reklama

Miliardář Radovan Vítek chce investovat 20 miliard korun do nemovitostí v Polsku

O CPI

CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka je vůbec největší realitní skupinou v Česku a postupně se stává i významným hráčem v Evropě. Její portfolio v polovině letošního roku zahrnovalo přes 420 nemovitostí ve dvanácti zemích. Hodnota nemovitostního portfolia oproti konci loňského roku vzrostla o 300 milionů eur na 7,85 miliardy eur (přes 200 miliard korun), a to zejména díky investicím, akvizicím a přecenění. Více než polovina portfolia nemovitostí se nachází v Česku, druhým nejdůležitějším trhem je Německo.

V posledních letech CPI uskutečnila několik významných akvizic. Největší byl nákup celkem 11 komerčních nemovitostí, které spravovaly fondy společnosti CBRE Global Investors. Za balík budov v Česku, Maďarsku, Polsku a Rumunsku zaplatila celkem 650 milionů eur (tou dobou zhruba 17,6 miliardy korun). Loni na jaře Vítek rozšířil své realitní impérium o pět polských nákupních center HopStop, jejichž plocha čítá celkem 19 tisíc metrů čtverečních. Loni ve Varšavě koupil také dvě sedmipodlažní kancelářské budovy Atrium Centrum a Atrium Plaza.

Portfolio CPI Property Group podle zemí

ZeměHodnota nemovitostí (v mil. eur)Podíl z celkové hodnoty nemovitostí
Česká republika403151,3 %
Německo208326,5 %
Maďarsko6268 %
Polsko3484,4 %
Chorvatsko1862,4 %
Ostatní*5817,4 %

* Zahrnuje Velkou Británii, Slovensko, Francii, Švýcarsko, Itálii, Rumunsko a Rusko.

Portfolio CPI Property Group podle typu nemovitostí

Hodnota portfolia (v mil. eur)

Hodnota (mil. eur)Podíl
Kanceláře328343 %
Maloobchodní plochy215827 %
Hotely78110 %
Byty6648 %
Pozemky5697 %
Development1912 %
Ostatní2093 %

Hodnota nemovitostí CPI v posledních letech prudce vzrostla díky akvizicím a růstu cen na realitním trhu.

Další významní čeští hráči na evropském realitním trhu

PPF

Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera vlastní skrze dceřinou společnost PPF Real Estate nemovitosti v Nizozemsku, Česku, Rusku, Německu, Velké Británii a v dalších evropských zemích. Aktiva realitní části PPF činily podle výroční zprávy v loňském roce v přepočtu celkem více než 51 miliard korun. V Evropě je pro PPF důležitým trhem Nizozemsko, kde skupina na lukrativních adresách vlastní devět kancelářských budov a obchodní centrum. Stále větší roli však pro Kellnera hraje Rusko, kde vlastní kanceláře, obchodní a logistická centra. Na místě působí také jako developer. Koncem loňském roku koupila PPF za čtyři miliardy korun od finské firmy Stockmann obchodní centrum Nevsky v Petrohradě.

ČS NEMOVITOSTNÍ FOND

Fond vznikl v roce 2007 a je největším a nejdéle působícím podílovým nemovitostním fondem na českém trhu. Ve vlastnictví má 16 budov v Česku, na Slovensku a v Polsku. Jejich celková hodnota přesahuje částku 21 miliard koriun. Fond se v poslední době začal více rozhlížet v zahraničí. Loni v září koupil desetipatrovou budovu kancelářského komplexu Proximo ve Varšavě zhruba za dvě miliardy korun. Do budoucna chce dále expandovat do zahraničních měst.

ACCOLADE

Významným investorem z Česka je fond Accolade, který cíleně investuje do průmyslových nemovitostí. V polovině letošního roku vlastnil celkem 11 průmyslových parků v Česku a Polsku v hodnotě zhruba 11,5 miliardy korun. V srpnu fond oznámil, že investuje miliardu korun do rozšíření polské průmyslové zóny Lublinu. Za další tři čtvrtě miliardy korun postaví dvě průmyslové haly u slovenského letiště v Košicích.

CZECHOSLOVAK HIGH-YIELD

Realitní podfond společnosti Wood & Co. v polovině loňského roku koupil další dvě výškové kancelářské budovy v Bratislavě – Aupark Tower na jižním břehu Dunaje a Lakeside Park ve čtvrti Nové Mesto. Před tím již fond v hlavním městě Slovenska vlastnil šestnáctipatrovou budovu Westend Tower. Relativně nový fond, který vlastní i nemovitosti v Česku, během pěti let dostal hodnotu svých aktiv až na miliardu eur.

reklama