reklama

Rozjezd léčebného konopí v Česku. Letos se ho už spotřebovalo víc než za loňský rok

úvodní obrázek

Po pomalém rozjezdu v Česku přibývá pacientů, kterým lékaři předepisují marihuanu. Spotřeba je za prvních pět měsíců roku 2019 vyšší než za celý loňský rok. Až začnou konopí proplácet pojišťovny, pacientů by mohly být až tři tisíce.

Předepisování léčebného konopí

Spotřeba léčebného konopí

v gramech

Průměrná měsíční spotřeba na pacienta

v gramech

Když konopí léčí

V Česku lze marihuanu jako lék předepsat od 1. dubna 2013. Výčet diagnóz stanovuje ministerská vyhláška. Marihuana se používá ke zmírnění některých příznaků. Tím nejčastějším, s jehož zvládáním rostlina pomáhá, je chronická bolest, kterou trpí například onkologičtí pacienti. Nemocným s roztroušenou sklerózou užívání konopí uleví od svalového napětí, pacientům s Parkinsonovou nemocí pak od neurologického třesu.

Marihuanu nemůže předepsat jakýkoli lékař. Oprávnění mají dle vyhlášky například onkologové, neurologové, psychiatři, oční lékaři nebo geriatři. Musí se ale napřed registrovat u Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Nejčastější diagnózy

2019, v procentech z celkového předepsaného množství

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Peníze na konopí

450 milionů korun si pro příští rok vyčlenily zdravotní pojišťovny na úhradu léčebného konopí. Zákon, který umožní proplácet pacientům 90 procent ceny za maximálně 30 gramů měsíčně, míří ve sněmovně do finálního kola schvalování. Ministerstvo zdravotnictví chce cenu za gram zastropovat na 180 korunách. Odhaduje, že by se v příštím roce mohly konopím léčit až tři tisíce pacientů.

Pacientský spolek KOPAC hranici 30 gramů na měsíc kritizuje. Řada nemocných podle něj potřebuje mnohem více. Ministerstvo upozorňuje, že v některých případech bude možné pacientovi předepsat i vyšší dávku, pokud to uzná za vhodné revizní lékař.

Česká vláda se v otázce léčebného konopí chce inspirovat v Izraeli, kde zhruba dvě stovky lékařů předepisují marihuanu více než 50 tisícům pacientů. Premiér Andrej Babiš to uvedl na pondělní konferenci, kam přijeli i izraelští odborníci.

Velikost konopného byznysu (odhad)

v mld. USD

Cena konopí

V českých lékárnách bylo dlouho k dispozici jen zahraniční konopí. Nizozemské vycházelo na 300 korun za gram, loni se začalo prodávat kanadské, které bylo o stokorunu levnější. Licenci na pěstování léčebné marihuany má v Česku pouze slušovická firma Elkoplast. Například lékárny fakultních nemocnic v pražském Motole a v Brně momentálně pacientům prodávají jen české konopí, které už nyní vychází dráž než to z dovozu. "Jeden gram stojí 171 korun. Obecně lze říci, že konopí ze zahraničí bývá levnější," uvedl mluvčí FN Brno Pavel Žára.

Byznys s konopím

Velkým impulzem pro konopný byznys byla legalizace konopí v Kanadě v říjnu loňského roku. Rekreační užití marihuany schválilo i několik států v USA. Po rychlém růstu v posledních dvou letech nyní trh s konopím prochází určitou konsolidací. Do nového byznysu se tlačí i tradiční výrobci alkoholu a cigaret. Americký výrobce piva Corona investoval loni v srpnu 4 miliardy dolarů do podílu v kanadské konopné firmě Canopy. Vlastník výrobce cigaret Marlboro společnost Altria zase vložil peníze do producenta konopí Cronos Group.

Zdroj: Canadian Marijuana Index, Arcview Market Research, BDS Analytics

reklama