reklama

Nezaměstnanost už nemá kam klesnout, míní podle průzkumu finanční ředitelé

Z průzkumu mezi 110 finančními řediteli v Česku vyplynulo, že se letos nejvíce obávají růstu mezd i dalších nákladů a nedostatku kvalifikovaných pracovníků. Podniky se tak stále častěji zabývají robotizací a automatizací.

6 klíčových faktorů pro rok 2018

Úrokové sazbyAčkoliv téměř všichni oslovení finanční ředitelé uvedli, že letos očekávají nárůst úrokových sazeb, neplánují kvůli tomu většinou měnit obchodní strategii. Uvedlo to 66 procent z nich. Pouze 8 procent by na zvýšení úrokových sazeb reagovalo snížením zadlužení. DigitalizaceVe svém oddělení by oslovení měli rádi pokročilejší technologii na digitalizaci dokumentů a automatizaci opakujících se procesů manažerského účetnictví. V této oblasti však nejsou hybateli nových digitálních trendů.
Ochota riskovatAčkoliv jsou finanční ředitelé v pohledu na ekonomiku veskrze optimističtí, do riskování se nehrnou. Téměř dvě třetiny z nich si nemyslí, že je k tomu rok 2018 vhodný. Robotizace a automatizacePro většinu finančních ředitelů je robotizace a automatizace stále poměrně novou oblastí, s níž nemají příliš zkušeností. Využití očekávají převážně v provozní oblasti.
NákladyVíce než polovina dotázaných se obává růstu nákladů na materiál, pracovní sílu a služby. Oproti roku 2017 očekávají i větší růst nákladů u nemovitostí. Velká dataTato oblast je stále oblíbenější. Zatímco před dvěma lety pracovalo s velkými daty 27 procent dotázaných, letos už je využívá 55 procent.

Vliv nových trendů

Více než polovinu finančních ředitelů trápí problematika regulace ochrany osobních údajů, která začne platit od května 2018, a nutnost připravit se na ni. Z dlouhodobějších trendů se jedná kromě robotizace a automatizace o problematiku vytěžování velkých dat.

Nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) 51 %
 
Robotizace a automatizace 46 %
 
Využití velkých dat 40 %
 
Autonomní technologie ve výrobě a skladování 28 %
 
Internet věcí 15 %
 
Kryptoměny / Bitcoin 3 %
 
Chatboti 3 %
 

Rizika v roce 2018

Zvyšování nákladů a nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců jsou faktory, které v Česku vzbuzují ve firmách největší obavy.

Zvýšení nákladu na provoz 62 %
 
Nedostatek kvalifikovaných pracovníků 61 %
 
Tlak konkurence na snižování cen 37 %
 
Kurzové riziko 31 %
 
Snížení zahraniční poptávky 14 %
 

Očekávání pro letošek: růst inflace, vyšší výnosy i zvyšování mezd

87 %

Většina finančních ředitelů je přesvědčena, že nezaměstnanost už nemá kam klesnout a zůstane stejná (66 %) nebo vzroste (21 %).

 

2,5 %

Finanční ředitelé předpovídají průměrný růst HDP o 2,5 %.

 

95 %

Téměř všichni finanční ředitelé očekávají, že inflace v roce 2018 vzroste.

 

68 %

Více než dvě třetiny finančních ředitelů očekávají, že se výnosy jejich firmy v roce 2018 zvýší. Podle většiny to ale nepovede k větším maržím, což ovlivní stoupající provozní náklady.

 

95 %

Téměř všichni finanční ředitelé očekávají zvyšování mezd.

 

Trendy v automatizaci

Kde očekáváte největší přínosy robotizace?

 

Priority v automatizaci pro oddělení financí?

Zadávání a zpracování dokumentů 69 %
 
Manažerské účetnictví 54 %
 
Kontrola 47 %
 

 

Která obchodní strategie bude v následujícím roce prioritou?

 

Zdroj: Deloitte / Průzkum názorů finančních ředitelů 2018

reklama