reklama

Na pražské burze loni končily v kladných číslech jen akcie ČEZ a firmy Avast

úvodní obrázek

V letošním roce analytici radí investorům sázet například na akcie energetické společnosti ČEZ či bankovní tituly. V případě ČEZ by měly hrát pozitivní roli rostoucí ceny elektřiny, u bank pak další zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky. To by se mělo pozitivně odrazit na jejich úrokových maržích. Podobná doporučení však uváděli na začátku roku 2018, ale realita byla v například v případě zmíněných bank jiná. Důvodem bylo dění na světových finančních trzích, které se odrazilo poklesem kurzů akcií napříč regiony i sektory. Jediné dva tituly, které v Praze zakončily rok v kladných číslech, byly akcie ČEZ a výrobce antivirů Avast. Podobná nejistota bude na trzích panovat i letos, a to i kvůli obavám z dopadu obchodních sporů mezi USA a Čínou či zpomalování světové ekonomiky.

Index PX

Hodnota akcií na pražské burze loni (měřeno indexem PX) klesla o devět procent, se započtením vyplacených dividend o čtyři procenta. Ke ztrátám došlo v závěru roku, kdy byl český trh po vlivem dění na světových burzách. Ty táhla dolů mimo jiné nejistota ohledně vývoje obchodních vztahů mezi USA a Čínou a obavy ze zpomalování světové ekonomiky.

Nejziskovější na pražské burze byly v roce 2018 akcie energetické společnosti ČEZ (+7,7 %). Kromě ní zakončily rok 2018 v mírném plusu také cenné papíry výrobce antivirů Avast. Ostatní akciové tituly si loni připsaly ztráty, přičemž největší propad (o 38 %) zaznamenaly akcie mediální skupiny CME.

V průběhu roku bylo ukončeno burzovní obchodování s akciemi sázkové společnosti Fortuna a Unipetrolu, které zcela ovládli jejich většinoví akcionáři.

ČEZ (+7,7 %)

Akcie polostátní energetické společnosti posilovaly díky rostoucím cenám elektřiny, a tedy výhledu vyšších zisků v následujících letech. Se započtením dividend investoři loni vydělali na této akcii přes 13 procent.

Avast (+0,6 %)

O necelé procento v plusu zakončily minulý rok akcie firmy Avast, podnikající v oblasti kybernetické bezpečnosti. Společnost na jaře vstoupila na londýnskou burzu a v Praze se obchoduje v rámci takzvaného duálního listingu. Zájem investorů podle analytiků odráží dobré vyhlídky podnikání v oblasti kyberbezpečnosti.

Central European Media Enterprises (-37,9 %)

Mediální skupina, která vlastní i TV Nova, byla největším propadákem roku 2018 na pražské burze, když její akcie spadly o 38 procent. Společnost z regulatorních důvodů několikrát odložila dokončení prodeje slovinských aktiv. Výtěžek prodeje přitom měl být částečně použit na snížení zadlužení.

Kofola (-32,5 %)

Propadákem byly také akcie nápojové společnosti Kofola. Výrazný pokles ceny akcií primárně souvisel s červnovým odchodem polského minoritního akcionáře a tlakem spojeným s prodejem jeho akcií v rámci zrychleného úpisu.

Erste Group (-19,2 %)

Z bank se nejhůře dařilo rakouské Erste. Její akcie prudce zasáhly zejména zprávy o sektorové dani z bankovních aktiv plánované rumunskou vládou. Odvod by významně ovlivnil zisky Erste, jelikož Rumunsko patří mezi její důležité trhy.

Komerční banka (-7,4 %)

Dolů šla v loňském roce také cena akcií Komerční banky. To i přesto, že jí, stejně jako dalším tuzemským finančním domům, hrálo do karet zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou, což by se mělo pozitivně projevit na vývoji úrokových marží. Ani akciím Komerční banky se však nevyhnula negativní nálada investorů na světových trzích.

