reklama

Zeman složí prezidentský slib. Na inauguraci bude 700 hostů, zazní 21 salv

Miloš Zeman dnes složí slavnostní slib a vstoupí tím do své druhé prezidentské pětiletky. HN přinášejí detailní přehled, jak bude celá ceremonie vypadat.

700 hostů

Zeman složí prezidentský slib na slavnostní schůzí horní a dolní komory Parlamentu ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Včetně poslanců a senátorů bylo pozváno celkem 700 hostů – politiků, hejtmanů, diplomatů a dalších osobností veřejného života.

1 hodina

Přibližná doba inaugurace, která začne dnes ve 14 hodin. Slavnostní akt budou moci lidé sledovat na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí, zvuk bude přenášen i na třetí nádvoří. Přímý přenos bude na ČT 24.

Text prezidentského slibu:

„Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

Vladislavský sál

Sál nechal na konci 15. století v rámci přestavby Starého královského paláce na Pražském hradě vybudovat Vladislav Jagellonský. Architekt Benedikt Ried tu novátorsky propojil pozdní gotiku s nastupující renesancí. Sál o velikosti 62 x 16 metrů byl ve své době největším světským sálem na světě. Sloužil pro korunovační slavnosti a hostiny, ale i rytířské turnaje. Od roku 1918 se zde konají prezidentské inaugurace.

Historické prapory a zástavy

Inaugurace prezidenta republiky tradičně provází také přehlídka historických praporů. Vzácné insignie našich jednotek z období 1. a 2. světové války a prní republiky se na veřejnosti začaly objevovat při slavnostních příležitostech od roku 2004.

Originální standarta T. G. Masaryka

Vedle aktuální prezidentské vlajky bude během inaugurace ve Vladislavském sále i originální standarta prvního československého prezidenta. Oproti současné verzi se liší podobou velkého státního znaku. Ten je na Masarykově vlajce složený nejen ze znaků českých zemí, ale také ze znaků Slovenska, Podkarpatské Rusi, Těšínska, Opavska a Ratibořska. Naopak plámenkový okraj v barvě české trikolory a nápis „Pravda vítězí“ zůstal zachovaný dodnes.

Úvodní fanfára

Příchod prezidenta, který do Vladislavského sálu přijde jako poslední, doprovodí melodie slavnostní intrády německého barokního skladatele Valentina Haussmana. Stejná hudba doprovázela úvodní kroky hlavy státu před inaugurací i před pěti lety.

Ústavy 1920 a 1993

Prezidentský slib pronese Miloš Zeman s rukou položenou na v kůži vázaný výtisk Ústavy České republiky z roku 1993, na kterou poprvé věrnost republice sliboval už Václav Havel. V rámci stého výročí vzniku Československa bude na stole také slavnostní provedení Ústavy z roku 1920.

Stůl a křeslo TGM

Slavnostní slib stvrdí prezident poprvé podpisem u stolu, který patřil prvnímu československému prezidentovi. Dřevěný stůl a křeslo s krémovou koženkou navrhl dvorní hradní architekt první republiky, Slovinec Josip Plečnik, přímo pro tehdejší Masarykovu pracovnu.

21 salv a hymna

V momentě, kdy prezident pronese a podepíše prezidentský slib, se Valdštejnským sálem rozezní česká státní hymna. Na pražském Petříně v ten moment dělostřelci odpálí 21 čestných salv. Speciálně upravené salvové kanóny ale pouze napodobují zvukový efekt při ostré střelbě. Odpalování jednotlivých náloží je elektronické.

Závěrečná fanfára

Odchod prezidenta ze sálu doprovodí fanfára z opery Libuše od Bedřicha Smetany. S českými, respektive československými prezidenty je tato hudba spojená odjakživa. Zazněla už během inaugurace Tomáše Garrigue Masaryka na podzim 1918. Původně měla znít už v rámci korunovace Františka Josefa I. českým králem. K té ale nedošlo, opera tak slavnostně otevřela alespoň postavené a následně i obnovené Národní divadlo.

Nejvyšší vyznamenání

Prezidentu republiky jsou po dobu mandátu automaticky propůjčena obě nejvyšší státní vyznamenání: Řád Bílého lva I. třídy a Řád Tomáše Garrigue Masaryka I. třídy. Oba řády na sametové podušce přinesou vojáci Hradní stráže do sálu při slavnostním úvodu.

Ostatky sv. Václava

Po složení slibu se prezident půjde poklonit do svatovítské katedrály ostatkům českého patrona sv. Václava. Učinil to už před pěti lety stejně jako před ním během své druhé inaugurace Václav Klaus. Zeman přitom v minulosti označil knížete Václava za symbol servility a kolaborace. „Je třeba si uvědomit, že na rozdíl od svého bratra Boleslava i na rozdíl od ostatních Přemyslovců dospěl k názoru, že ohnutá páteř je tím nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s velkým sousedem,“ prohlásil Zeman v roce 2000, když sněmovna projednávala návrh na vyhlášení 28. září státním svátkem.

Autor ilustrací: Jindřich Janíček

reklama