reklama

Spotřeba mobilních dat mírně roste. Jejich cena je na evropské poměry stále vysoká

úvodní obrázek

Právě zveřejněná loňská výroční zpráva Českého telekomunikačního úřadu ukazuje, že spotřeba mobilních dat mírně roste, jejich cena ale zůstává na evropské poměry vysoká. Počet lidí ochotných změnit operátora – a tím tlačit firmy do zlevňování – přitom klesá.

Nabídky dat v některých státech Evropy se výrazně mění

Za posledního půl roku došlo v některých státech k výrazným změnám nabídek. Slovinský zákazník v mobilním balíčku v ceně do 30 eur nově získá o 20 GB dat více, ten rakouský zase o 30 GB více. Poláci si naopak za zmíněnou sumu již nekoupí neomezená data, ale „jen“ 40 GB. Objem dat v českých tarifech se za půl roku v průměru zvýšil o 0,7 GB.

Kolik dat člověk získá za 30 eur (774 korun)

ZeměMnožství dat (v GB)
Estonskoneomezené
Dánskoneomezené
Velká Británieneomezenéobjem dat se zvýšil
Lotyšskoneomezené
Litvaneomezené
Slovenskoneomezené
Finskoneomezené
Chorvatskoneomezené
Nizozemskoneomezené
Bulharskoneomezené
Slovinsko140objem dat se zvýšil
Francie100
Švédsko100
Itálie60
Irsko60
Rakousko60objem dat se zvýšil
Rumunsko50
Polsko40objem dat klesl
Španělsko30objem dat se zvýšil
Německo30
Lucembursko15
Belgie10
Česko6objem dat se zvýšil
Portugalsko5
Malta5objem dat se zvýšil
Kypr4
Maďarsko1

110 korun

stál loni v průměru 1 GB mobilních dat v Česku. Meziročně cena klesla o 20 korun. V sousedním Rakousku vyšel jeden gigabyte na třetinovou cenu, v Polsku na čtvrtinovou. V Německu a na Slovensku jsou data v průměru o polovinu dražší.

7,98 milionu SIM karet

loni využívalo internet v mobilu. Meziročně jejich počet vzrostl o více než 300 tisíc. Celkem bylo loni v Česku využíváno 14,7 milionu SIM karet.

Spotřeba dat v internetu na doma válcuje spotřebu dat v mobilech

Operátoři často tvrdí, že lidem musí spotřebu dat v mobilech omezovat, jinak by to prý neustály jejich sítě. Čísla o spotřebě dat z mobilního internetu na doma (fixní LTE), k němuž se lidé prostřednictvím modemů připojují ke stejné síti jako jejich mobily, ovšem ukazují, že je tento argument lichý. Průměrná spotřeba dat v rámci služby fixní LTE byla loni skoro 50x vyšší než u datování z mobilu a meziročně se zdvojnásobila. Důvod je prostý: měsíčně mohou lidé v mobilním internetu spotřebovat mezi 20–100 GB dat, u mobilů čítají limity typicky jednotky gigabajtů. Celková spotřeba dat z fixního LTE internetu loni vůbec poprvé výrazně překonala spotřebu dat v mobilech.

Celková roční spotřeba mobilních dat

v petabajtech (PB)

*odhad

Změna operátora lidi neláká

Od loňského února je přechod mezi operátory jednodušší. Místo původních 42 dnů zabere jen 10. Změna měla lidi motivovat k tomu, aby častěji měnili poskytovatele služeb a tím se na mobilním trhu zvýšila konkurence. K vyšším přelivům klientů mezi operátory ovšem loni nedošlo.

Počet lidí, kteří změnili operátora

Zdroje: ČTÚ, Research Rewheel, Cable.co.uk, operátoři

reklama