reklama

Blíží se volební klání o vedení obcí a měst. O hlasy usiluje více žen

Už jen měsíc zbývá do říjnových komunálních a senátních voleb. O hlasy se v nich bude ucházet opět o něco méně komunistů než v minulosti. Naopak žen, které chtějí spravovat svá města, přibývá.

Srovnání počtu kandidátů

2018 2014
KDU-ČSL
15 909
17 909
KSČM
15 284
19 030
ČSSD
13 495
18 405
ODS
12 875
13 673
ANO
8 575
8 717
TOP
3 641
7 950
SPD
4 550
strana neexistovala
Piráti
2 957
959
STAN
6 877
5 672

216 472 kandidátů

kandiduje v komunálních volbách, což je o 17 tisíc méně než v posledních volbách, kdy byl rekordní zájem. Podle Sdružení místních samospráv může být jedním z hlavních důvodů tohoto poklesu zavedení povinnosti podávat majetková přiznání, která se na zástupce obcí vztahuje.

32,85 % žen

kandiduje do zastupitelstev. I letos tak pokračuje trend, podle kterého každé čtyři roky roste procentuální zastoupení žen na kandidátních listinách pro komunální volby. Přestože podle loňské studie Národohospodářského ústavu Akademie věd není příliš rozdíl mezi velkými městy a malými obcemi, šanci dostat se na křeslo starosty mají ženy spíše v menších obcích.

46,86 roku

je průměrný věk kandidátů v komunálních volbách. Oproti posledním volbám je to o jeden rok více. Ubylo i procentuální zastoupení mladých. Kandidátů do 29 let je 17 721, což dělá něco málo přes devět procent všech uchazečů o místo v zastupitelstvu.

23 432 korun měsíčně

takovou částku bude od příštího roku minimálně pobírat starosta. Jde o starosty v obcích do 300 obyvatel a v případě, že kvůli funkci nebude uvolněn ze svého zaměstnání. Uvolněný primátor ve městech do 100 tisíc obyvatel si pak přijde téměř na 85 tisíc, primátor Prahy pak na více než 128 tisíc.

15 284 kandidátů

vyšle do komunálních voleb KSČM. Poprvé v historii nebude mít mezi stranami největší počet nominandů, neboť ji přeskočí lidovci téměř se 16 tisíci kandidáty. Výrazně ztratila i TOP 09, naopak zhruba o dva tisíce více kandidátů než v posledních volbách budou mít piráti.

84,96 procenta

z kandidátů do zastupitelstev měst a obcí jsou nestraníci. Nejvíce kandidátů se stranickou knížkou mají komunisté (6600), naopak nejméně z parlamentní strany Starostové a nezávislý (308).

127 poslanců

kandiduje v komunálních volbách. Například o prestižní post pražského primátora se uchází jako lídři svých kandidátek poslanci Bohuslav Svoboda (ODS) a Jan Čižinský (Praha sobě). V Mladé Boleslavi zase mohou voliči dát hlas předsedovi ČSSD a ministru vnitra Janu Hamáčkovi, v Prostějově šéfovi poslanců ANO Jaroslavu Faltýnkovi.

94 let

je letos nejstarším kandidátům. Prvním z nich je Zdeněk Bečka, který v Turnově kandiduje za KSČM. Druhou je Vlasta Moravcová v Karlových Varech na kandidátce ODS s podporou Strany soukromníků a Mladých konzervativců.

44,46 % voličů

dorazilo před čtyřmi lety ke komunálním volbám. Šlo historicky o nejnižší volební účast v tomto typu voleb. Lidé obecně mají o výběr zástupců ve svém městě menší zájem než o prezidentské či poslanecké volby, kde účast překračuje 60 procent. Na druhou stranu se těší většímu zájmu než volby do Senátu nebo Evropského parlamentu.

29 kandidátek

na výběr budou mít občané v Praze a Kateřinicích na Vsetínsku, což je vůbec nejvíce. V hlavním městě oproti loňským volbám tak dvě kandidátky ubyly. V Kateřinicích je velký počet kandidujících subjektů způsoben tím, že tam kandidují jednotlivci sami za sebe.

22,08 %

získalo před čtyřmi lety v pražských volbách ANO a bude zde obhajovat prvenství. Primátorka Adriana Krnáčová se však znovu o svůj post neuchází, místo ní nasadilo hnutí Petra Stuchlíka. Jeho největšími soupeři pravděpodobně budou Jiří Pospíšil na společné kandidátce TOP 09, STAN a KDU-ČSL, pirát Zdeněk Hřib, starosta Prahy 7 Jan Čižinský či exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda z ODS.

4 referenda

budou doprovázet říjnové volby. V Novém Lískovci v Brně budou občané rozhodovat o výstavbě bytových domů, v Trubíně na Berounsku o připojení obce ke Královu Dvoru, ve Velkém Beranově na Jihlavsku o průmyslové výstavbě a v Hronově na Náchodsku o novém městském úřadu.

reklama