reklama

Den pizzy a bitcoinu. Před osmi lety došlo k prvnímu známému nákupu zboží za kryptoměny

bitcoin

Bitcoinový nadšenec v USA si před osmi lety koupil nejdražší pizzu na světě. Dnes by jich za stejnou částku pořídil několik milionů. Jedná se o první známé použití kryptoměn na nákup zboží.

První nákup za bitcoiny vyšel amerického programátora Laszla Hanyecze z dnešního pohledu draho. Přesně před osmi lety se přitom mohlo zdát, že dostal dvě pizzy takřka zadarmo. Jeden z prvních těžařů nejznámější kryptoměny těžil tisíce bitcoinů denně a v Jacksonvillu na Floridě je tehdy nabídl výměnou za pizzu. více

„Zaplatím 10 tisíc bitcoinů za pár pizz. Dejme tomu za dvě velké, aby mi něco zbylo i na další den,“ napsal na internetovém fóru Bitcointalk. Za čtyři dny, 22. května 2010, už nasdílel fotografie italských specialit, které mu koupil uživatel s přezdívkou jercos. První obchod zaplacený digitální měnou tak neudělal přímo s obchodníkem. Jercos Hanyeczovi objednal pizzu v restauraci a nechal si za to poslat bitcoiny do své digitální peněženky.

Nabídku původně Hanyecz plánoval jako dlouhodobou a chtěl v ní pokračovat, o dva měsíce později ji ale ukončil, protože hodnota bitcoinu vzrostla na dvacetinásobek. V následujících letech největší kryptoměna podle tržní kapitalizace nadále rostla a překonávala rekordy, neminuly ji ale ani hluboké propady.

V polovině roku 2011 stál samotný jeden bitcoin více než dvě pizzy. Za pár měsíců však jeho cena spadla na desetinu. Další vlna horečnatého nakupování přišla na konci roku 2013. Tehdy stál bitcoin zhruba 1100 dolarů a po pár týdnech se propadl na polovinu. Podobný scénář nastal i v průběhu loňského roku, kdy se cena před Vánoci vyšplhala téměř na hranici 20 tisíc dolarů za bitcoin, načež opět následoval propad. Letos se největší kryptoměna obchoduje zhruba okolo osmi tisíc dolarů. Mnozí komentátoři to dlouhodobě označují za bublinu, která je na pokraji prasknutí, jiní naopak očekávají další vlnu zhodnocení.

Od historického milníku, který dnes fanoušci kryptoměn slaví pojídáním italské pizzy, se řada obchodníků rozhodla přijímat kryptoměny přímo. Průkopníky se stali majitelé franšíz rychlého občerstvení Subway či Microsoft, který umožňuje za bitcoiny nakupovat například hry na konzoli Xbox. Loni se k nim přidal i největší český e‑shop Alza.cz.

V průběhu loňského roku byla bitcoinová síť natolik vytížena, že jedna transakce mohla stát přes tisíc korun na poplatcích. Řada obchodníků se proto rozhodla začít přijímat některou z alternativních digitálních měn, kterých je v současnosti víc než 1500. Druhým nejoblíbenějším digitálním platebním prostředkem se stal litecoin. V současnosti se však i transakční poplatky bitcoinu vrátily na únosnější výši a činí již jen desítky namísto stovek korun.

2 pizzy

10 000 bitcoinů stály dvě pizzy, které si koupil jeden z prvních těžařů bitcoinu Laszlo Hanyecz. Jedna stála 12,5 dolarů.

6,5 milionů pizz

Tolik pizz by si Hanyecz za stejné množství bitcoinů mohl koupit dnes, kdy jejich hodnota představuje v přepočtu zhruba 1,8 miliardy korun.

Počty obchodníků přijímajících bitcoiny

Od roku 2013 eviduje server Coinmap.org obchodníky přijímající bitcoiny. Databáze zahrnuje pouze ty, kteří svůj obchod sami zaregistrovali. Jako první se na seznamu objevil bar v brazilském São Paulu. V Česku je obchodníků přijímajících digitální měnu více než 300, nejvíce jich najdeme v USA - přes tři tisíce.

2013
1 699
2014
5 327
2015
7 021
2016
8 112
2017
11 300
2018
12 551

Kdo přijímá bitcoin v Česku

alza
zobrazit více

Alza zavedla možnost platit bitcoiny zhruba před rokem. Letos v únoru pak přidala k metodám úhrady také litecoin, který má nižší poplatky za transakci.

microsoft
zobrazit více

Technologická firma začala přijímat bitcoiny už v roce 2014. Lze za ně zakoupit aplikace z Windows Store nebo hry na konzoli Xbox.

subway
zobrazit více

Řetězec Subway byl v přijímání bitcoinů globálním průkopníkem. Digitální měnou však nejde zaplatit všude. V Česku je to možné například v brněnském obchodním centru Olympia, nebo na motorestu Rohlenka.

paralelni
zobrazit více

Kolem bitcoinové kavárny v pražských Holešovicích se shlukla celá zdejší komunita nadšenců do kryptoměn. Večer v den výročí tu budou symbolicky slavit pojídáním pizzy.

ulozto
zobrazit více

Na internetovém úložišti souborů je možné pomocí bitcoinů zaplatit dárkové kupony, které lze následně vyměnit za kredit ke stahování dat.

pizza
zobrazit více

I v Česku je možné koupit si pizzu za kryptoměny. V Rychnově nad Kněžnou přijímá bitcoiny pizzerie Taverna, Fabrika v Havlíčkově Brodě přijímá zase litecoiny.

1 593 kryptoměn

Takový je aktuálně celkový počet kryptoměn podle serveru Coinmarketcap.com. Některé z nich jsou založeny na takřka totožném systému jako bitcoin (například litecoin), jiné staví na odlišných principech (ethereum, ripple).

Hodnota současných kryptoměn

(Tržní kapitalizace v mld. dolarů)

Bitcoin
145,3
Ethereum
71,4
Ripple
27,4
Bitcoin cash
22,0
EOS
12,2
Litecoin
7,9

Vývoj ceny bitcoinu (v dolarech)

Zdroj: Coinmap.org

reklama