reklama

Čínská společnost CEFC nakoupila v Česku podíly v řadě firem a usiluje vstoupit do médií

Aktivity čínského hráče v Česku

Čínská společnost CEFC China Energy Company Limited působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu. Dnes je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si společnost vybrala Českou republiku, kde též koupila podíly v řadě podniků a je například majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu Eden.

České nákupy CEFC

Čínská společnost je podílníkem ve firmách či majitelem fotbalového klubu a řady nemovitostí

Podniky:

J&T Finance Group

Strojírny ŽĎAS

Pivovary Lobkowicz

Travel Service

Invia

Kluby:

SK Slavia Praha

Nemovitosti:

Budova bývalé Živnostenské banky, Praha

Martinický palác, Praha

Florentinum, Praha

Budova hotelu Motel One, Praha

Hotel Mandarin Oriental Prague - bývalý dominikánský klášter

Hotel Le Palais Art v Praze

fotbalový stadion Eden, Praha

Čínské investice a největší obchody

V Česku se CEFC pokouší o vstup do médií. Mezinárodně vzbudila pozornost koupí podílu ve společnosti Rosněfť

Úsilí o vstup do médií
zobrazit více

CEFC se snažila také o vstup do médií. Angažmá ve skupinách Médea Group a Empresa Media podnikatele Jaromíra Soukupa, kam patří televize Barrandov nebo časopisy Týden či Instinkt, ale skončilo. Nyní CEFC spolu s investiční skupinou Penta, od níž Florentinum koupila, usiluje podle agentury Reuters o ovládnutí televize Nova a celé mediální skupiny CME. Kromě toho působí prezident čínské CEFC Jie Ťien-ming zároveň jako poradce českého prezidenta Miloše Zemana pro „ekonomické záležitosti a záležitosti Čínské lidové republiky“.

Koupě podílu v J&T Finance Group
zobrazit více

Nejaktivnějšího čínského investora v Česku zastupuje Jaroslav Tvrdík. Zatím největší oznámenou čínskou investicí v Česku je koupě polovičního podílu v česko-slovenské skupině J&T Finance Group, pod kterou mimo jiné spadá J&T Banka či slovenská Poštová Banka. Cena investice se má pohybovat okolo 26 miliard korun. V současnosti má CEFC desetinový podíl a čeká na to, zda obchod posvětí regulátoři v několika zemích včetně Česka.

Další nákupy v Česku
zobrazit více

Vedle podílu v J&T FG investovala CEFC do strojírenské společnosti ŽĎAS, Pivovarů Lobkowicz nebo letecké firmy Travel Service. Také nakoupila několik nemovitostí včetně kancelářské budovy Florentinum v centru Prahy (dále i několik hotelů). Asi nejvíce vidět je CEFC díky vstupu do fotbalového klubu Slavia Praha a koupi fotbalového stadionu Eden.

CEFC a ruská Rosněfť
zobrazit více

Naposledy k sobě velkou mezinárodní pozornost CEFC připoutala v září loňského roku, kdy oznámila, že koupí 14,6 procenta ruského ropného gigantu Rosněfť za 9,1 miliardy dolarů od konsorcia Qatar Investment Authority a obchodníka se surovinami Glencore. Rosněfť je největší světovou ropnou společností podle prokázaných zásob a téměř patnáctiprocentní podíl v ní udělalo z CEFC světového hráče. Obchod ale stále nebyl dokončen, v prosinci zdroje listu Vedomosti tvrdily, že uzavřen bude v první polovině letošního roku. Rosněfť nechtěla komentovat, zda současný vývoj může dohodu ohrozit. „Vyšetřování se nás nijak netýká,“ řekl agentuře Reuters mluvčí Rosněfti Michail Leonťjev.

reklama