Moneta Money Bank (-14,2 %)

I přes pozitivní vývoj českého bankovního sektoru a jeho pozitivní výhled klesla i cena akcií Monety. Kromě horší celosvětové nálady investorů byla cena i pod vlivem nejistoty související s připravovaným spojením s konkurenční Air Bank, patřící pod finanční skupinu PPF miliardáře Petra Kellnera.

O2 Czech Republic (-11,6 %)

V listopadu cena akcií telekomunikační společnosti výrazně spadla kvůli vyřazení z akciového indexu MSCI Czech Republic. Důvodem byl nízký podíl akcií, s nimiž jde volně obchodovat (tedy nejsou v držení strategických akcionářů). Kvůli vyřazení z indexu se cenných papírů zbavovaly pasivní fondy, které složením svých portfolií kopírují složení akciových indexů. Následně se však kurz akcií vrátil na původní úroveň.

Vienna Insurance Group (-21,3 %)

O pětinu klesly ceny rakouské pojišťovací skupiny. Roli mohly hrát mimo jiné obavy z politického vývoje v Rumunsku a možných dopadů na tamní pojišťovací trh.

Philip Morris ČR (-15,0 %)

I přes růst zisků a atraktivní - zhruba sedmiprocentní - dividendový výnos se pokles kurzu akcií nevyhnul ani tabákové společnosti.

PF Nonwovens (-1,8 %)

Jen mírný pokles zaznamenaly akcie výrobce netkaných textilií. To i přesto, že firma v minulém roce nevyplatila dividendu a nehodlá tak činit ani v letech nejbližších. Hlavní akcionář, kterým je s 90 procenty finanční skupina R2G, totiž chce mít dostatek hotovosti na případné akvizice a investice. Nejistá je navíc i budoucnost firmy na pražské burze.

Stock Spirit Group (-21,4 %)

Zapomenout na loňský rok by zřejmě chtěli i investoři do akcií likérky Stock. Důvodem propadu mohou být obavy z dopadu silného konkurenčního boje na hospodaření firmy.

Start pro malé a střední podniky na pražské burze

Alternativní trh Start spustila pražská burza loni v květnu. Investoři zde mohou obchodovat s akciemi menších firem s ročními tržbami od desítek milionů korun. Před tím bylo v Česku možné obchodovat jen akcie podniků s miliardovými obraty jako ČEZ či Komerční banka.

Projekt má za cíl otevřít podnikatelům další cestu k čerstvému kapitálu na rozvoj společnosti vedle financování od bank či soukromých investorů. Generální ředitel pražské burzy Petr Koblic také doufá, že Start pomůže zabránit, aby rozvíjející se české firmy předčasně skoupili silnější zahraniční konkurenti.

2,4miliardy korun

je celková tržní kapitalizace firem obchodovaných na trhu Start.

0,5miliardy korun

získaly firmy celkem od investorů během prvních čtyř obchodních dnů.

12obchodních dnů

naplánovala pražská burza na trhu Start v letošním roce. Jejich počet se oproti loňskému roku ztrojnásobil. Poprvé mohou investoři s akciemi obchodovat ve středu 9. ledna.

3 x

budou mít letos firmy možnost vstoupit na trh Start. Letošní první veřejný úpis nových akcií naplánovala burza na 21. května.

100 000korun

je výše minimální investice na trhu. Burza ji původně stanovila na půl milionu korun. Start je určený zkušenějším investorům, například klientům privátního bankovnictví, protože se obchoduje s akciemi mladých rozvíjejících se firem.

Názory na nový trh se různí

Jan Vedral spolumajitel investiční společnosti Conseq

Jako první se rozhodl na trhu Start nakupovat za peníze, které spravuje klientům ve svých fondech. Aby rozvoj nového trhu podpořil, rozhodl se jeden z největších správců peněz v Česku investovat stovky milionů korun.

