reklama

Na světových mořích přibývá superjachet. Většina patří Rusům či arabským šejkům

úvodní obrázek

Nejluxusnější oplachtěné lodě světa našly letos historicky nejvíc nových majitelů. Ti za ně utratili rekordní sumu. A nové, částečně netradiční jachty se staví, budou neviditelné nebo Eco‑friendly.

Co je superjachta

Minimálně 24 metrů dlouhé plavidlo, které je soukromě vlastněné, zpravidla sice má domovský přístav, ale většinu roku tráví v pohybu na moři a má svoji stálou posádku. Celkem je podle analytické společnosti VesselsValue na trhu přes šest tisíc superjachet, jejich celková tržní hodnota je aktuálně 77,3 miliardy dolarů.

300

Nových superjachet už letos přibylo na světových mořích, loni to bylo za celý rok 249.

3miliardy dolarů

Tuto sumu by měla přesáhnout hodnota nových superjachet spuštěných na vodu v letošním roce. Loni to bylo 2,9 miliardy dolarů (68 miliardy korun).

Top 5 nejdražších jachet světa

pořadíJméno lodicena
(v mil. USD)
délka (m)rok výrobymajitel
1.Dilbar5941562016uzbecký těžařský magnát Ališer Usmanov
2.Fulk al Salamah5181642016ománský sultán Kábús ibn Saíd
3.Sailing Yacht A4311432017běloruský chemický magnát Andrej
4.Al Lusail4291242017katarský emír Tamím ibn Hamad Al Sání
5.Azzam4171812013prezident Spojených arabských emirátů Chalífa bin Saíd Ál Nahján

Většina nejdražších superjachet patří podnikatelům z Ruska a zemí bývalého Sovětského svazu nebo arabským šejkům. Mezi majiteli nejdražších 25 superjachet tvoří výjimku jen britský investor Joe Lewis a jeho Aviva a nejbohatší Novozélanďan Graeme Hart a jeho Ulysses. Výjimkou byl též letos zesnulý spoluzakladatel Microsoftu, Američan Paul Allen a jeho Octopus.

Očekávané nové superjachty

Quintessentially One – sdílené vlastnictví

Developerský projekt britské společnosti Quintessentially je originálem především proto, že majitelů lodi bude víc. Ti se stanou vlastníky vždy jednoho z desítky apartmánů a společně sdílených prostor včetně knihovny, restaurace nebo obchodu. Loď o 11 palubách a délce 219 metrů se stane nejdelší superjachtou světa, na moře by měla být spuštěna už příští rok.

Mirage – neviditelná okem

Plášť této 106 metrů dlouhé jachty je vyroben ze zrcadel. Podle výrobce, společnosti Fincantieri, to způsobí, že na vzdálenost větší než 50 metrů loď v podstatě splyne s okolním mořem a bude pro lidské oko „neviditelná“. Šest pater lodi nabídne pohodlí čtrnácti hostům, k dispozici budou mít mj. wellness, kinosál nebo heliport. Dokončení projektu je plánováno na rok 2022.

ARV – skrytá radarům

Loď o délce 46 metrů používá technologie Stealth, kterou vyvinula americká armáda. Pokud tuto funkci kapitán lodi aktivuje, konvenční radary nedokážou jachtu lokalizovat. Společnost Ocean Independence plánuje jachtu, která je určena pro deset hostů a osm členů posádky, dokončit v roce 2020.

Green Expedition – ekologická

Pohon zajišťovaný elektřinou z větrných turbín a solárních panelů je hlavní devíza tohoto 65 metrů dlouhého plavidla pro 12 hostů a 20 členů posádky. Díky nižší ekologické stopě než u konvenčních motorových plavidel je loď vhodná pro plavbu v chráněných přírodních rezervacích (například v Antarktidě, pro kterou má i potřebnou certifikaci). Výrobce Nedshipgroup zatím oznámil projekt jako koncept bez konkrétních termínů realizace.

Zdroj: VesselsValue, Quintessentially, Ocean Independence, Fincantieri
Zdroje fotografií: Shutterstock; Reuters; Matthew Smith (CC BY 2.0); Dauerlaeufer WIKIMEDIA
reklama