reklama

Venezuela v krizi. Řada států uznala Guaidóa za prozatimního prezidenta. Včetně Česka

úvodní obrázek

Kdysi bohatou zemí zmítá souboj o moc mezi levicovým diktátorem Nicolásem Madurem a opozičním vůdcem, centristou Juanem Guaidóem.

Nicolás Maduro (56)

Bývalý řidič autobusu se k moci dostal v roce 2013, kdy si ho před svou smrtí vybral jako nástupce předchozí levicový prezident Hugo Chávez. Ten vedl Venezuelu v letech 1999 až 2013. V roce 2015 opozice ovládla venezuelský parlament. Loni Maduro zvítězil v prezidentských volbách, které opozice bojkotovala, protože její zástupci se jich účastnit nemohli. USA nebo EU výsledky voleb neuznaly. Letos v lednu složil prezidentskou přísahu a oficiálně začal jeho druhý mandát. Loajalitu armády, která má v zemi klíčovou roli, si Maduro zajišťuje udělováním vysokých státních postů důstojníkům i tím, že je nechává kontrolovat drogové trasy. Madura podporují Čína, Rusko, Turecko či Kuba. Peking a Moskva patří mezi největší věřitele Venezuely. Kvůli znárodňování a přílišným zásahům do ekonomiky za vlád Cháveze i Madura se Venezuela propadla do hluboké ekonomické a humanitární krize.


Juan Guaidó (35)

Bývalý studentský vůdce a vystudovaný inženýr bojoval proti režimu Huga Cháveze už před deseti lety. Je žákem jednoho z nejvýraznějších venezuelských disidentů Leopolda Lópeze. Krátce poté, co byl zvolen do čela Národního shromáždění, se prohlásil prozatímním prezidentem. Madura považuje za „uzurpátora“. Centrista Guaidó slibuje okamžitou humanitární pomoc, svobodné volby a přechod k demokracii. Jako prozatímního prezidenta Venezuely už Guaidóa uznaly USA, Brazílie nebo Argentina. Včera se k nim jako první z Evropské unie přidalo Španělsko. Uznání opozičního lídra prezidentem v průběhu včerejška oznámily i Česká republika, Francie, Německo, Švédsko, Dánsko, Británie, Rakousko, Nizozemsko, Litva či Lotyšsko.

Vývoj HDP

v %


data pro rok 2019 jsou odhady MMF z října 2018

Těžba státní ropné společnosti PDVSA

rok 1999: 3,5 milionu barelů denně

rok 2018: 1,2 milionu barelů denně

15,6 milionu bolívarů (zhruba 2,2 dolaru) za kuře o váze zhruba 2,4 kg. Dnes je tato cena ještě vyšší.

Migrace

Katastrofální situace ve Venezuele vyvolala obrovskou migrační krizi, která má dopad na celý region. Od roku 2015 podle odhadů OSN odešlo z Venezuely na tři miliony lidí, tedy asi deset procent populace. Americký think-tank Brookings Institutions odhaduje, že v příštích letech z Venezuely odejde dalších pět až sedm milionů obyvatel.

Kam proudí uprchlíci z Venezuely

počet lidí


Zdroje: BBC, Mercopress, Transparency International, MMF, InSight Crime, archiv HN

reklama