reklama

Nové letiště v Istanbulu chce být největším vzdušným přístavem světa

úvodní obrázek

Největší turecké město otevřelo 8. dubna obří vzdušný přístav, který má být globální přestupní stanicí mezi všemi kontinenty. Dubaj a Peking ale chystají ještě větší projekty.

Letiště Istanbul

Nové letiště, do kterého zatím Turecko investovalo osm miliard dolarů, se zařadilo mezi největší letiště na světě. Do roku 2023 se má navíc ještě rozšířit a s plánovanou kapacitou 150 až 200 milionů pasažérů ročně se stát vůbec největším letištěm na světě.

Parametry letiště

4 terminály

6 ranvejí

114 bran pro nástup do letadel

233 parkovacích míst pro letadla

Dute-free zóna je co do plochy největší na světě

42 kilometrů

měří dohromady pásy, na kterých přijíždějí cestujícím jejich zavazadla.

9000 kamer

hlídá bezpečnost na letišti.

Další klíčová světová letiště

Dubaj

Největší konkurent Istanbulu. Dubajské letiště loni odbavilo nejvíce „mezinárodních“ pasažérů na světě – 89 milionů. Letiště má projít v blízké době zásadní přestavbou a rozšířením. Nové letiště Maktoum International má stát 35,7 miliardy dolarů a počítá se s kapacitou odbavení až 220 milionů pasažérů ročně. Hotové bude v roce 2030.

Peking

Nové letiště Ta-Sing otevře Čína v září. Cena se odhaduje na zhruba 12 miliard dolarů. Plán je odbavit za rok 72 milionů cestujících a přes 600 000 letů ročně. Současné letiště Beijing Capital zůstane v provozu.

Atlanta

Letiště Hartsfield-Jackson je největší na světě co do počtu odbavených pasažérů. Ročně jich je více než 100 milionů. Tuto pozici si Atlanta drží už od konce 90. let. Drtivou většinu pasažérů ale tvoří Američané a vnitrostátní lety. A proč zrovna letiště v Atlantě je tak obrovské? Odpověď: 80 % populace v USA je v dosahu dvouhodinového letu z Atlanty a letiště je hlavním sídlem společnosti Delta Air Lines.

Singapur

Podle mnoha anket nejlepší a nejpříjemnější letiště světa. Mimo jiné má bazén na střeše nebo 40 metrů vysoký vodopád v letištní hale. Z letiště Changi startuje nebo na něm přistává letadlo v průměru každých 80 sekund. V roce 2018 odbavilo 65 milionů pasažérů, což ho řadí na 19. místo na světě.

Londýn – Heathrow

Největší evropské letiště co do počtu pasažérů. Loni jich odbavilo 78 milionů. Má jen dvě ranveje. Vláda schválila návrh na stavbu třetí ranveje, která zvýší kapacitu na 130 milionů ročně.

Nejvytíženější letiště na světě za rok 2018

miliony odbavených pasažérů za 2018


Praha zobrazena pro srovnání


Zdroj: Reuters, World Economic Forum, Bloomberg, Airports Council International

reklama