reklama

Velká Británie stále tápe ohledně brexitu. Zde jsou varianty, když dohoda neprojde

úvodní obrázek

Britové se stále nejsou schopni domluvit, jak by měl vypadat brexit. Premiérka Mayová nakonec odložila hlasování o dohodě s EU, kterou sama vyjednala. Poslanci by teď byli jasně proti.

V případě neschválení dohody má britská vláda tyto možnosti:

 • Divoký brexit

  Politici se už nedokážou domluvit na žádném dalším plánu, jak by měl brexit vypadat, případně dohodu britští poslanci zamítnou i napodruhé. Británie z EU 29. března 2019 odejde bez jakékoliv dohody, nastane takzvaný „divoký“ brexit.

 • Další vyjednávání

  Poslanci stávající dohodu odmítnou a následně se Británie s EU domluví buď na tom, že k unii bude mít po brexitu blíže, než jak chtěla Mayová, nebo že naopak brexit bude ještě tvrdší. Ale po vzájemné dohodě o tom, jak proběhne.

 • Jiný premiér

  Mayová rezignuje nebo ji její Konzervativní strana svrhne. Otázkou je, jestli by nový premiér či premiérka dokázal předložit takový návrh brexitu, který by v parlamentu získal většinu.

 • Předčasné volby

  Mayová nebo její nástupce může vyvolat předčasné volby. Ty chtějí opoziční labouristé, sami pro ně ale nemají dost hlasů. Ve volbách může získat jasnou podporu jedna z vizí brexitu. Stejně tak je ale možné, že by volby spory v Británii nevyřešily a politici by se na konkrétní podobě brexitu opět nedokázali dohodnout.

 • Druhé referendum

  To je zatím nejméně pravděpodobná varianta. Vláda takovou možnost vylučuje. Mezi poslanci jsou zastánci opakovaného hlasování, momentálně ale ani zdaleka nemají většinu.


Jaké mohou být důsledky brexitu

 • Divoký brexit

-10 % HDP

Pokud nastane „divoký“ brexit bez jakékoliv dohody, bude britský HDP během příštích 15 let až o 10 procent menší oproti stavu, kdyby Británie v EU zůstala.

40 000lidí

Tolik lidí by v Česku přišlo o práci v případě brexitu bez jakékoliv dohody. Odhaduje to Česká spořitelna.

 • Soft brexit

-4 % HDP

Pokud parlament schválí dohodu o brexitu, kterou vyjednala premiérka Mayová: britský HDP bude během příštích 15 let až o čtyři procenta menší oproti stavu, kdyby Británie v EU zůstala.

210miliard korun

Taková je hodnota ročního českého vývozu do Británie. V případě soft brexitu by důsledky pro obchod s Británií měly být minimální.


Brexit Británii srazil dolů

Do referenda o brexitu byla Británie jednou z nejrychleji rostoucích velkých vyspělých zemí na světě, od referenda je spolu s Itálií na posledním místě států G7. Mezi země G7 patří USA, Kanada, Velká Británie, Německo, Francie, Japonsko, Itálie.Meziroční změna HDP

>Meziroční změna HDP
Zdroje dat: britská vláda, Česká spořitelna, Reuters, FT
reklama