reklama

Andrej Babiš ve střetu zájmů. Problém českého premiéra v příkladech i souvislostech

andrej babiš andrej babiš

Notorický problém českého premiéra na jednom místě v příkladech i souvislostech


Ze sousloví „střet zájmů“ se v posledních letech stal jeden z nejčastěji používaných výrazů české politiky. Hlavně ve spojení s Andrejem Babišem a koncernem Agrofert, který předseda hnutí ANO dříve napřímo vlastnil.

„Samozřejmě že jsem ve střetu zájmů. To všichni věděli. Já jsem ve střetu zájmů, už když ráno otevřu oči,“ prohlásil Babiš v dubnu 2015. Tehdy byl „jen“ ministrem financí. Pod tlakem přísnějšího zákona nakonec převedl své podniky do svěřenských fondů.

Podezření, že si Babiš uchoval vazby na Agrofert, ale trvá dál. Kvůli čerpání dotací se téma posunulo na úroveň EU. Premiér a Agrofert nyní čekají na konečný verdikt Evropské komise, zda současný stav odporuje pravidlům.

Ať už střety zájmů českého premiéra hodnotíme jako reálné nebo jen hrozící, jsou mimořádné svým rozsahem a různorodostí. Nejlépe se hloubka problému ukáže tak, že se jednotlivé příklady soustředí na jednom místě. Pro přehlednost jsme příklady rozdělili do několika oblastí – dotace, justice a policie, daně, média, předpisy a regulace a zahraničí.

andrej babiš
reklama