reklama

Vleklá kauza dospěla ke konci. Exhejtman Rath dostal sedm let. Jak se případ vyvíjel

úvodní obrázek

První větev kauzy

V případu jde o manipulace zakázek na modernizaci kolínské, mladoboleslavské či kladenské nemocnice, opravy zámku v Buštěhradě na Kladensku či budovy gymnázia v Hostivici.

Druhá větev kauzy

Údajné manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic. Jedná se o zakázky za více než 700 milionů korun, konkrétně o rekonstrukci či výstavbu pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro záchrannou službu. Rath byl obviněn z korupce v souvislosti se zakázkami ve Středočeském kraji, figurují zde Kottovi, podnikatelka Lucia Novanská a Pavel Drážďanský. Aktuální část se navíc týká i manažerů stavebních firem Petra Piláta a Jiřího Anděla či exšéfa středočeské záchranné služby Martina Houdka a firem, které byly do systému zapojeny.

„Budu se dále bránit právními prostředky, klidně až ke štrasburskému soudu.“

„Nevím, z čeho bych to zaplatil. Nemám ani deset milionů, ani jeden milion.“11 lidí

stanulo před soudem, osm z nich bylo pravomocně odsouzeno, z toho dva dostali podmíněné tresty. Tři soud soud pravomocně osvobodil.

33 000 stran

měl spis, který dostal na stůl senát soudce Pavla Zelenky. Další tisíce stran měly přílohy.

34 let nepodmíněně

Na tolik mají jít za mříže dohromady všichni odsouzení. Rath dostal sedm let, Kottovi po šesti, tři odsouzení dostali po pěti letech a dva dostali tříletou podmínku.

17 milionů

dostali na úplatcích trojice Rath a Kottovi ze dvou prokázaných zakázek. Obžaloba i prvoinstanční soud byli přesvědčeni, že dostali nejméně 38 milionů.

8 zmanipulovaných zakázek

kladl za vinu žalobce i prvoinstanční soud, soud obžalované nakonec odsoudil jen za dvě zakázky: opravu Buštěhradského zámku a hostivického gymnázia. V ostatních případech se nepodařilo prokázat vinu kvůli nepoužitelnosti odposlechů.

52 milionů korun

činí peněžité tresty, které mají zaplatit a zabavené peníze. Rath musí zaplatit 10 milionů a propadne mu sedm milionů, Kottovi po 15 milionech, dva miliony Salačová, dva miliony Drážďanský a menší sumy další.

reklama