reklama

Plynovod Nord Stream 2 zvýší vliv Moskvy v Evropě, bojí se kritici

Vztahy Ruska a Západu procházejí krizí kvůli aféře Skripal, Ukrajině, Sýrii či podezření z hackerských útoků a ovlivňování voleb. Co a komu přinese za takové situace projekt plynovodu Nord Stream 2.

Nord Stream 2 v číslech

2019rok plánovaného uvedení do provozu 1225 kmdélka plynovodu
11,7 mld. eurodhadovaná cena výstavby plynovodu 55 mld m3plánovaná roční kapacita plynovodu
139 kmdélka trasy plynovodu pod dánskými výsostnými vodami 200 000tolik kusů ocelových trubek použijí stavbaři; každá trubka měří 12 metrů a váží 24 tun

Akcionáři a investoři

Ruský plyn a Evropa

Přestože po rusko-ukrajinské krizi a výpadku dodávek plynu na začátku roku 2009 si EU dala závazek snížit závislost na ruském plynu, děje se opak. Podíl Gazpromu na evropském trhu roste.

 

Největší odběratelé ruského plynu v roce 2017

(miliardy krychlových metrů)

Německo 53,44
 
Turecko 29,03
 
Itálie 23,81
 
Velká Británie 16,26
 
Francie 12,26
 
Polsko 10,47
 
Rakousko 9,14
 
Česká republika 5,8
 
Slovensko 4,59
 

Klíčové země a Nord Stream 2

 

Německo

Berlín zdůrazňoval, že jde o ekonomickou záležitost, která by se měla oddělit od politiky. Minulý týden ale kancléřka Angela Merkelová řekla, že projekt nesmí poškodit Ukrajinu. Němečtí odpůrci plynovodu se obávají, že stavba zhorší vztahy Německa s mnoha státy EU.

Rusko

Moskva tvrdí, že Evropa si nemůže dovolit žít bez ruského plynu, nemá žádný náhradní zdroj. Nord Stream 2 jí pomůže ve větší míře obejít transport přes Ukrajinu.

Dánsko

Kodaň zatím nepovolila stavbu plynovodu ve svých vodách. Pokud ji zakáže, musejí stavitelé hledat jinou, ale v každém případě delší a dražší trasu.

Ukrajina

Závislosti na ruském plynu už se Ukrajina zbavila, ale dokončením Nord Streamu 2 přijde o příjmy z tranzitu plynu dál do Evropy.

Polsko

Varšava patří mezi nejtvrdší kritiky Nord Streamu 2. Obává se zvýšení ruského vlivu v Evropě a možného vydírání ze strany Moskvy. Stejně jako Litva vybudovala terminál na příjem lodí se zkapalněným plynem (LNG).

Evropská komise

Brusel zaujímá vůči projektu negativní stanovisko. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval na konci loňského roku k jednání odpůrců a zastánců Nord Streamu 2 mezi členskými státy. Velkým zastáncem plynovodu je Rakousko.

Česká republika

Praha nepatří mezi hlasité a aktivní kritiky Nord Streamu 2. Projekt může posílit pozici České republiky jako evropské tranzitní země.

 

Zdroje: Reuters, Gazpromexport.ru, nord-stream2.com, Die Welt, Oil and Gas Journal

reklama