reklama

Loni navštívilo Česko 10 milionů návštěvníků ze zahraničí. Poprvé v historii

Přitažlivá destinace Česko

Loni do Česka poprvé v historii zavítalo přes 10 milionů zahraničních návštěvníků, kteří si zde zaplatili nocleh v hotelu, penzionu, či jiném podobném zařízení. Průzkum v několika zemích, který organizace Czechtourism zadala dvěma renomovaným nadnárodním agenturám, potvrdil, že Česko patří k přitažlivým evropským destinacím. Ale současně má na víc, pokud se zlepší infrastruktura, celkový vzhled a čistota ve městech a obcích. Výběrové šetření v pěti zemích probíhalo koncem minulého roku na obsáhlém vzorku online populace (vždy minimálně dva tisíce respondentů).

 

Podíl cestovního ruchu na hrubém domácí produktu České republiky.

 

42 % Němců

Tolik Němců bylo podle průzkumu s návštěvou Česka spokojeno, ale skoro stejně (41 procent) vyslovilo nespokojenost či zklamání. Ostatní respondenti zaujali „neutrální stanovisko“. Česko vnímají pozitivně hlavně lidé starší 55 let a s nižším příjmem. „Spíše negativně“ hlavně mladí ve věku 18 – 35 let a lidé s vyššími příjmy. Zklamaní němečtí turisté poukazují na „nepříjemné chování“ některých Čechů. Stále se setkávají s tím, že je někdo „chce vzít na hůl“, když jim účtuje vyšší cenu než domácím turistům. Kritizují rovněž nepořádek na veřejných prostranstvích, hlavně mimo velká města. Česko u Němců boduje tím, že je pro ně snadno dostupné a nabízí výhodné ceny. Nejvíce je láká svými památkami a historickými místy (69 procent dotázaných). V hodnocení německých respondentů vychází ve střední Evropě jako vítěz – těsně před Maďarskem.

 

77 % Němců

Českou republiku zná. Dvakrát až třikrát ji navštívila zhruba čtvrtina z nich. Ti, jimž Česko mnoho neříká, většinou žijí ve spolkových zemích vzdálených od českých hranic. Z Němců, kteří už Česko navštívili, ho jako „moderní zemi“ hodnotí zhruba 70 procent, ale to samé si myslí necelá polovina těch, kteří v ČR nebyli. Jazykovou vybavenost zdejších lidí oceňuje 70 procent německých turistů, více než 80 procent hodnotí Česko jako bezpečnou zemi. Němci svoji hlavní (letní) dovolenou nejraději tráví ve Španělsku, Itálii a do nedávna také v Turecku. Česko mezi desítkou jejich nejpřitažlivějších destinací není.

 

18,4 milionu Poláků

pravidelně cestuje do zahraničí, z toho Česko už navštívilo 77 procent a skoro tolik jich plánuje, přijedou zas. Naše republika je pro ně dostupná nejen pokud jde o vzdálenost, ale také finančně. Poláci díky podobnosti jazyků oceňují také snadnou komunikaci. Pro některé z nich, zejména mladé lidi, „není Česko dostatečně exotické“.

 

68 % Rakušanů

kteří cestují za hranice své země, už Česko navštívili. Kromě geografické blízkosti a nízkých cen oceňují přírodu a architekturu. Česko většina z nich považuje za „zemi orientovanou na turisty“. Určitou bariérou je nutnost měnit eura za české koruny. V hodnocení bezpečnosti v tuzemsku (kriminality) jsou Rakušané kritičtější než Němci.

 

110 tisíc Belgičanů

navštívilo loni Česko, což je skoro o čtvrtinu více než v roce 2012. Celkově ho vnímají pozitivněji než ostatní postkomunistické země ve střední Evropě. Za destinaci, kam se vyplatí vracet, však ČR nepovažují. Mnozí se domnívají, že naše země není dostatečně turisticky vyspělá, hlavně kvůli infrastruktuře.

 

82 % Švédů

Českou republiku zná. Z 5,6 milionu lidí, kteří pravidelně cestují do zahraničí, jich k nám zavítalo 49 procent, tedy 2,6 milionu. Z průzkumu vyplynulo, že jejich návštěva se omezila na Prahu. Švédové si rádi prodlužují skandinávské léto v listopadu, kde masově „migrují“ hlavně do Thajska.

Kdo nejvíce jezdí do Česka

(střednědobé srovnání, údaje v tisících)

2012 2017 Změna v %
Celkem 7647
10160
 
 
32,8
z toho
Němci 1521
1963
 
 
11
Slováci 436
682
 
 
56
Poláci 402
576
 
 
43
Rusové 732
548
 
 
-25
Američané 391
541
 
 
38
Číňané 153
490
 
 
220
Britové 368
470
 
 
28
Jihokorejci 137
416
 
 
204

Zdroj: Czechtourism, Český statistický úřad

reklama