reklama

Kluby NHL si vyberou největší hokejové talenty. Šanci má Čech Filip Zadina

Texaský Dallas se v pátek večer stane hlavním městem hokejového světa. V American Airlines Center, domácí hale místních Stars, si budou kluby NHL vybírat nejtalentovanější hokejisty planety. Po dlouhých 18 letech může být mezi pěti nejlepšími i Čech Filip Zadina.

Filip Zadina

Jeho otec Marek odehrál v české nejvyšší soutěži téměř 600 zápasů, do zámoří se ale nikdy nepodíval. Osmnáctiletý Filip ho už brzy může překonat. Jméno křídelního útočníka z Pardubic zmiňují hokejoví experti mezi hráči, kteří přijdou na řadu velmi brzy.

Loni Zadina odešel z Česka do kanadského Halifaxu, kde naskočil do Quebec Major Junior Hockey League. Tato juniorská soutěž je známá svým rychlým a ofenzivním hokejem a pro NHL vychovala hráče jako Mario Lemieux nebo Ray Burque.

Aby zaujal skauty klubů NHL, udělal Zadina opravdu hodně. Bydlel dokonce u stejné rodiny, která se loni starala o Švýcara Nico Hischiera, loňskou jedničku draftu. Zadina však byl vidět zejména na ledě. V 57 zápasech nastřílel 44 gólů a celkem posbíral 82 bodů. Získal prestižní Mike Bossy Trophy udělovanou nejvíce talentovanému hráči soutěže. “Je jedním z nejlepších hráčů v lize a na tomto draftu bude hodně vysoko,” myslí si jeho spoluhráč Benoit-Olivier Groulx. Vidět byl i na mistrovství světa hráčů do 20 let, kde v sedmi zápasech nastřílel i stejný počet branek.

Zadina v letošní sezóně

Zápasy

Halifax Mooseheads

57

Česko U20

7

Branky

Halifax Mooseheads

44

Česko U20

7

Asistence

Halifax Mooseheads

38

Česko U20

1

Body

Halifax Mooseheads

82

Česko U20

8

Další Češi na draftu 2018

Kristian Reichel

Red Deer (USHL)

Martin Kaut

Pardubice

Jakub Lauko

Chomutov

Filip Král

Spokane (WHL)

Lukáš Dostál

Kometa Brno

Jakub Škarek

Jihlava

Úspěšnost draftovaných hráčů prosadit se v NHL

Kanadský web TSN spočítal, kolik hráčů draftovaných během desetiletého období 2000-2009 se prosadilo v NHL, tj. týká se hráčů, kteří v kariéře odehráli alespoň 50 zápasů v NHL).

1. kolo
80 hráčů
2. kolo
44 hráčů
3. kolo
30 hráčů
4. - 7. kolo
méně než 20 hráčů

Zdroj: NHL, TSN

reklama