reklama

Andrej Babiš v pozici premiéra vlády v demisi sliboval miliardy a měnil šéfy

Kabinet Andreje Babiše v číslech

175 dnů
zobrazit více

Tolik dnů vládne Andrej Babiš se svým kabinetem bez důvěry. Déle v historii České republiky vládl bez důvěry jen Jiří Rusnok (203 dnů). Mirek Topolánek vládl od září 2006 do ledna 2007 bez důvěry 127 dní.

50 miliard
zobrazit více

Pro letošek i příští rok vláda počítá se záporným schodkem rozpočtu 50 miliard korun. Přestože se ekonomice daří a zvyšuje se výběr daní, neplánuje Andrej Babiš snížit schodek až do roku 2021.

14,5 miliardy
zobrazit více

Tolik má celkově stát několikeré navýšení penzí, které Babiš seniorům opakovaně slibuje. Nejvíce si polepší lidé nad 85 let věku, kterým chce vláda přidat tisíc korun měsíčně. Zákon je nyní ve sněmovně.

43 zákonů
zobrazit více

Vláda navrhla celkem 43 novel a zákonů. Osm z nich prošlo celým schvalovacím procesem a má podpis prezidenta, stejný počet návrhů je v prvním čtení. Vládě Bohuslava Sobotky podepsal prezident za čtyřleté funkční období 301 zákonů.

10 krajů
zobrazit více

Tolik krajů navštívila vláda od března do června letošního roku. Naposledy byl kabinet v Jihočeském kraji, i zde podobně jako v jiných regionech Babiš sliboval investice v řádech stovek milionů. Celkově takto Babiš nasliboval krajům miliardy na nové silnice, školky, nemocnice a podobně. Na dotaz, kolik projektů a v jaké hodnotě takto premiér a jeho ministři podpořili, úřad vlády opakovaně neodpovídá.

25 náměstků
zobrazit více

Vláda v prosinci zrušila 14 sekcí a 23 služebních míst v rámci celé státní správy, přičemž zrušením třiadvaceti míst stát na platech ušetří 18 milionů korun. Ve skutečnosti však došlo k vyššímu počtu výměn lidí na úřednických pozicích. Z ministerstev například muselo na jaře odejít 25 náměstků (celkem 11 politických náměstků a 14 náměstků pro řízení).

16 manažerů
zobrazit více

Zásadnější čistky proběhly ve státních firmách a institucích, odkud pod vedením Babišovy vlády bez důvěry postupně odcházeli klíčoví manažeři. Jen během května a března skončilo pět manažerů - například šéf Vojenského výzkumného ústavu Bohuslav Šafář. Ředitel GIBS Michal Murín rezignoval na konci dubna. Skončí i generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád, šéf rozvědky Jiří Šašek či ředitel pražské policie Miloš Trojánek. Celkem odešlo od prosince šestnáct manažerů.

5,83 miliardy
zobrazit více

Takovou částku ročně bude stát rozhodnutí vlády zlevnit jízdné o 75 procent pro cestující nad 65 let a pro studenty do 26 let. Sleva bude platit od září a peníze má stát platit jako kompenzaci dopravcům. Původně vláda těmto skupinám obyvatel slibovala jízdné úplně zdarma.

65,5 miliardy
zobrazit více

Takovou částku mohou stát další sliby, o kterých premiér opakovaně hovoří před voliči. Jde například o slib postupně zvýšit platy učitelů na průměrných 46 tisíc korun měsíčně v roce 2021, což pak podle ministra školství Roberta Plagy vyjde na 36,5 miliard ročně. Na dalších 29 miliard by vyšlo zrušení superhrubé mzdy - což je další zatím nesplněný vládní slib.

6:00
zobrazit více

Šest ráno je čas, kdy Babiš obvykle zahajuje schůzi vlády. Stalo se tak naposledy například minulý týden ve středu. Novináři, pokud chtějí s ministry hovořit ještě před schůzí, proto musí do Strakovy akademie dorazit před pátou ráno. Vláda Bohuslava Sobotky obvykle začínala v devět či v deset hodin dopoledne.

reklama