basketbalovou ligu NBA. Míří mezi nejlépe placené české sportovce

Basketbalista Tomáš Satoranský se blíží tomu, aby se stal nejúspěšnějším českým hráčem v NBA v historii. Nová smlouva z něj zároveň může udělat jednoho z nejlépe placených českých sportovců.

Po mnoha letech mají Češi opět hráče, který pravidelně nastupuje v nejlepší basketbalové lize NBA. O víkendu se rozjelo play-off a Satoranský, který se vypracoval mezi důležité postavy Washingtonu Wizzards, má před sebou další důležitý krok v kariéře i v boji o novou smlouvu.

Loni ve své první sezoně basketbalista přezdívaný Sato sice spíše paběrkoval, letos už ovšem září o poznání více. V únoru proti Chicago Bulls nastřílel 25 bodů a překonal tak dosavadní nejlepší český výkon v NBA, který s 24 body držel od roku 2004 Jiří Welsch. V jednu chvíli dokonce vévodil celé NBA v poměru asistencí ke ztrátám. Portál Bleacher Report jej v únoru zařadil do All Star celé NBA u hráčů, kteří hrají méně než dvacet minut na zápas. celý text

Satoranského kariéru lemuje řada “nej”. V patnácti letech se stal nejmladším hráčem, který kdy hrál českou ligu. Jako historicky nejmladší, v sedmnácti letech, nakoukl i do seniorské reprezentace. Brzy zamířil do Sevilly a ve španělské lize ještě v 18 letech vyhrál soutěž ve smečování a přestoupil do slavné Barcelony. K jeho přednostem patří mimořádně vysoká basketbalová inteligence, perfektně čte hru a díky svým fyzickým parametrům dokáže hrát na více pozicích najednou, přičemž je platný i jako obránce.

Příští rok mu vyprší tříletý nováčkovský kontrakt na devět milionů dolarů (asi 187 milionů korun) a svými výkony si zatím říká o minimálně dvojnásobné navýšení. „Jde o to, jak se na něj dívá Washington a jaké mají plány do budoucna? Vidí jej jako svého prvního rozehrávače? Pokud se Washington nebo i jiný tým rozhodne, že z Tomáše bude ústřední rozehrávač v základní sestavě, tak dostane aspoň dvojnásobný plat,” odhaduje budoucnost české hvězdy v NBA Jiří Zídek, sportovní manažer mistrovského Nymburka a také první Čech, který kdy okusil zámořskou NBA.

S platem okolo šesti milionů dolarů za rok by se Satoranský posunul mezi desítku nejvíce vydělávajících českých sportovců. Aktuálně nejlépe placeným českým sportovcem je hokejista Philadelphia Flyers Jakub Voráček. Ten si podle časopisu Forbes přijde v letošní sezoně včetně příjmů z reklamy celkem na 322 milionů korun. “Tomáš má průlomovou sezonu, to je nezpochybnitelné, září nejvíc ze všech Čechů, kteří NBA hráli. Co Tomáše po marketingové stránce trochu limituje, je zásah a sledovanost basketbalu v Česku,” říká Petr Hercík, výkonný ředitel agentury Sport Invest Marketing. “Není u nás tak viditelný a je to důvod, proč pro něj bude těžké dostat se mezi deset nejvyužívanějších sportovců u nás po marketingové stránce. Spolupracuje například s oděvní firmou Blažek, může se častěji objevovat v reklamě, ale výše jeho kontraktů nebude taková jako například u Petra Čecha nebo u olympijských medailistů,“ dodává Hercík.

9 milionů dolarů

Satoranský má s Washingtonem podepsanou smlouvu na tři roky za 9 milionů dolarů.

Washington Wizards

Za dobu své existence klub získal jediný titul v NBA v roce 1978, celkem čtyřikrát hrál finále Východní konference. Majitelem klubu je miliardář Ted Leonsis, který vlastní mj. i hokejový klub Capitals. Nejlépe placeným hráčem týmu je v současnosti Otto Porter s platem 24,7 milionu dolarů, Satoranský je devátý nejdražší hráč s platem tři miliony za sezonu. Podle časopisu Forbes je aktuální hodnota Washingtonu 1,35 miliardy dolarů. Tržby měl tým ve výši 222 milionů dolarů. V žebříčku týmů NBA to stačí na 14. místo ze 30 týmů.

NBA v penězích vládne všem

Podle údajů portálu Sporting Intelligence dosáhl průměrný plat na jednoho hráče v této sezoně částky 7,1 milionu dolarů (asi 147 milionů korun), což dělá z basketbalistů v NBA nejlépe placené sportovce ve všech profisoutěžích na světě. Nejvíce peněz sice vydá na platy soutěž amerického fotbalu NFL (4,6 miliardy dolarů), průměrný plat hráče NFL ale činí “jen” 2,7 milionu dolarů. Na vině jsou velké soupisky, v týmech NFL je celkem 53 hráčů, v baseballu jich je na soupisce 25 a v hokejové NHL má každý tým 23 hráčů. Naproti tomu týmy NBA vydají na platy hráčů 3,2 miliardy dolarů, ale protože na soupisce je pouze 15 hráčů, jejich průměry jsou nejvyšší.

Průměrný plat v soutěži

(miliony dolarů za rok)

NBA 7,1
 
MLB (baseball) 4,5
 
IPL (indická kriketová liga) 3,9
 
Premier League (anglická fotbalová liga) 3,4
 
NHL 3,1
 

24 miliard dolarů

Ještě v sezoně 2014/2015 byl průměr platů v NBA “pouze” 4,6 milionu dolarů. Za rychlým růstem stojí především smlouvy na lukrativní vysílací práva. Právě v roce 2014 uzavřela NBA devítiletý kontrakt s televizními stanicemi ESPN a TNT za 24 miliard dolarů. Oproti předchozí dohodě šlo o trojnásobné navýšení. I díky tomu se očekává, že do sezony 2020/2021 stoupne průměrný plat hráče v NBA na deset milionů dolarů.

 

40 %

Nejlépe placený hráč hokejové NHL Jonathan Toews si v sezoně vydělá 13,8 milionu dolarů, což představuje 40 procent nejlépe placeného hráče v basketbalové NBA. Stephen Curry si v týmu Golden State Warriors přijde na téměř 35 milionů dolarů.

Jak sbírali body

Graf ukazuje vývoj celkového počtu bodů dosaženého v NBA jednotlivými českými hráči.

Nejlépe vydělávající hráči v NBA

(Aktuální plat v mil. USD)

1. Stephen CurryGolden State Warriors 34,7
 
2. LeBron James Cleveland Cavaliers 33,3
 
3. Paul MillsapDenver Nuggets 31,3
 
4. Gordon HaywardBoston Celtics 29,7
 
5. Blake GriffinDetroit Pistons 29,5
 
6. Kyle LowryToronto Raptors 28,7
 
7. Russel Westbrook Oklahoma City Thunder 28,5
 
8. Mike Conley Memphis Grizzlies 28,5
 
9. James Harden Houston Rockets 28,3
 
260. Tomáš Satoranský Washington Wizards 3
 

Zdroj: Basketball-reference.com, Hockey-reference.com, Sporting Intelligence

reklama