reklama

Část kuřáků opouští klasické cigarety. Alernativou jsou zařízení zahřívající tabák

Bezdýmné tabákové výrobky si hledají místo v Česku. Philip Morris hlásí za rok od uvedení 130 tisíc uživatelů svých IQOS. S konkurenčním systémem GLO na domácí trh čerstvě vstupuje British American Tobacco.

Bezdýmné tabákové výrobky na českém trhu


Philip Morris investoval do vývoje této technologie 3 miliardy dolarů. Loni v červenci začal systém IQOS prodávat i v Česku. Podle údajů firmy jej do letošního června na tuzemském trhu používalo 130 tisíc lidí.IQOS stojí 1790 Kč(včetně 10 krabiček náplní Heets). Samotná krabička Heets s 20 kusy náplní stojí 100 Kč.

British American Tobacco včera v Česku zahájila prodej vlastního zařízení na zahřívání tabáku. Globální investice do vývoje této technologie přesáhly 2,5 miliardy dolarů. Firma dříve svou bezdýmnou technologii nepodporovala tak výrazně jako Philip Morris, investovala spíše do e-cigaret.GLO stojí 2700 KčSamotná krabička náplní Neo s 20 kusy stojí 100 Kč.

Jak bezdýmné tabákové výrobky fungují?


Místo spalování tabáku při teplotě kolem 600 stupňů Celsia, jak je tomu u klasických cigaret, se tabáková dutinka v elektronickém zařízení pouze zahřívá. U IQOS za teploty zhruba 350 stupňů Celsia, u GLO je to 240 stupňů Celsia. Při zahřívání nedochází k uvolňování některých škodlivin jako u běžného kouření. Tabáková směs s glycerinem při inhalaci vytváří aerosol, nikoliv kouř.

V klinických testech společnosti Philip Morris bylo nedávno prokázáno, že přechod na IQOS představuje menší zdravotní riziko než pokračování v kouření klasických cigaret. I proto Philip Morris věří, že tento a jemu podobné výrobky výhledově konvenční cigarety zcela nahradí. Ostatní společnosti vnímají systémy zahřívání tabáku zatím jako doplňky k běžným tabákovým výrobkům.

Kolik stojí cigarety


Návrh zdanění


V rámci nového daňového balíčku, který má začít platit příští rok, se mají bezdýmné tabákové výrobky danit stejně jako řezaný tabák ke kouření. Dosud nejsou zdaňovány vůbec. Má jít o sazbu 2,236 koruny za prodaný gram tabáku. Běžná cigareta i tabákové tyčinky do elektronických zařízení obsahují asi 0,6 gramu tabáku. Zatímco spotřební daň u cigaret tvoří až dvě třetiny ceny krabičky. U tabákových tyčinek bude daň významně nižší.

Roční spotřeba cigaret (ks na obyvatele v ČR)


Zdroj: ČSÚ, Nielsen, MZČR, Data firem, MFČR

reklama