„Start svou velikostí alespoň v krátkodobém horizontu nenabízí výdělečný byznys. Čekáme, že s tím budeme mít hlavně práci, starosti a náklady a jakýkoliv užitek bude minimálně v dalších pěti letech malý. Velice mě ale mrzí, že se u nás kapitálový trh nerozvíjí, a chceme tomu nějakým způsobem pomoci. Věříme tomu, že když se trh Start trošku rozjede, tak si na něj najde cestu nějaká firma, jejíž tržní hodnota rychle naroste do velikosti standardní pro kapitálový trh. Bude-li to každá pátá nebo desátá, bude to úspěch.“


Štěpán Ašer člen představenstva a ředitel J&T Banky

„Popravdě nemám zakotvený názor. Na jednu stranu vidím, že se přes startupový fond dokážeme dostat k věcem dřív. Na druhou stranu vítám vše, co podpoří zdejší burzu a kapitálový trh, proto naše klienty zveme na prezentace firem zvažujících vstup na Start. Studoval jsem v USA, takže věřím, že role kapitálového trhu je nezastupitelná. Pro mě je to nezbytná nutnost a velikost trhu má ukazovat sílu ekonomiky.“


Ondřej Tomek český podnikatel a investor

Podle žebříčku časopisu Forbes patří Tomek mezi 30 nejbohatších Čechů. Jako první soukromý investor trh Start veřejně podpořil. Tomek uvedl, že přes něj plánuje nakoupit akcie až za 100 milionů korun. Během prvního obchodního dne získal podíl ve firmách Fillamentum a Prabos.

„Trh Start může mít velmi pozitivní dopad do celého investičního ekosystému s velkými výhodami pro mladé moderní firmy v Česku, proto mu tolik fandím. Investoři mohou více věřit, že české firmy mají vyšší šanci prodat akcie na burze a tím jejich podíly ve firmách udělat více likvidními. Získají šanci investice zpeněžit, aniž by se firmy musely prodávat celé, třeba zahraničním vlastníkům, což bývá častý konec nadějných českých podniků.“


Miroslav Frayer akciový analytik Komerční banky

„Emise na trhu Start jsou příliš malé a vidíme pro klienty spíše větší přidanou hodnotu u firem, které jsou obchodovány na denní bázi, kdy lze například využít nějakého kolísání ceny na trhu k nákupu či prodeji akcie. Z pohledu investora si myslím, že má trh Start smysl pouze pro dlouhodobé investice. Získané prostředky z prodeje akcií těchto firem jsou investovány do rozvoje a rozšíření dané firmy, takže jsou to společnosti zejména na začátku svého životního cyklu, které akcionářům přinesou ovoce v podobě růstu ziskovosti anebo i dividendy až v delším horizontu.“

Od bezpilotních letadel až k developingu

Projděte si, s jakými akciemi se obchoduje na novém trhu Start.

Fillamentum – Peníze na expanzi v USA

Josef Doleček generální ředitel a spoluzakladatel firmy

„Naše republika je příliš malá. Musíme poznat okolní svět, abychom na něj dokázali reagovat, snažíme se proto pokračovat v baťovském duchu, který je pro nás velkou inspirací. Baťa měl svoje pravidla, patří k nim i moje oblíbené moto 'ven, ven, ven'.“

Hodnota firmy

111 milionů korun dosáhla tržní kapitalizace Fillamenta po posledním loňském obchodním dnu na trhu Start. Akcie se obchodovaly za cenu 860 korun za kus.

Jak to bylo s primární nabídkou akcií (IPO)

Hlavní podíl ve výrobci materiálů pro 3D tisk drží holding NWT podnikatelů Martiny a Davida Vítkových. Hulínská společnost vstoupila na burzu během prvního obchodního dne v květnu, když mezi investory rozdělila všech 28 800 nabízených akcií, při ceně 825 korun za kus, což tvoří 22procentní podíl firmy. Při primární nabídce akcií (IPO) ocenil trh Fillamentum na 106 milionů korun.

