
Sněmovní vyšetřovací komise podá několik trestních oznámení v souvislosti s někdejší privatizací těžební společnosti OKD. Oznámení budou čelit podnikatelé, bývalí ministři i úředníci.
-
1993–1996
Jiří Skalický
Vladimír Dlouhý
Roman Češka
Pavel Šanda
Privatizace státních dolů OKD začala v roce 1993. Projekt měli na starosti ministr pro privatizaci Jiří Skalický a ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Stát si ponechal 54 procent akcií, ale jen dočasně. V roce 1996 o majoritu přišel, protože stáhl část svých akcií z trhu. Podklady připravoval tehdejší Fond národního majetku vedený Romanem Češkou, dokument podepsal úředník FNM Pavel Šanda. Podle komise způsobili státu škody velkého rozsahu.
Možný trestný čin: porušování povinnosti při správě cizího majetku
Vladimír Dlouhý a Jiří Skalický ve stejné době také prodali bez soutěže podíl v další důlní společnosti ČMD (Českomoravské doly). Šlo o nevýhodný prodej do rukou firmy K.O.P. podnikatelů Viktora Koláčka, Petra Otavy a Jana Przybyly.
Možný trestný čin: zneužití pravomoci veřejného činitele, maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti, porušování povinností při správě cizího majetku
-
1998–2003
Viktor Koláček
Společnost K.O.P později ovládla majoritu v OKD. Viktor Koláček uzavíral údajně nevýhodné smlouvy pro OKD. V listopadu 2003 byl spolu s dalšími společníky obviněn, soud ho ale nakonec osvobodil. Vyvádění peněz prý pokračovalo dál. Komise proto podává podnět nejvyššímu státnímu zástupci, zda není možná obnova řízení.
-
2004
V roce 2004 stát prodal Koláčkovi a spol. i svůj majoritní podíl v OKD. Podle komise šlo o nevýhodný prodej pod cenou, kdy exkluzivitu neoprávněně získala firma podnikatelů Karbon Invest.
Odpovědní podle komise jsou:
Bohuslav Sobotka, ministr financí
Možné trestné činy: pokus či příprava zneužívání pravomoci veřejného činitele nebo maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti
Milan Urban, ministr průmyslu
Možné trestné činy: zneužívání pravomoci veřejného činitele nebo porušení povinností při správě cizího majetku
Viktor Koláček a Petr Otava (již zemřel) se během jednání o odkupu podílu státu dohodli na spolupráci s firmou Charles Capital finančníka Zdeňka Bakaly, který ji tak od května 2004 fakticky ovládal. Tím všichni uvedli vládu v omyl, komu podíl OKD prodává.
Možný trestný čin: podvod
Zdeněk Bakala
mohl jednání spáchat jako člen organizované skupiny, protože o možném podvodu věděl a nepřekazil ho.
Možný trestný čin: nepřekažení trestného činu
Jan Škurka
Privatizaci připravoval fond národního majetku, konkrétně Jan Škurka.
Možný trestný čin: porušení povinností veřejného činitele
-
2006
Radek Pokorný
Richard Wagner
Karel Goldemund
Proti prodeji OKD Karbon Investu podala v roce 2006 stížnost společnost Penta, a to k Evropské komisi. Ta požádala o odpověď ministerstvo financí, skutečným autorem ale byla advokátní kancelář Radka Pokorného a Richarda Wagnera, kteří zastupovali Karbon Invest. Autoři odpovědi napsali „lživé a zavádějící informace“ o privatizaci.
Možný trestný čin: podvod nebo poškození cizích práv
Podklady od advokátů nařídil převzít úředník ministerstva financí Karel Goldemund.
Možný trestný čin: zneužití pravomoci veřejného činitele
-
2011
Tomáš Matějovský
Tomáš Uvíra
Další stížnost podalo k Evropské komisi sdružení nájemníků bytů OKD, kteří nesouhlasili se zahrnutím bytů do prodeje akcií firmy. Odpověď za ministerstvo financí zpracoval v roce 2011 advokát Tomáš Matějovský. V odpovědi byly nepravdivé informace.
Možný trestný čin: podvod nebo poškození cizích práv
Odpověď schválil úředník ministerstva financí Tomáš Uvíra.
Možný trestný čin: podvod nebo poškození cizích práv
-
2004–2016
OKD převzala společnost NWR. Ta vyplácela vysoké dividendy a dělala pro OKD údajně nevýhodné transakce. Odpovědní byli členové orgánů společností NWR, OKD, auditoři KPMG.
Možný trestný čin: porušení povinnosti při správě cizího majetku, zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, podvod, způsobení úpadku a poškození věřitele