reklama

Nejlepší hráči PC her vydělávají miliony. Obří sledovanost mají střílečky i strategie

úvodní obrázek

Profesionální hráči počítačových her vydělávají čím dál více. Ukazuje to příklad Ninji, prvního profi gamera, který podepsal reklamní smlouvu s Adidasem.

Ninja v dresu Adidasu

Tyler Blevins alias Ninja je nejznámější profesionální hráč PC her. Osmadvacetiletý Američan se proslavil hraním populární strategické střílečky Fortnite. Na rozdíl od jiných profíků Ninja příliš nevydělává na turnajích. Jen na příjmech z reklamy na svém YouTube kanálu, kde ho sleduje přes 22 milionů lidí, si ale přijde na půl milionu dolarů měsíčně. Ninja byl donedávna aktivní na webu Twitch, kde se hráči na videu chlubí svými výkony. V srpnu přešel na konkurenční videoportál Microsoftu jménem Mixer, což mu mohlo vynést miliony dolarů. Před týdnem se navíc dohodl s německým Adidasem na reklamní podpoře jeho výrobků. Také toto partnerství mu přinese miliony dolarů. Cena značky Ninja se nyní odhaduje na 15 milionů dolarů.

Tyler Blevins alias Ninja

USA, 28 let

Kyberatleti versus klasičtí sportovci

Výši svých příjmů se e-sportovci stále nemohou rovnat profesionálním fotbalistům či tenistům. Ti nejlepší gameři už si ale přijdou na miliony dolarů. Zatímco hráči tradičních týmových sportů pobírají pravidelný plat ve svých klubech, kyberatleti se většinou spoléhají na peněžní výhry z turnajů. Na největší peníze si přijdou hráči strategie Dota 2, následovaní hráči střílečky Counter-Strike: Global Offensive, Fortnite nebo bojové strategie League of Legends.

Nejlépe placení e-sportovci

PřezdívkaNárodnostHraVýhry letos
1.N0tailNorskoDota 26,9 mil. $
2.JerAxFinskoDota 26,5 mil. $
3.anaAustrálieDota 26,0 mil. $
4.CebFrancieDota 25,5 mil. $
5.TopsonFinskoDota 25,4 mil. $

Nejlépe placení klasičtí sportovci

JménoNárodnostSportAktuální výše ročních příjmů
1.Lionel MessiArgentinafotbal127 mil. $
2.Cristiano RonaldoPortugalskofotbal109 mil. $
3.NeymarBrazíliefotbal105 mil. $
4.Canelo AlvarezMexikobox94 mil. $
5.Roger FedererŠvýcarskotenis93 mil. $

333 tisíc dolarů

si dosud vydělala Kanaďanka Sasha Hostynová, nejlépe placená kyberatletka světa. Hráčka s přezdívkou Scarlett se specializuje na strategii StarCraft II. Ženy si obecně sportem vydělávají méně než muži, což platí také pro profesionální hraní her.

34 milionů dolarů

byla celková výše prize money na nejlépe honorovaném videoherním turnaji historie. Stal se jím letošní ročník týmového turnaje „The International“ ve hře Dota 2. Nejúspěšnější byl evropský klub OG, který si přišel na více než 15 milionů dolarů. Za tým OG hraje všech pět nejlépe placených e-sportovců současnosti.

84 milionů lidí

je odhad počtu diváků všech e-sportů v přespříštím roce. Sledování výkonů profi gamerů by v roce 2021 mělo v popularitě předčít sledování baseballu nebo basketbalové NBA.

Turnaje e-sportů v čase

Zdroje: eSportsearning.com, Forbes, Syracuse University, LAD bible, Wikipedia.com. FIFA.com, eslgaming.com

reklama