reklama

Podnikatel proslulý žlutými autobusy se zbavuje části svého byznysu

Jančurův byznys

Podnikatel Radim Jančura se rozhodl pustit část svého byznysu - tu, na níž začínal a postupně rozšiřoval. Zbavuje se tak divize, která mu každý rok vydělává přes sto milionů korun. Vedle vyhledávače letenek jde třeba o portál Dovolena.cz, který turistům nabízí kromě ubytování i půjčení auta nebo cestovní pojištění. Pod Student Agency patří i agentura Orbix, která nabízí letenky korporátním zákazníkům.

Co Jančura prodává

Student Agency založil podnikatel Radim Jančura v roce 1996. Představuje byznys s letenkami, dovolenými a pracovními nebo studijními pobyty. Kromě toho sem patří i portál, který nabízí letenky korporátním zákazníkům.

Co pod Student Agency patří

Prodej letenek

 • Letenky.cz
 • Studentagency.cz(sk)
 • Kralovna.sk
 • Hviezda.sk
 • Největší částí společnosti je vyhledávač letenek Letenky.cz, který Jančura spustil v roce 2000. Představuje téměř polovinu tržeb Student Agency.

  Vzdělávací pobyty

 • Jazykovepobyty.cz
 • Pracovnipobyty.cz
 • Jazykové a pracovní pobyty nabízí společnost už od roku 1996.

  Nabídka dovolených

 • Dovolena.cz
 • V roce 2010 začal Student Agency nabízet i dovolenkové balíčky přes portál Dovolena.cz. V rámci balíčku nabízí turistům ubytování, půjčení auta nebo pojištění.

  Korporátní lety

 • Orbix.cz(sk)
 • Největší česká agentura nabízející letenky korporátním zákazníkům. V rámci Student Agency si zachovala největší míru samostatnosti.

  Historie Student Agency

  1993

  Tehdejší student Vysokého učení technického v Brně Radim Jančura založil agenturu zprostředkovávající zahraniční au pair pobyty českým studentům.

  11. listopadu 1996

  Do obchodního rejstříku byla zapsána společnost Student Agency. Ta vznikla původně jako agentura pro zprostředkování zahraničních pracovních a studijních pobytů.

  2000

  Student Agency vstoupila na trh autobusové dopravy - první linka vede do Londýna. V témže roce začíná nabízet letenky do celého světa.

  2004

  Žluté autobusy poprvé vyrazily na vnitrostátní linku, kdy spojily Prahu a Brno. Svými službami si firma rychle získala širokou základnu klientů. V autobusech začala nabízet ceny a služby, se kterými se cestující do té doby nesetkali - stevardi, časopisy, hudba, filmy, káva, wi-fi zdarma.

  2011

  Na českém dopravním trhu se objevila značka RegioJet. Jančurova společnost začala provozovat své vlaky na lince Praha - Ostrava - Havířov. Také na kolejích způsobily nabízené služby a ceny malou revoluci a přiměly ke zkvalitnění služeb i konkurenci.

  2012

  RegioJet pronikl na Slovensko, kde jeho vlaky začaly jezdit mezi Bratislavou a Komárnem.

  2013

  Jančura zakládá vlastní taxislužbu s názvem Tick Tack. Flotilu tvořily v první fázi luxusní bílé vozy Audi A6, později přibyly také vozy Škoda Octavia na stlačený zemní plyn.

  2015

  Žluté autobusy se přejmenovávají na RegioJet.

  2018

  Skupina Taxi Praha kupuje od Jančury ztrátovou taxislužbu TickTack.

  Student Agency v číslech

  18 mil. eur

  Tržby 2017

  175

  Počet zaměstnanců (2017)

  380 000

  Počet klientů (2017)

  5 mil. eur

  EBITDA
  indikátor vyjadřující zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace

  23 milionů

  Počet návštěvníků na webech (2017)

  Vývoj tržeb

  Vývoj tržeb (eur)

  2015
  21 mil.
  2016
  17 mil.
  2017
  18 mil.

  Co si Jančura nechává

  Provozovatel osobní autobusové a železniční dopravy. Jeho vlaky a autobusy jezdí kromě Česka i do řady měst po celé Evropě.

  RegioJet v číslech

  182 mil. eur

  Tržby 2017

  15 milionů

  Počet přepravených cestujících (2017)

  2 200

  Zaměstnanci (2017)

  Co už prodal

  Student Agency spustila v Praze vlastní taxislužbu TickTack v listopadu 2013. K flotile luxusních bílých vozů Audi A6 před dvěma lety přidala stovku nových vozidel Škoda Octavia na stlačený zemní plyn (CNG), které pod značkou Green-Prague měly konkurovat nízkou cenou. Pro Jančuru byl byznys s taxíky dlouho ztrátový. Poslední zveřejněné výsledky za rok 2015 ukazují ztrátu 67 milionů korun, novější data nejsou k dispozici. Letos v únoru TickTack koupila společnost Skupina Taxi Praha.

  Zdroj: Student Agency

  reklama