reklama

V Česku se rozšiřuje bezkontaktní placení pomocí mobilu. Spouští se služba Apple Pay

úvodní obrázek

Milovníci značky Apple mohou od úterý v obchodech bezkontaktně zaplatit přiložením svého telefonu. V Česku začala oficiálně fungovat služba Apple Pay, která umožňuje placení v obchodech pomocí chytrých telefonů, hodinek a tabletů této značky.

Službu podporuje z tuzemských bank Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta, Air Bank, mBank, J&T banka, fintechová služba Twisto a také firma Edenred, na jejíž platební karty se nahrávají stravenky či body z firemního benefitového systému.

Jak funguje placení mobilem

Uživatel potřebuje platební kartu, které v Česku vydávají firmy Visa a Mastercard. Karetní údaje nahraje do aplikace v mobilním telefonu a zpravidla ji ještě musí potvrdit, nejčastěji zadáním jednorázového kódu, který mu přijde formou SMS nebo e-mailem. V systému může mít uloženo více platebních karet. Pro placení je však potřeba, aby byl telefon vybavený takzvaným NFC čipem, který standardně obsahují i bezkontaktní platební karty. V případě telefonů značky Apple jej obsahují všechny novější modely počínaje iPhonem 6 včetně. A samozřejmě i terminál v obchodě musí přijímat bezkontaktní platby, což ale v Česku většina z nich zvládá.

Při placení je nutné telefon přiložit k terminálu podobně jako při placení bezkontaktní kartou. Zatímco v případě Google Pay stačí jen rozsvítit displej a není nutné jej odemykat, přičemž potvrzení, například otiskem prstu vyžadují až platby nad 500 korun, Apple Pay potvrzení otiskem prstu či pomocí face ID vyžaduje standardně bez ohledu na částku. Obdobným způsobem funguje také placení nositelnou elektronikou, například v podobě chytrých hodinek, či vlastními aplikacemi bank, jako je Poketka České spořitelny nebo NaNákupy od ČSOB.
Platba by měla proběhnout ve zlomku sekundy, a to i v případě, kdy není k dispozici připojení k internetu.

Bezkontaktní platba mobilem ve světě

odhad společnosti Juniper Research na rok 2018
počet uživatelů (v milionech)

Češi rádi platí bezkontaktně

Při nakupování v obchodech v Česku stále vede hotovost, kterou se uskuteční asi dvě třetiny transakcí. Pokud Češi platí kartou, upřednostňují z 83 procent bezkontaktní karty. Třeba ve Velké Británii používá bezkontaktní karty jen polovina uživatelů.

Jak Češi platí bezkontaktně

údaje za rok 2017

Počet transakcí všemi platebními kartami u obchodníků

v milionech

Objem transakcí kartami

v miliardách Kč

Bezkontaktní platby v číslech


Existující služby pro bezkontaktní placení v Česku

Apple Pay

Službu od úterý podporuje z tuzemských bank Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta, Air Bank, mBank, J&T banka, fintechová služba Twisto a také firma Edenred, na jejíž platební karty se nahrávají stravenky či body z firemního benefitového systému.


Google Pay

Služba Google Pay v Česku funguje od podzimu 2017, jako první ji zavedly Komerční banka, J&T Banka, mBank a Moneta, začátkem roku 2019 se přidala i Equa Bank.


Samsung Pay, Mi-Pay a další

Služeb, které umožňují placení telefony či nositelnou elektronikou, je však více - a ne všechny působí v ČR. Příkladem jsou služby Samsung Pay a Mi-Pay, zatímco první provozuje stejnojmenný jihokorejský výrobce smartphonů, druhá spadá pod čínskou firmu Xiaomi.


Garmin Pay a Fitbit Pay

Vedle chytrých telefonů lze bezkontaktně platit i nositelnou elektronikou, například hodinkami a chytrými náramky značek Garmin a Fitbit. Od loňského podzimu je podporuje Moneta a Komerční banka.


AliPay

V Česku oficiálně funguje i čínská platební služba AliPay. Ta na rozdíl od ostatních řešení nevyužívá platební karty a pro peníze si "sáhne" rovnou do uživatelova účtu. V ČR však cílí primárně na turisty z Číny.


Aplikace bank

Pro chytré telefony s operačním systémem Android od společnosti Google si banky mohou vyvinout i vlastní platební aplikaci. Touto cestou se vydala ČSOB, která si svou vlastní aplikaci nechala naprogramovat už v roce 2016. Později tuto cestu zvolily i Česká spořitelna a Air Bank. Výhodou pro banku může být to, že "nepustí z ruky" zákaznická data. Pro chytré telefony značky Apple, které mají operační systém iOS, není možné vlastní aplikaci vyvinout.

Banky, které umožňují placení mobilem

Banky s vlastní aplikací

bankanázev aplikace
AirBank My Air
Česká spořitelna Poketka
ČSOB NaNákupy

Banky využívající jiné služby

bankanázev aplikace
mBank Google Pay
Komerční banka Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay
J&T Banka Google Pay
Equa Google Pay
MonetaGoogle Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay

Zdroj: ČSÚ, Sdružení pro bankovní karty ČR, Juniper Research, Global Mobile Payments Market, banky

reklama