reklama

Za klamání investorů před finanční krizí stále platí finanční domy miliardy na pokutách

Banky platí za nekalé praktiky

Minulý týden zaplatila britská finanční skupina Royal Bank of Scotland (RBS) po dohodě s americkým ministerstvem spravedlnosti pokutu 4,9 miliardy dolarů (asi 106 miliard korun). Je tak další z velkých amerických a evropských finančních institucí, které nadále doplácí na své činy v letech předcházejících finanční krizi.

Pokuty pro banky

V období před finanční krizí, která vypukla v roce 2008, vytvářely banky z rizikových hypoték cenné papíry, které označovaly vyšším ratingem, než si zasloužily. Tím se v očích investorů stávaly tyto cenné papíry bezpečnější. více

Poté co bublina na trhu s nemovitostmi splaskla a objem nesplácených hypoték prudce vzrostl, přišli investoři o miliardy dolarů. Kvůli těmto klamavým praktikám záhy začaly banky čelit žalobám investorů a pokutám od amerického ministerstva spravedlnosti a dalších federálních orgánů.

Podle různých odhadů takto zaplatily světové banky od krize přes čtvrt bilionu dolarů. Většina z udělených pokut se vztahovala ke klamání investorů ohledně kvality hypotečních dluhopisů před začátkem finanční krize, miliardy dolarů stály banky i spory ohledně manipulací s úrokovými mírami či kurzy měn a dalšími bankovními podvody.

Banky, které zaplatily nejvíce

Bank of AmericaBank
76,1
JPMorgan ChaseJPMorgan
43,7
CitigroupCitigroup
19
Royal Bank of ScotlandRoyal
15
Deutsche BankDeutsche
14
Wells FargoWells
11,8
BNP ParibasBNP
9,3
Credit SuisseCredit
9,1
Morgan StanleyMorgan
8,6
Goldman SachsGoldman
7,7
UBSUBS
6,5

250 miliard dolarů

Podle výzkumu investiční společnosti Keefe, Bruyette & Woods světové banky zaplatily celkem od finanční krize téměř 250 miliard dolarů (asi 5,3 bilionu korun).

4,9 miliardy dolarů

Jednou z posledních bank, které se podařilo uzavřít dlouholeté spory a dosáhnout dohody s americkou vládou, je britská finanční skupina Royal Bank of Scotland (RBS). Ta minulý týden ministerstvu spravedlnosti zaplatila pokutu 4,9 miliardy dolarů (asi 106 miliard korun). více

Jádrem sporu byl prodej rizikových hypoték v letech 2005 až 2008, který přispěl ke vzniku finanční krize. Díky ukončení sporu bude moci britská vláda v bance postupně prodat 71procentní podíl, který získala za finanční krize, když musela banku za téměř 46 miliard liber zachránit.

V minulosti se americké dozorčí orgány dohodly s bankami Citigroup, Deutsche Bank, JPMorgan, Credit Suisse, Morgan Stanley, Goldman Sachs, Bank of America a Barclays. Kromě toho vede federální ministerstvo spravedlnosti i nadále spory například se švýcarskou UBS či britskou HSBC.

Vývoj cen akcií amerických bank (v indexových bodech)

Index zahrnuje největší americké banky, jejichž akcie jsou součástí indexu S&P 500. Jde například o JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo, Citigroup či US Bancorp.

Zdroj: Keefe, Bruyette & Woods, marketwatch.com, Reuters

reklama