reklama

Milerovo dědictví stále není dořešené. O Krtka se vede několik soudních sporů

úvodní obrázek

Autor asi nejznámější české kreslené postavičky zemřel v roce 2011, dodnes ale nejsou určeni jeho dědicové. O Krtka se vede několik soudních sporů, v nichž figurují hlavně Milerova vnučka a dcera.

62 filmů

a stovky knižních ilustrací s Krtkem nese autorskou pečeť Zdeňka Milera.

7 let

se táhnou spory o nakládání s Krtečkem.

Postavy sporu:

Zdeněk Miler (1921–2011)

Autor celosvětově známé postavičky vytvořil první příběh s Krtkem už v 50. letech minulého století. Až do svého odchodu do důchodu roku 2002 pracoval ve studiu Bratři v triku. Vždy dbal na ochranu autorských práv. I v pokročilém věku Miler posuzoval desítky žádostí na obchodní využití. Do svého úmrtí podepsal více než 370 licenčních kontraktů.


Karolína Milerová

Výtvarníkova vnučka, s níž Miler tři měsíce před svou smrtí v roce 2011 podepsal licenční smlouvu k výrobě produktů s Krtkem. Karolína Milerová, která s licencemi podniká ve společnosti Little Mole, kromě jiného prodala práva na Krtka do Číny. Pražský vrchní soud v pondělí potvrdil předchozí soudní verdikt, že smlouva je neplatná. Podle soudu obsah smlouvy není dostatečně určitý.


Kateřina Milerová

Milerova starší dcera, která s otcem spolupracovala a po jeho smrti navázala na jeho dílo. Miler jí poskytl smlouvu, aby mohla tvořit dál vlastní díla s Krtkem. Kateřina Milerová na jejím základě vydala dvě knihy. Její neteř Karolína zpočátku proti Kateřině vystupovala, později se smířily. Podle správkyně Fischerové je smlouva mezi Milerem a jeho starší dcerou neplatná, protože neobsahuje ujednání o odměně.


Milena Fischerová

Advokátka, správkyně práv spojených s Milerovým dílem. Miler ji ustanovil správkyní licenčních smluv a svého dědictví v roce 2006. Fischerová tak v některých případech brání Milerovo dědictví proti jeho potomkům.

Krtek v zakázané knížce i ve vesmíru

Nevyřešené dědictví

Miler po sobě totiž zanechal několik různých závětí a dědické řízení stále není uzavřeno. Pravděpodobných dědiců je podle dostupných informací šest. „Vyhlídky na ukončení dědického řízení nemohu odhadnout, je to věc soudu, respektive příslušného notáře jako soudního komisaře. Situaci ovlivňují i postoje dědiců, jež se mohou v čase měnit,“ sdělila HN správkyně Milerových práv Milena Fischerová.

Krtek na návštěvě

Knížka vydaná roku 2015, kterou napsala a ilustrovala Milerova dcera Kateřina. V září 2018 pražský vrchní soud rozhodl, že ji Milerová nesmí dál vydávat a neprodané publikace musí stáhnout z trhu. Milerová podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

Krtek a zahrádka

Další kniha, kterou vydala Kateřina Milerová v roce 2017. K příběhu ji prý inspirovala letní sucha a nedostatek vody.

Za pandou do Číny

Díky Karolíně Milerové se před necelými pěti lety rozjela spolupráce s čínskými tvůrci. Jejím výsledkem byl seriál, v němž se Krtek přestěhuje do Číny a prožívá tam nová dobrodružství po boku pandy. Podle Milerové se koprodukční smlouva dohadovala tři roky.

Se Zemanem v televizi

S postavou Krtka se v Číně představil i prezident Miloš Zeman, v říjnu 2014 předal plyšovou postavičku jako dárek svému protějšku Si Ťin-pchingovi a ukázal se s ní také při rozhovoru pro čínskou televizi.

Krtek ve vesmíru

Díky americkému astronautovi Andrewovi Feustelovi se postavička dostala dvakrát na palubu Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Přispěly k tomu české kořeny Feustelovy manželky. Projekt měl pomoci propagovat kosmonautiku mezi dětmi.

reklama