reklama

Česko je ráj houbařů a lesních plodů. Loni Češi nasbírali plody za 6,6 miliard

Sběr hub byl loni nadprůměrný. O houby je ve výkupech zájem, konají se každoroční výstavy a facebookové skupiny hlásí zvyšující se počty členů. Česko je i nadále rájem houbařů, na rozdíl od mnoha jiných zemí u nás není sběr hub regulovaný.

Co Češi nejvíce sbírají

Houby

Borůvky

Maliny

Ostružiny

Celkem v kilogramech na domácnost

2017 (průměr celkem 9,94) Dlouhodobý průměr (celkem 10,57)
Houby
6,67
6,1
Borůvky
1,71
2,44
Maliny
0,54
0,79
Ostružiny
0,36
0,52
Brusinky
0,11
0,2
Bezinky
0,54
0,51

Tolik návštěv v lese za rok připadá v průměru na obyvatele v Česku v posledních letech.

Nejistá sezona lesních plodin

Ve sběru a produkci lesních plodin existují často výrazné meziroční rozdíly. Ty jsou způsobené především vlivem počasí, ale někdy i jinými, například ekonomickými faktory.

6,635 miliard korun

Za tolik loni Češi nasbírali lesní plody. Je to méně než v rekordním roce 2013, kdy celková odhadovaná částka činila 7,661 miliardy. Dlouhodobý průměr je zhruba 4,1 mld. Kč, na vyšších částkách v posledních letech se ale podílí i nárůst cen za lesní plody.

Výkup hub
zobrazit více

Orientační výkupní ceny hub se pohybují od 20 do 600 Kč/kg u čerstvých hub a od 200 do 4000 Kč/kg u sušených hub, vzácného smrže obecného však lze odprodat čerstvého i za dva tisíce korun za kilogram a usušeného dokonce za 15 tisíc korun za kilogram. Ceny za výkup jsou pohyblivé podle momentální poptávky, většinou se mění týdně, občas i denně. „V posledních letech je čím dál tím větší zájem o hřiby. Lidé mají méně času je sbírat, tak je častěji kupují ve výkupech,“ pozoruje Tomáš Kosňovský, který provozuje web prodejhub.cz.

Houbaření 4.0
zobrazit více

Trendem poslední doby je spojování houbařů na sociálních sítích, specializované weby nebo třeba mobilní aplikace s integrovaným houbovým atlasem a možností optického rozpoznávání hub. Jak upozorňují odborníci i sami autoři, aplikace může být jedním z vodítek, ale nelze na ni stoprocentně spoléhat. Stejně jako na konzultace na Facebooku. Největší facebookové skupiny jako „Houby“ (26 tisíc členů) nebo „Houbaři a přátelé lesa“ (24,5 tisíce) se dál rychle rozrůstají, měsíčně o stovky až tisíce nových členů.

Výstavy
zobrazit více

Tradiční houbařské výstavy se konají především v měsících, kdy houby rostou nejvíce, tedy v září a v říjnu. Bývají též spojeny s mykologickými poradnami, přednáškami nebo ochutnávkami. Mezi nejrozsáhlejší akce patří výstavy hub na zámcích v Třeboni a ve Valašském Meziříčí, v zámeckém parku v Dačicích či v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.

Počátky lásky k houbám
zobrazit více

Hlavní zásluhu na rozmachu houbaření má profesor Miroslav Smotlacha, který tolik propagoval houby, že jimi dokázal zaujmout celý národ. Nazýval je „chlebem lesa“ a po zkušenostech země z první světové války se domníval, že by mohly pomoct vyřešit problém hladomorů. To se ale nakonec nepodařilo prokázat, protože houby jsou dobrým přídavkem ke stravě, ale jako hlavní jídlo dobře nefungují.

Houbaření v Evropě

Česko a další země ve střední a východní Evropě povolují svým obyvatelům poměrně volný pohyb po státních i soukromých lesích a nezakazují jim sběr plodů. Kromě Česka jsou houby velice oblíbené na Slovensku a v Rusku.

V Německu a Rakousku existují omezení na sběr hub, houbaři si s sebou mohou z lesa odnést jen určité množství, obvykle kolem dvou kilogramů.

Belgičané i Nizozemci dávají přednost uměle pěstovaným žampionům, Francouzi jsou navíc vyhlášení vzácnými lanýži.

Nejpřísnější regulace pro sběr hub má Švýcarsko, v každém kantonu jsou zákony jiné, úlovky ale většinou nesmí přesáhnout jeden kilogram a pokuta za každý další může být až sto eur.

Ve Skandinávii platí pravidlo, že v přírodě má každý přístup kamkoliv. Přesto není zaznamenaný větší zájem o houbaření.

Na britských ostrovech nebo ve Spojených státech se privátní les považuje za soukromé vlastnictví a tamní zákony na aktivity houbařů s plnými košíky nahlíží jako na plundrování hvozdů.

Zdroj: ČZU, Les Houbeles, Holoubek & pravnuci

reklama