reklama

Světové parkúrové skákání míří do Prahy. Vítězové dostanou víc než šampion Wimbledonu

Do Česka míří nejlepší světové parkurové skákání. Vítězný tým z akce v pražské O2 areně získá 3 miliony eur, nejlepší jednotlivec 1,25 milionu eur. Pro srovnání: vítěz Wimbledonu dostane asi 2,5 milionu eur, šampion Velké pardubické 2,25 milionu, ale korun.

Kdy?

13.–16. prosince

Kde?

O2 arena Praha, kapacita pro akci bude 14 tisíc lidí

Pořádá:

Czech Equestrian Team s podporou skupiny PPF

Vstupenky:

od 26. března v síti Ticketportal za cenu od 500 Kč

Program v Praze: Ve čtvrtek večer, v pátek odpoledne a v sobotu a v neděli po celý den bude k vidění několik kvalifikačních jízd, semifinále a finále jak v kategorii jednotlivců, tak v kategorii dvoučlenných týmů vybraných z pětičlenných týmových sestav.

Anna Kellnerová

22 let

Je trojnásobnou juniorskou mistryní republiky, reprezentantkou a od loňska účastnicí Global Champions. Je dcerou nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který ovládá skupinu PPF, a jezdí na ryzákovi jménem Classic.

Aleš Opatrný

37 let

Je mistrem Evropy mezi mladými jezdci z roku 2000, z poslední doby například vítězem Grand Prix Světového poháru v Olomouci 2017. Je pravidelným účastníkem řady světových akcí například na koni VDL Fakír.

11,5 milionu eur
zobrazit více

je celková dotace (součet vyplacených odměn), v přepočtu je to téměř 300 milionů korun. Vítěz dostane 3 miliony eur (76 milionů korun).

Formát soutěže
zobrazit více

Pražský podnik je vyvrcholením sezony Longines Global Champions Tour (závody jednotlivců s nominací podle umístění na žebříčku), která funguje od roku 2006, a soutěže Global Champions League (týmová soutěž). Obě se v roce 2016 spojily. Do české metropole se v prosinci sjede 16 nejlepších týmů v parkurovém skákání ze série Global Champions League a pak také vítězové šestnácti jednotlivých akcí v průběhu sezony Longines Global Champions Tour. Celkem téměř stovka nejlepších jezdců světa, mezi nimiž zřejmě největší hvězdou bude loňský lídr žebříčku, Nizozemec Harrie Smolders.

Financování soutěže
zobrazit více

Jednotlivé podniky celé série jsou financovány sponzory a mecenáši. Titulárním partnerem je značka hodinek Longines. O mediální pokrytí se stará a za televizní práva platí Eurosport. Pak je organizace v každém místě vždy spolufinancována lokálními sponzory, kterými v minulosti byly například módní značky Gucci nebo Massimo Dutti, automobilka Mercedes-Benz či banka HSBC. Mezi mecenáši podobnými osobě Petra Kellnera je například i zakladatel Inditexu (Zara), módní magnát a jeden z nejbohatších lidí světa Amancio Ortega, jehož dcera je rovněž úspěšnou parkurovou jezdkyní. Přímo zastávku série v Saint-Tropez spoluorganizuje Athina Onassisová, dědička po rejdaři Aristotelu Onassisovi.

Sezona Global Champions League a Longines Global Champions Tour 2018

22.–25. března Mexico City
5.–7. dubna Miami Beach
20.–22. dubna Šanghaj
4.–6. dubna Madrid
10.–12. května Hamburg
31. května–2. června Ramatuelle/St. Tropez
7.–9. června Cannes
14.–16. června Cascais/Estoril
28.–30. června Monako
5.–7. července Paříž
13.–15. července Chantilly
27.–29. července Berlín
3.–5. srpna Londýn
10.–12. srpna Valkenswaard
6.–9. září Řím
8.–10. listopadu Dauhá (finále série)
13.–16. prosince Praha (speciální podnik Play Offs)

Kolik bere vítěz známých sportovních akcí

Golfový FedEx Cup 8 milionů eur
Dostihový Dubai World Cup 8 milionů eur
Parkurový Global Champions Prague PlayOffs 3 miliony eur
Tenisový Wimbledon 2,5 milionu eur
Cyklistická Tour de France 492 tisíc eur
Světový šampion ve snookeru 422 tisíc eur
Havajský Ironman 135 tisíc eur
Bostonský maraton 130 tisíc eur
Vítěz finále atletické Diamantové ligy 44 tisíc eur
Akrobatické skoky Red Bull Cliff Diving 16 tisíc eur
Prague Lions
zobrazit více

Díky pořadatelství akce Play Offs se závodů v celé sezoně 2018 může účastnit i český tým. Ten zahrnuje pět jezdců: Čechy Annu Kellnerovou a Aleše Opatrného a pak Belgičana Nielse Bruynseelse, Gerco Schrödera z Nizozemska a německého jezdce Holgera Wulschnera.

O parkurovém skákání
zobrazit více

Parkurové skákání je jezdecký sport, ve kterém se jezdec na koni snaží v co nejkratším čase s co nejmenším počtem chyb projet překážkovou trasu, do hodnocení se může promítat i styl. Na olympijských hrách se objevil poprvé v roce 1900, dlouho byl doménou hlavně armádních jezdců. Překážky mohou mít výšku až 155 centimetrů. Specifická je i povinná móda s tímto sportem spojená. Počítá se například se sakem barvy pouze černé, tmavě modré, tmavě zelené nebo červené.

Světové akce v O2 areně

Koncem loňského roku se ve vysočanské hale konal první ročník tenisového Laver Cupu, který mezi sebe svedl hvězdy bílého sportu jako Rogera Federera, Rafaela Nadala a další. Letos 13. května pak hala přivítá podnik WWE Live Superstars. Tato akce představí nejlepší světové wrestlery AJ Stylese, Kevina Owense nebo Shinsukeho Nakamuru.

Zdroj: Czech Equestrian Team, BBC, www.pragueplayoffs.com

reklama