reklama

Kdo v Česku nejvíce nakupuje zahraniční nemovitosti

Největší realitní skupina CPI Radovana Vítka nakupovala letos nemovitosti v Polsku. Skupina PPF Petra Kellnera nyní kupuje obchodní centrum v Petrohradě a jedná i o koupi další nemovitosti v Bukurešti. V nákupech zahraničních nemovitostí jsou aktivní i další tuzemští hráči na trhu s nemovitostmi.

Atrium Centrum

CPI(hodnota nemovitostí: cca 200 miliard korun)

CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka je vůbec největší realitní skupinou v Česku a postupně se stává i významnějším hráčem v Evropě. Její portfolio ke konci minulého roku zahrnovalo přes 420 nemovitostí v jedenácti zemích. Celková hodnota spravovaného majetku přesahuje 200 miliard korun. Vítek v tuzemsku prostřednictvím CPI vlastní nejvíce obchodních center – prakticky ve všech větších městech – a také pronajímá více než 12 tisíc bytů. Současně je jedním z největších vlastníků hotelů. Více než polovina portfolia nemovitostí se nachází v Česku, druhým nejdůležitějším trhem je Německo. Vítek dále působí v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a několik nemovitostí má i v dalších zemí Evropy. V posledních letech CPI uskutečnila několik významných akvizic. Největší byl nákup celkem 11 komerčních nemovitostí, které spravovaly fondy společnosti CBRE Global Investors. Za balík budov v Česku, Maďarsku, Polsku a Rumunsku zaplatila celkem 650 milionů eur (tou dobou zhruba 17,6 miliardy korun). Vítek nakupoval nemovitosti i letos. Na jaře rozšířil své realitní impérium o pět polských nákupních center HopStop, jejichž plocha čítá celkem 19 tisíc metrů čtverečních. V polovině roku získala firma ve Varšavě dvě sedmipodlažní kancelářské budovy Atrium Centrum a Atrium Plaza.

Letos koupila: Atrium Centrum a Atrium Plaza

Nevsky Petrohrad

PPF(hodnota nemovitostí: 47 miliard korun)

Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera vlastní skrze dceřinou společnost PPF Real Estate nemovitosti v Nizozemsku, České republice, Rusku, Německu, Velké Británii a v dalších evropských zemích. Aktiva realitní části PPF činily podle výroční zprávy v roce 2017 celkem 1 840 tisíc eur, tedy v přepočtu více než 47 miliard korun. V Evropě je pro PPF důležitým trhem Nizozemsko, kde skupina na lukrativních adresách vlastní devět kancelářských budov a jedno obchodní centrum. Stále větší roli však pro Kellnera hraje Rusko, kde vlastní kanceláře, obchodní a logistická centra. Na místě působí také jako developer. Letos spolu s americkou realitní skupinou Hines koupila další věž kancelářského komplexu Metropolis v Moskvě, jejíž tržní hodnota se odhaduje mezi 2,5 až třemi miliardami korun. Díky tomu se zmíněnou společností zcela ovládla kancelářskou část komplexu, kterou začala skupovat v roce 2015. Holding dál vlastní a provozuje dvě velká obchodní centra v Rjazani a Astrachani. U Moskvy buduje projekt Comcity, který postupně nabídne 430 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch. Aktuálně PPF kupuje od finské firmy Stockmann obchodní centrum Nevsky v Petrohradě za 171 milionů eur (zhruba 4,4 miliardy korun). Skupina vidí investiční příležitosti také v Rumunsku. Aktuálně jedná o koupi druhé nemovitosti v Bukurešti. Jedná se o výškovou stavbu Crystal Tower, jejíž cena se odhaduje na 40 milionů eur (více než miliardu korun).

Jedná o koupi: Crystal Tower

Koupila: Nevsky Petrohrad

Proximo II

ČS nemovitostní fond(hodnota nemovitostí: 25 miliard korun)

ČS nemovitostní fond vznikl v roce 2007 a je největším a nejdéle působícím podílovým nemovitostním fondem na českém trhu. Ve vlastnictví fondu je nyní 15 nemovitostí v Česku, na Slovensku a v Polsku v celkové hodnotě téměř 25 miliard korun. Fond se v poslední době začal více dívat do zahraničí. V polovině letošního září takto koupil desetipatrovou budovu kancelářského komplexu Proximo ve Varšavě za 77,3 milionu eur (zhruba dvě miliardy korun). ČS nemovitostní fond tak ovládl celý komplex. Do budoucna chce dále expandovat do zahraničních měst. Lukrativní nemovitosti, které nabízejí investorům zajímavý výnos z pronájmu, hledá v již zmíněném Polsku. Společnost se však nově dívá také do Maďarska, kde chce investovat do nákupu kancelářských budov.

Koupila: Proximo II

KKCG

Skupina KKCG podnikatele Karla Komárka koupila tento týden na jihozápadě Polska pět průmyslových budov za 41 milionů eur (asi 1,06 miliardy korun). Na stejném území plánuje firma investovat až tři miliardy korun. Celkem chce mít na místě deset budov. Realitní divize KKCG zatím působila hlavně ve výstavbě rezidenčních budov v Praze. Investici do průmyslových objektů společnost zvolila, protože podle ní poskytují zajímavý výnos. Polský trh považuje za atraktivní díky jeho velikosti a příznivým cenám v porovnání s okolními státy.

Koupila: pět polských průmyslových nemovitostí

Aupark

Czecho­slovak High-YieldRealitní Podfond společnosti Wood & Co.

Do června tento fond vlastnil pouze šestnáctipatrovou budovu West­end Tower na severozápadě Bratislavy. V polovině letošního roku koupil kancelářský komplex Hadovka v pražských Dejvicích. Zároveň ve stejné době převzal další dvě výškové kancelářské budovy v Bratislavě − Aupark Tower na jižním břehu Dunaje a Lakeside Park ve čtvrti Nové Mesto. Budova má celkem 22 nadzemních podlaží a nabízí 35 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch. Investice se pohybovala okolo 25 milionů eur. Nový fond chce během pěti let dostat hodnotu svých aktiv až na miliardu eur, tedy více než 25 miliard korun.

Koupila: Aupark

Průmyslový areál ve Štětíně

Accolade

Významným investorem z Česka je fond Accolade, který cíleně investuje do průmyslových nemovitostí. Logistické parky si často nechává přímo stavět. Významnou část investic přitom tvoří Polsko. V současné době fond nechává stavět mezi Varšavou a Krakovem v lokalitě Kielce nový projekt. Skladové a průmyslové haly budou mít hodnotu kolem 1,3 miliardy korun. Současně fond jedná o akvizici dalších dvou průmyslových budov v Polsku. Celková hodnota nemovitostí v portfoliu fondu se blíží deseti miliardám korun.

Kam celosvětově nejvíce míří investice do nemovitostí

1. New York
2. Los Angeles
3. Londýn
4. Paříž
5. Hongkong
6. San Francisco
7. Washington D.C.
8. Tokio
9. Dallas
10. Chicago
84. Praha

Zdroj: HN, Cushman & Wakefield, společnosti

Zdroj foto: Accolade, Wood & Company, KKCG, CPI, ČS nemovitostní fond, Shutterstock

reklama