reklama

Na trhu je moc lithia. Na oživení ceny kovů pro elektromobily se čeká

úvodní obrázek

Sázka na rostoucí zájem o kovy pro elektromobily zatím těžařům nevychází. Nové doly v Austrálii a snížená poptávka v Číně srazily cenu lithia. Na oživení ceny kobaltu se čeká, stoupá pouze cena niklu.

63 kilogramů

lithiového karbonátu je potřeba do jednoho elektromobilu Tesla.

30 milionů

je odhad Bloombergu NEF na počet elektromobilů v roce 2030. Nyní jich po celém světě jezdí něco přes pět milionů. Elektromobily mají tvořit více než polovinu nově vyrobených vozů.

16 500 tun

kobaltu vytěžili v Demokratické republice Kongo ilegální těžaři podle odhadu analytiků společnosti Roskill. Na Kongo připadají dvě třetiny veškeré světové produkce kobaltu.

70 procent

niklu se zatím využívá jako přísada do nerezové oceli. Do baterií jdou zatím tři procenta světové produkce.

80 kilogramů

mědi je potřeba pro plně elektrické auto. Na hybridní vůz je potřeba polovina. Měď je také klíčový kov ve strojírenství a stavebnictví.

TOP 5 producentů

2018, tisíc tun

LithiumKobalt
Austrálie51Demokratická republika Kongo90
Chile16Rusko5,9
Čína8Kuba4,9
Argentina6,2Austrálie4,7
Zimbabwe1,6Filipíny4,6
NiklMěď
Indonésie560Chile5800
Filipíny340Peru2400
Nová Kaledonie210Čína1600
Rusko210Demokratická republika Kongo1200
Austrálie170USA1200

Zdroj: InvestingNews

Austrálie

Největším těžařem lithia je zatím Austrálie. Většina produkce míří do rafinerií v Číně, kde se zpracovává většina světové produkce lithia. Lídrem trhu je čínská firma Tianqi Lithium, která těží v Austrálii a má podíl v chilském lithiovém gigantu SQM.

Demokratická republika Kongo

Dvě třetiny kobaltu se těží v této nestabilní africké zemi. Lídrem na trhu s kobaltem je společnost Glencore. Ta nedávno kvůli sporu s konžskou vládou o poplatky za těžbu rozhodla o zastavení těžby v největším světovém dole Mutanda.

Indonésie

Největší producent niklu plánuje od konce roku zakázat export této suroviny, protože nechce, aby se vyvážela, ale aby se zpracovávala přímo v Indonésii. Ceny komodity proto výrazně rostly.

Chile

Na největšího vývozce mědi připadá třetina světových zásob tohoto kovu. V Chile leží největší světový měděný Důl Escondida, který provozuje těžební společnost BHP.

Ceny komodit

v USD za tunu

reklama