reklama

O co jde v eurovolbách? Nový Evropský parlament bude řešit víceletý rozpočet EU

úvodní obrázek

Češi mohou v pátek a v sobotu volit do Evropského parlamentu. Europoslanci rozhodují o stále více věcech, účast v evropských volbách ale setrvale klesá. Češi z tohoto pohledu patří k těm vůbec nejméně aktivním Evropanům.

751

europoslanců sedí v Evropském parlamentu. Pokud Velká Británie odejde z EU, počet se sníží na 705.

21

europoslanců mají Češi. Víc jich má jen osm zemí.

42,5 %

Evropanů přišlo volit při posledních volbách v roce 2014. Bylo to nejméně v historii.

18

procent Čechů přišlo v roce 2014 k eurovolbám. V Česku byla hned po Slovensku druhá nejnižší účast ze všech zemí EU.

31 %

Čechů by chtělo, aby Evropský parlament hrál důležitější roli než nyní. Průměr za celou EU je 48 procent.

400

milionů lidí může v 28 zemích unie volit v evropských volbách. Jsou to druhé největší demokratické volby na světě.

Vývoj účasti v evropských volbách

v procentech

24 %

kandidátů do evropského parlamentu v Česku tvoří ženy. Menší podíl žen mají jen Malta a Maďarsko. Naopak polovinu kandidátů tvoří ženy ve Francii, Slovinsku a Itálii.

39

stran a hnutí kandiduje v Česku do Evropského parlamentu.

4 dny

od čtvrtka do neděle budou probíhat eurovolby. Volební dny si každá země vybírá podle svých tradic, v Česku se bude volit v pátek a v sobotu. Výsledky budou známy v neděli po 23. hodině, kdy se jako poslední v unii uzavřou volební místnosti v Itálii.

Kam poslanci patří

Europoslanci v Evropském parlamentu nesedí pohromadě podle jednotlivých zemí, ale podle politických frakcí, jejichž jsou součástí. Největší jsou evropští lidovci (EPP), kam v Česku patří KDU-ČSL a TOP 09 se STAN. Následují socialisté (S&D) včetně českých sociálních demokratů. Třetí největší frakcí byli v dosavadním období reformisté (ECR), jejichž součástí je ODS. Následují liberálové (ALDE), kde sedí europoslanci za hnutí ANO. Dále jsou to evropští Zelení, levice (včetně KSČM) a dvě tvrdě euroskeptické frakce. V jedné z nich sedí svobodní.

Očekávaná hlavní témata pro nový Evropský parlament

Bezpečnost

Země EU chtějí posílit například spolupráci v boji proti terorismu. Snaží se taky o společný postoj k nelegální migraci, i když se na něm zatím nebyly schopné dohodnout.

Internetoví giganti

Velkým tématem je, jak přistupovat k firmám, jako je Facebook nebo Google. Ať už jde o šíření fake news, nebo o snahu, aby v zemích, kde jsou aktivní, odváděly víc peněz na daních.

Peníze

Nový Evropský parlament bude schvalovat víceletý rozpočet EU na sedm let od roku 2021. Sporné je například rozdělení dotací zemědělcům. Evropská komise navrhla dát výrazně víc peněz na boj s migrací.

reklama