reklama

Nový školní rok se blíží. Školství letos čeká řada změn. Chybí mu peníze i personál

V pondělí 3. září začíná nový školní rok. Do lavic usedne méně prvňáčků a více středoškoláků. Školství, které čeká řada změn, dostane od státu více peněz. chybí ale učitelé i pomocný personál.

108 200 prvňáků

Tolik prvňáků nastoupí do základních škol 3. září. Bude to zhruba o 3600 méně dětí než v minulém roce. Přesto jde stále o silnější ročník, než jakým bylo období do roku 2012. Nejvíce dětí šlo do prvních tříd ve školním roce 2014/2015, a to více než 117 000.

Graf: Zaokrouhlený počet prvňáků v základních školách | Zdroj: MŠMT | * odhad MŠMT

941,2 tisíce žáků

Celkový počet žáků na základních školách. Z toho 573,5 tis. na 1. stupni a 367,7 tis. na 2. stupni.

130 700 studentů

Tolik studentů bude chodit na gymnázia. Oproti loňsku jich přibylo o 1500, gymnazisté tvoří zhruba třetinu všech středoškoláků.

1,8 mld. korun mateřským školám

Tolik pošle stát mateřským školám. Ve vytížených hodinách budou moct ve třídě hlídat děti dvě učitelky. „Je to ku prospěchu dětí, zkvalitnění péče i zajištění dostatečného dozoru nad žáky,“ říká náměstek ministra Václav Pícl. Doposud na zlepšení dozoru ve třídách posílaly peníze kraje. Od září také musí MŠ garantovat místa všem dětem starším tří let.

2,1 miliardy korun na inkluzi

Částku, jež je dvakrát tolik než doposud, přidá stát od ledna 2019 na společné vzdělávání nadaných i postižených dětí v běžných třídách – tedy na tzv. inkluzi. Také speciální školy pro zdravotně postižené děti a děti s poruchami chování dostanou navíc 0,9 miliardy, z toho 100 milionů na školní pomůcky. „První dva roky společného vzdělávání ukázaly na podfinancování speciálního školství. Vnímám jako velký úspěch, že je zacelená díra i pro speciální školy,“ řekl ministr Robert Plaga.

10 minut navíc u maturitního testu

O tolik se u státních maturit prodlouží čas pro psaní testu z češtiny. Lepší podmínky u maturitní zkoušky dostanou například diabetici a epileptici, a to 25 procent času navíc. Ministerstvo také slibuje, že se zvýší počty odborníků, kteří kontrolují maturitní testy. Na podzim by měli maturanti dostat výsledky písemných prací z češtiny do deseti dnů, slibuje ministerstvo. Pro jarní termíny se ale s rychlejším zpracováním výsledků zatím nepočítá. Ministr Plaga chce maturity změnit. „Nevidím přínos v centrálním hodnocení slohů, sloh je víc o duši studenta,“ řekl Plaga.

25 milionů korun na výuku plavání

Stát zaplatí žákům základních škol cestu do bazénu, výuku hradí škola.

Nová pravidla pro školní družiny

V družině může být nejméně 20 dětí, doposud upravovala vyhláška pouze nejvyšší počty dětí. Výjimku budou mít družiny, které fungují v rámci malotřídek. Do těchto družin může chodit i jen pět dětí.

Neotevře řada bufetů

Ve školách před lednem 2017 provozovaly externí firmy 60 procent bufetů. Postupně ale ve školách skončily kvůli přísným pravidlům pro prodej potravin – takzvané „pamlskové vyhlášce“. Někde bez náhrady, někde se svačiny začaly nabízet v jídelnách. Bufety mimo jiné zrušila až polovina víceletých gymnázií. Přestože od 1. září začnou platit mírnější pravidla a rozšíří se sortiment potravin o šunky nejvyšší jakosti, ochucené tvarohy, sýry i vícezrnné pečivo, řada bufetů neotevře. Školy i provozovatelé vyčkávají, jak se novinka ujme. „Celé je to taková zbytečná věc, kdy se stát snaží diktovat, co budou děti jíst. Za to přece zodpovídají rodiče,“ řekl bývalý ředitel libické školy Zdeněk Souček.

Pracovníků ve školách je kriticky málo. Mají dostat přidáno

Školské odbory chtějí prosadit, aby se platy ve školství zvýšily alespoň od října nebo listopadu, protože dříve se to nestihne. „Ubezpečujeme vás, že personální kolaps ve školách v podstatě všech stupňů a typů, na který upozorňují školské asociace již řadu let, je skutečně na dohled,“ upozornili v dopise vládě. Ve školách chybí učitelé více než poloviny předmětů, například matematiky, fyziky, chemie, informatiky, cizích jazyků, učitelé prvního stupně, ale i specialisté na elektro a stavebnictví.

13,5 miliardy korun na platy

Ministerstvo školství chce od ledna příštího roku zvýšit rozpočet na platy učitelů o dalších o 13,5 miliardy korun oproti letošku, kdy na ně šlo 94,5 miliardy. Zástupci gymnázií a odborných škol ale vyzvali vládu, aby přidala na platy učitelů už od září. Personální situace ve školách je podle nich kritická. Premiér Andrej Babiš i ministr Plaga ale s dřívějším růstem platů nepočítají. A to i přesto, že sněmovna už loni vládě doporučila, aby pracovníci ve školství dostali přidáno letos v září.

15procentní růst platů

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce, aby se průměrný základní plat učitele od příštího roku zvýšil o deset procent a na odměny by připadlo dalších pět procent. Dohromady by se plat pedagogům zvedl o 15 procent. Základ by měl činit 36 000 korun a odměny až 9000 korun, na ně ale nemusí dosáhnout každý učitel, protože o nich rozhoduje ředitel školy. Loni učitelé měli na výplatnici v průměru 31 632 korun, přidáno dostali naposledy loni v listopadu o 15 procent.

10 % pro školníky a kuchařky

Platy školníků, uklízeček a kuchařek by od ledna 2019 měly vzrůst o deset procent. Polovina školníků brala loni podle údajů ministerstva práce méně než 18 412 korun a stejný podíl vedoucích školních jídelen měl méně než 23 780 korun. Pomocný personál ve školách kvůli nízkým platům chybí.

Zdroj: MŠMT | Fotografie: Shutterstock, Economia

reklama