reklama

Festival sexuálních menšin se koná již po deváté. Připomínat bude začátky hnutí

úvodní obrázek

Festival přibližující život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů se v Praze koná už podeváté. Tématem letošní akce je 50. výročí takzvaných stonewallských nepokojů, které 28. června 1969 odstartovala policejní razie v gay tanečním baru Stonewall Inn v New Yorku. Lidé se tehdy bránili zatýkání, k němuž stačilo podezření z homosexuálního chování. Rok poté se konal už první pochod hrdosti. V Česku byl první "pride" v roce 2011 a setkal se tehdy s kritikou, kdy jej lidé označovali za obscénní, hradní kancléř Petr Hájek označil homosexuály za "deviantní spoluobčany". Zastání kancléř našel u prezidenta Václava Klause, podle něhož je nutné bojovat proti ideologii homosexualismu.

Homosexualita od minulosti až po současné Česko

1787

Homosexuální chování přestalo být trestáno smrtí. Nadále však za něj hrozilo věznění, nucené práce (galeje) nebo tělesný trest (třeba bití holí).

1962

Přestože se o zrušení trestnosti homosexuality mluvilo za první republiky, došlo k tomu až začátkem 60. let, kdy už nebylo postihováno homosexuální chování mezi dospělými osobami staršími 18 let. Byla to reakce na výzkum psychiatra Kurta Freunda, který sdělil, že homosexualita není nemoc a nedá se léčit. Trestný však zůstal takový styk, který pohoršoval veřejnost, byl s nezletilým či za úplatu.

1990

Homosexualita byla zrovnoprávněna s heterosexualitou: zákonem tolerovaná věková hranice pro homo- i heterosexuální pohlavní styk se sjednotila na 15 let.

2006

Od července tohoto roku mohou homosexuálové a lesby uzavřít takzvané registrované partnerství. Díky němu mohou registrovaní partneři získat informace o zdravotním stavu svého protějšku a mohou po něm dědit. Nemají ale společné jmění či nárok na vdovský a vdovecký důchod. Zároveň nemohou adoptovat dítě.

Snímky z Prague Pride 2018: Takto protančil barevný průvod Prahou

3117 párů

uzavřelo v Česku registrované partnerství od roku 2006 do konce roku 2018.

Češi a postoje ke sňatkům osob stejného pohlaví

zdroj: CVVM

Češi a postoje k adopcím dětí homosexuály

zdroj: CVVM

reklama