reklama

Výrobce legendárních kytar Gibson sužují finanční problémy

Kytary na ústupu

Nejslavnějšího výrobce kytar na světě, americký Gibson, sužují finanční problémy a hrozí mu bankrot. Být rockovým muzikantem už není snem teenagerů, a tak prodeje klesají. Firma má dluhy za půl miliardy dolarů.

Stoletá historie Gibsonu

Základy firmy položil na konci 19. století opravář a výrobce mandolín Orville Gibson, který přišel s úplně novým kytarovým konceptem. Dnes sice společnost sídlí v Nashvillu, tehdy ovšem vznikla v michiganském Kalamazoo.

Od roku 1986 Gibson vlastní jeho nynější ředitel Henry Juszkiewicz a prezident David Berryman. Ti záběr podniku výrazně rozšířili - v roce 2014 například přikoupili divizi Royal Philips, která vyrábí sluchátka či reproduktory. Patří jim také značky hifi souprav Onkyo a Pioneer či producent pian Baldwin.

V posledních letech ale Gibson stejně jako jeho hlavního konkurenta Fender postihl propad v prodejích kytar, který jiné byznysové divize nedokázaly vykrýt. Jestliže v roce 2014 měla společnost Gibson tržby přes 2 miliardy dolarů, nyní to je už jen zhruba 1,5 miliardy. A do toho je firma silně zadlužená, letos v červenci mají splatnost pohledávky za půl miliardy dolarů.

Důvodem, proč Gibsonu a spol. klesají prodeje, je obecně ústup rockové hudby ze scény. Zatímco od 50. let hrál rock prim v žebříčích a slavní muzikanti inspirovali mládež ke hraní a zakládání kapel, dnes má mnohem větší dopad elektronická hudba nebo hip hop. Agentura Nielsen například uvedla, že loni bylo osm z deseti nejprodávanějších světových alb právě z kolonky hip hop nebo rhythm & blues.

520 milionů dolarů

Účetnictví Gibsonu zatěžují dluhy vyšší než půl miliardy dolarů. Jejich splatnost bude letos a právě kvůli tomu, že firma se při splácení nebo přeúvěrování dostane do tíživé situace, začala americká média spekulovat, že by Gibson mohl v nedaleké budoucnosti zbankrotovat. Vážné problémy naznačuje i to, že poslední finanční ředitel podnik opustil jen pár měsíců poté, co do něj nastoupil. Agentura Moody`s firmě snížila loni rating a do toho Gibson vyprodává nemovitosti, včetně svého sídla v Nashville. Oficiálně ale Gibson před pár dny ohlásil, že přefinancování jeho úvěrů už by mělo být vyřešeno.

3 továrny

Všechny kytary, které Gibson vyrábí, pochází z USA. Společnost má na území Spojených států celkem tři kytarové fabriky: v Nashvillu, v Memphisu a v Bozemanu v Montaně. Jelikož je Gibson soukromá firma, nemusí v USA zveřejňovat mnoho detailů o hospodaření nebo o počtech zaměstnanců. Co se ale ví, že není moc oblíbená u stávajících nebo bývalých pracovníků - na webu Glassdoor, kde lidé sdílí své zkušenosti se zaměstnavateli, ji doporučuje méně než 40 procent. Na vině je mimo jiné pověstná soutěživost a výbušnost majitele společnosti Juszkiewicze, který například nesnáší, když jej někdo žádá o dovolenou.

2,4 milionu dolarů

Nejdražší kytara Gibson, která se kdy prodala, byl model J-160E, s nímž John Lennon nahrával alba Please Please Me a With the Beatles. Kytara se dlouho považovala za ztracenou - zmizela v roce 1963, Beatles ji zapomněli v šatně po svém koncertu v londýnské Astorii. Komu nástroj patřil, zjistil jeho pozdější majitel až náhodou v roce 2014. Předtím kytara několikrát změnila vlastníka, aniž by někdo tušil, o jak vzácný instrument jde.

Problémy má nejen Gibson

Kytarový výrobce s více než stoletou historií není jedinou kultovní značkou, která se v posledních letech dostala do ekonomických problémů. O ochranu před věřiteli musel nedávno požádat i nejstarší výrobce zbraní v USA Remington, velké trable zažívají také ikoničtí výrobci oblečení. Do Benettonu se po letech kvůli úpadku firmy vrátil jeho zakladatel Luciano Benetton, cestu zpět k zákazníkům hledají značky jako Abercrombie & Fitch nebo American Apparel. Likvidace hrozí slavnému italskému výrobci klobouků Borsalino.

Legendy s kytarou Gibson

reklama