reklama

Klenot křesťanského světa poničil požár. Rozsah škod na stavbě se dál zkoumá

úvodní obrázek

Pondělní požár poškodil 850 let starou katedrálu Notre-Dame v Paříži. Zničena byla střecha a rozsah poškození vnitřní výzdoby i celé stavby se dál zkoumá.
Zachráněné relikvie

V chrámu bylo uloženo množství relikvií. Nejcennější byla Kristova trnová koruna, která – jak věří katolíci – byla položena na hlavu Ježíše Krista těsně před ukřižováním. Tu zachránil podle agentury Reuters kaplan pařížských hasičů otec Fournier. Stejně tak byly zachráněny i další relikvie, včetně jednoho z hřebů, kterým měl být Kristus ukřižován.

Nejistota zůstává

Podle francouzského ministra kultury Francka Riestera se z hořícího chrámu podařilo zachránit větší část cenných uměleckých a liturgických předmětů. Osud mnoha dalších artefaktů je však stále neznámý, podle místních médií se například neví, zda a jak plameny poškodily sousoší Piety na hlavním oltáři, zvony nebo některé vzácné obrazy.

Rozměry chrámu

  • šířka katedrály: 48 metrů
  • délka: 128 metrů
  • výška věží: 69 metrů
  • výška zhroucené kostelní věže: 92 metrů
  • počet zvonů: 10

Notre-Dame: význam a historie

Notre-Dame každý rok podle odhadů navštíví zhruba 14 milionů turistů a poutníků. Francouzský tisk ji označuje za vůbec nejnavštěvovanější památku v Evropě. Je pomyslným středem města, právě zde se nachází nultý bod, odkud se počítají vzdálenosti do dalších měst.

Stavba katedrály byla zahájena v roce 1163. Přesné datum ale není známé. Hlavní práce skončily v roce 1345.

Katedrála byla výrazně poničena během Velké francouzské revoluce. Vůbec nejhůře tehdy dopadly sochy na fasádě, kterým rozzuřený dav usekl hlavy. Tehdy chrámu dokonce hrozilo zničení.

V roce 1804 se zde nechal korunovat císařem Napoleon Bonaparte.

Katedrálu proslavil román Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži, který se také ve slavném chrámu odehrává. Hugo ho napsal v roce 1831.

Zvon na Notre-Dame dne 24. srpna 1944 Pařížanům oznámil konec nacistické okupace a osvobození Paříže.

V roce 1970 se zde konal pohřeb prezidenta Charlese de Gaulla.

Požáry významných památek

48 před naším letopočtem – Alexandrijská knihovna

Vyhořela největší a nejslavnější knihovna starověku v egyptské Alexandrii. V době největšího rozkvětu měla knihovna 500–700 tisíc svitků.

29. ledna 1996 – benátská opera La Fenice

Zcela shořela přes dvě stě let stará budova slaveného benátského divadla La Fenice. Znovu otevřeno bylo v prosinci 2003.

2. září 2018 – Národní muzeum v Riu de Janeiro

Mohutný požár zničil 200 let starou budovu muzea a velkou část sbírky obsahující více než 20 milionů předmětů. Mj. nejstarší lidskou fosilii nalezenou na americkém kontinentu (žena pojmenovaná Luzia) nebo kolekci nejvzácnějších motýlů na světě.

Zdroj: Reuters, ČTK

reklama