reklama

Svátek pro fanoušky komiksů. Legendární veletrh Comic-Con představil letošní novinky

Fanoušci komiksů žili v posledních dnech legendárním veletrhem Comic-Con v San Diegu. Na 51. edici akce představili tvůrci mnoho očekávaných hitů: filmového Aquamana, kreslenou princeznu alkoholičku nebo ženu v roli Dr. Who.

Co je Comic-Con

Multižánrový veletrh knižních, filmových, videoherních a dalších ztvárnění komiksů a science fiction témat. První ročník se konal v březnu 1970: zpočátku se akce konala i dvakrát za rok, takže letos se uskutečnila už po 51. Comic-con se postupem let stal největším festivalem svého druhu na světě.

140 tisíc návštěvníků
více

Tolik návštěvníků se účastnilo letošního Comic-Conu. Mnoho jich jako vždy chodilo po halách výstaviště a stáncích jednotlivých vystavovatelů v převlecích za postavy ze svých oblíbených komiksů.

63 dolarů
více

Jednodenní vstupné na veletrh stálo 63 dolarů. Všechny dny byly letos vyprodány.

730 vystavovatelů
více

Takový počet vystavovatelů se představil na letošním Comic-Conu. Byly mezi nimi klasické televizní společnosti jako Cartoon Network či ABC i streamingové služby jako Amazon nebo Netflix. Nechyběla ani komiksová vydavatelství včetně dvou největších – DC a Marvel, dále hlavní výrobci hraček Lego, Mattel, Hasbro nebo tvůrci videoher jako Konami.

Letošní veletrh na snímcích agentury Reuters

Hity letošního Comic-Conu

Aquaman film

premiéra: prosinec 2018

producent: Warner Bros. / DC Comics

Snímek v hlavní roli s Jasonem Momoou nabídne mimo jiné boj Aquamana o trůn bájné Atlantidy. Spolupráce hollywoodského studia Warner Bros. a vydavatelství DC pak příští rok přinese i další komiksové filmy Wonder Woman 1984 nebo Shazam! Samotné DC se pak také pouští do filmové produkce: chystá seriál Titáni, který uvede na svém nově vznikajícím videoportálu DC Universe Streaming.

Venom film

premiéra: říjen 2018

producent: Columbia Pictures / Marvel

Postavu ze světa Spider-Mana ztvární Tom Hardy. Snímek produkuje společnost Columbia Pictures, která patří do skupiny Sony Pictures. Ta spolu s vydavatelstvím Marvel založila společnost Sony’s Marvel Universe, která plánuje natáčet filmy podle komiksů.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny film

premiéra: listopad 2018

producent: Heyday Films

Fantasy svět vytvořený autorkou Harryho Pottera J. K. Rowlingovou navazuje na předloňský snímek Fantastická zvířata a kde je najít. Jednu z hlavních postav Gellerta Grindelwalda hraje Johnny Depp.

Lego DC Super Villains videohra

premiéra: říjen 2018

producent: Lego / DC Comics

Fúze světů stavebnice Lega a komiksu navazuje na trilogii filmů Lego Batman. Jde o videohru s řadou známých komiksových postav: vedle Batmana například Joker, Harley Quinn nebo Lex Luthor.

Disenchantment seriál

premiéra: srpen 2018

producent: Netflix

Půjde o animované dobrodružství princezny alkoholičky, elfů a jejích osobních strachů a démonů. Autorem je tvůrce Simpsonů či Futuramy Matt Groening – Disenchantment je jeho první seriál vytvořený pro internetový portál. Netflix, který na animované seriály sází stále více, si u Groeninga objednal dvě sezony.

Živí mrtví seriál

premiéra: říjen 2018

producent: AMC

V minulých letech šlo o jeden z nejsledovanějších seriálů, loňská 8. série zaznamenala výrazný propad zájmu diváků. I proto se očekávalo, jaké novinky tvůrci v San Diegu představí. Tou šokující však bylo, že hlavní postavu Ricka Grimese už v 9. sérii nebude hrát Andrew Lincoln.

Dr. Who seriál

premiéra: říjen 2018

producent: BBC

Britský kultovní seriál o cestování v čase přináší přelomovou novinku: Dr. Who poprvé nebude muž, ale žena. V 11. sezoně hlavní roli ztvární herečka Jodie Whittakerová. BBC si od toho slibuje další růst zájmu o seriál, který navazuje na původní sérii z let 1963–1989.

Komiksy táhnou filmový průmysl

Komiks postavený na superhrdinech se začal v USA více rozvíjet po druhé světové válce. V posledních letech jsou klíčovou předlohou pro hollywoodská filmová studia.

2 miliardy dolarů

Tolik utržil v kinech letošní celosvětově nejúspěšnější film Avengers: Infinity War. V elitní pětce podle příjmů ze vstupného jsou hned tři komiksové snímky: vedle Avengers dále Black Panther a Deadpool 2.

Tištěné komiksy v USA

1 miliarda dolarů

V této výši byly loňské americké tržby za tištěné komiksy, meziročně šlo o sedmiprocentní pokles.

2500 prodejen

Tolik prodejen zaměřených na komiksy je podle oborového webu Comichron v USA.

5 dolarů

Taková je průměrná cena nově vydaného komiksového sešitu.

Svět komiksů míří do Prahy

Obdobná akce jako americký Comic-Con se letos poprvé uskuteční také v Česku – první ročník PragueConu ohlásil datum konání na 28. až 30. září. Organizátoři slibují zajímavé hosty: prvním potvrzeným je Jim Lee, hlavní kreativec vydavatelství DC Comics. Vstupné na všechny tři dny festivalu je 890 korun.

reklama