reklama

Český export do Číny zažívá růst od konce ekonomické krize v roce 2009

Čeští podnikatelé mají o Čínu zájem. Těmi největšími jsou skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. V Česku je naopak největším investorem čínská skupina CITIC, která převzala tuzemská aktiva jiné čínské skupiny CECF Europe, jež se dostala do problémů. Propagátorem česko-čínských vztahů je prezident Miloš Zeman, s nímž na mezinárodní veletrh dovozců do Šanghaje odletělo několik desítek českých podnikatelů.

1,5 %

je podíl Číny na českém exportu. Za poslední desetiletí se podíl na exportu zvýšil o jeden procentní bod. Růst začal po skončení ekonomické krize v roce 2009. Minulý rok vzrostl meziročně o 20 procent. Největší část vývozu připadá na automobilový průmysl a strojírenství.

56,2mld. Kč

byla podle Českého statistického úřadu v roce 2017 hodnota vývozu z Česka do Číny. Celková hodnota exportu České republiky byla loni 4,2 bilionu korun.

16,1mld. Kč

tvořily v roce 2017 podle expertního odhadu ministerstva zahraničí reexporty přes Německo.

5,4mld. Kč

byl minulý rok tuzemský export na Tchaj-wan.

Vývoz z Česka do Číny

2018 - (leden-září)

EU-28 a Čína

198,2mld. eur

byla v roce 2017 hodnota vývozu ze všech zemí Evropské unie do Číny.

44 %

celkového vývozu z EU do Číny připadá na Německo. Trojici největších exportérů doplňují Francie a Velká Británie, které sem každá loni vyvezly zboží a služby za necelých 19 miliard eur. Na Německo v roce 2017 připadlo 87,2 miliardy eur.

Vývoz z Číny do Česka

2018 - (leden-září)

Čínské investice v Česku

V Česku investovalo několik čínských firem spojených s autoprůmyslem, například Yanfeng v Plané nad Lužnicí vyrábí přístrojové desky a dveřní panely (1,85 miliardy). V Ostravě zase společnost A123 otevřela závod na výrobu startovacích lithium-iontových baterií (768 milionů).

26mld. Kč

byl ke konci roku souhrn čínských investic v Česku, včetně nákupu nemovitostí nebo podílů ve firmách.

13mld. Kč

jde o akvizice čínské skupiny CEFC Europe, jejíž aktiva přebrala skupina CITIC. Jedná se o Pivovary Lobkowicz, strojírny Žďas, nemovitosti v Praze a podíl v Travel Service a v J&T Finance Group.

240mld. Kč

bylo číslo očekávaných čínských investic v Česku, o němž mluvil v roce 2016 český prezident Miloš Zeman při návštěvě čínského prezidenta v Praze.

České firmy v Číně

Největšími českými investory jsou v Číně automobilka Škoda Auto a finanční skupina PPF.

působí na čínském trhu od roku 2007. Minulý rok tam prodala 325 tisíc aut. Do dvou let chce dosáhnout prodeje 600 tisíc aut ročně.

největší zahraniční poskytovatel spotřebitelských úvěrů v Číně, který má 15 milionů aktivních klientů. Za dobu svého působení poskytl úvěry 45 milionům lidí. Celkem už v Číně společnost půjčila v přepočtu 240 miliard korun.

Zdroj: ÚZIS – Národní registr rodiček, Česká gynekologicko-porodnická společnost, OECD

reklama