Prabos – burza jako cesta k osvobození od bankovních úvěrů

Jaroslav Palát předseda představenstva a spoluzakladatel firmy

„Pořád se cítím být svázaný. Dnes už máme na to, abychom dělali investice v řádu několika milionů bez toho, aby o nich rozhodovala banka. S tou máme korektní vztahy, ale já mám rád svobodu a tohle je příležitost, abych firmě svobodu dal.“

Hodnota firmy

418 milionů korun dosáhla tržní kapitalizace firmy Prabos po posledním loňském obchodním dnu na trhu Start. Akcie se obchodovaly za cenu 418 korun za kus.

Jak to bylo s primární nabídkou akcií (IPO)

Výrobce pracovní a outdorové obuvi ovládají podnikatelé Juraj Vozár a Jaroslav Palát. Během prvního obchodního dne investoři koupili 55 625 akcií Prabosu při ceně 400 korun za kus, což byl pětiprocentní podíl obuvnické firmy. Trh tak při IPO ohodnotil podnik na 400 milionů korun. Zbylých deset procent nabízených akcií firma mezi investory rozdělila při dalším obchodním dnu na trhu Start v červnu a také přes on-line brokerský systém společnosti Fio banka.

Primoco – výrobci dronů chybí letiště

Ladislav Semetkovský spoluvlastník a generální ředitel firmy

„Firma byla od prvního dne auditovaná, takže vstup na burzu nám připadal jako přirozený krok. Naším cílem je z upsaných akcií postavit nový výrobní závod s vlastním letištěm.“

Hodnota firmy

1,1 miliardy korun dosáhla tržní kapitalizace firmy Primoco po posledním loňském obchodním dnu. S akciemi společnosti se neobchodovalo.

Jak to bylo s primární nabídkou akcií (IPO)

Výrobci bezpilotních letadel první pokus o vstup na kapitálový trh v květnu nevyšel. Společnost tehdy neobdržela od investorů dostatečný počet nabídek. Úspěšnější bylo Primoco v říjnu, kdy investoři koupili 252 500 kusů akcií při kurzu 250 korun za jednu. Získali tak asi šestiprocentní podíl firmy. Veřejný úpis akcií podniku vynesl přibližně 63 milionů korun. Ani napodruhé však firma nenaplnila svůj původní plán: rozdělit mezi investory 15 procent svých akcií a získat až 200 milionů korun.

UDI Group – dotažení developerských projektů

Libor Táborský Finanční ředitel UDI Group

„Pokud se nám tento druh financování osvědčí, budeme do společnosti v dalších kolech dosypávat projekty, které máme připraveny k developingu.“

Hodnota firmy

714 milionů korun dosáhla tržní kapitalizace developera UDI Group po posledním loňském obchodním dnu na trhu Start. Akcie se obchodovaly za cenu 450 korun za kus.

Jak to bylo s primární nabídkou akcií (IPO)

Zatím největší částku vynesl primární úpis akcií společnosti UDI Group. Developer získal od investorů 258 milionů korun výměnou za 37 procent firmy UDI CEE. Ta jim přes trh Start nabídla podíl na projektu bytového domu v Bělehradě a také na výstavbě logistického centra Ostředek u dálnice D1. Cena jedné akcie byla 440 korun.

AtomTrace – Miliony na vývoj laserů

Jan Proček výkonný ředitel AtomTrace

„Tohle není one man show. Aby byla firma globálně úspěšná, nemůže být závislá na jednom akcionáři.“

Hodnota firmy

108,5 milionu korun dosáhla tržní kapitalizace firmy AtomTrace při vstupu na trh Start. Akcie se obchodovaly za cenu 50 korun za kus.

Jak to bylo s primární nabídkou akcií (IPO)

Poslední přírůstek na trhu Start vyvíjí laserová zařízení, která odhalí například stupeň koroze mostů. AtomTrace vznikla na VÚT v Brně, většinový podíl vlastní českorakouský podnikatel Georg Hotar. Při vstupu na burzu získala firma od investorů 8,5 milionu korun výměnou za osmiprocentní podíl. Vedení AtomTrace však mělo v plánu mezi investory rozdělit 20 procent svých akcií a získat až 35 milionů korun.

reklama