reklama

Daň z nemovitostí

úvodní obrázek

Zhruba třetina pražských radnic plánuje zvýšit na svém území daň z nemovitosti, většina až na dvojnásobek. Chtějí si tak zvýšit své příjmy. K podobnému kroku nezávisle na metropoli vyzvala ministryně financí Alena Schillerová i ostatní tuzemská města. Ta navýšení daně odmítají.

Městské části Prahy

Dosud je v hlavním městě jednotná daň z nemovitosti na celém území, příjmy z ní jdou jednotlivým městským částem. Ty volají po vyšších příjmech, proto jim magistrát zvýší místní koeficient na hodnotu 2 a velikostní sníží na 2,5 (výše daně tak zůstane stále stejná). Městské části však mají možnost velikostní koeficient na svém území zvýšit. Nová podoba daně by měla v Praze platit od roku 2020.

Jak se jednotlivé městské částí staví ke změně velikostního koeficientu

Mapa městských částí
Změna velikostního koeficientuMěstská část
Zvednout na 5Praha 1, Praha 3, Praha 7, Praha 8, Praha 10, Praha 18
Zvednout na 4,5Praha 11
Zvednout na 3,5Praha 13
Odmítá změnu:Praha 2, Praha 4, Praha 5, Praha 6, Praha 9, Praha 12, Praha 15,
Navrhuje hodnotu 2,5 (žádná změna výše daně)Praha 14, Praha 16, Praha 17
Neodpověděly nebo nemají veřejné usneseníPraha 19, Praha 20, Praha 21, Praha 22

Většina malých městských části už dříve souhlasila s navýšením daně z nemovitosti na svém území.

Jak se počítá daň z nemovitosti

U rezidenčních nemovitostí se počítá podle zastavěných metrů, zvlášť se daní pozemky. U bytu se například počítají 2 koruny za metr čtvereční. Částka se pak ještě násobí několika koeficienty, jejich podobu si nastavuje každé město samo.

Koeficienty

Existují tři koeficienty, které ovlivňují daň z nemovitosti. Místní koeficient může mít hodnotu od 1 do 5 a násobí se jím daň pro všechny typy nemovitostí. Velikostním koeficientem se násobí daně z obytných nemovitostí a pozemků a má také hodnotu 1 až 5. Třetím je komerční koeficient, který může být 1 či 1,5 a násobí se jím sazba daně u komerčních nemovitostí.

Příklad

Byt má 75 metrů čtverečních -> 75 * 2 = 150 * velikostní koef. (např. 2,5) = 375 * místní koeficient (např. 2) = 750 korun. Pokud by byl velikostní koeficient 5, zaplatí majitel 1500 korun za tentýž byt.

reklama